| minrest a întrebat:

Va salut, stimati confrati. Haideti sa vedem daca interpretarea literalista a Bibliei sta in picioare.
Vedem pe cer nenumarate stele, unele la distanta de sute de milioane de ani lumina. Daca le putem vedea, insemna ca lumina pe care ele o produc a avut timpul necesar ca sa ajunga la noi, deci Universul este vechi de cel putin cateva sute de milioane de ani.
Corect?

Răspuns Câştigător
| iurii75 a răspuns:

Mă gândesc că poate te vei deștepta câtuși de puțin și vei mai scrie prostii de genul - " stelele nu le vezi fara atmosfera," " DE PE pamant nu se puteau vedea in lipsa atmosferei. ". Nu te mai îndemn să cauți informație pe net, o fi prea greu pentru unii, dar puteai barem să citești întrebarea, în ea este răspunsul la întrebarea de ce vedem noi stelele - ". Daca le putem vedea, insemna ca lumina pe care ele o produc a avut timpul necesar ca sa ajunga la noi,", lumina se propagă și prin vid, (așa ca informare pentru unii). Apropo, oamenii ca să observe mai bine stelele trimit telescoape în spațiu, astfel atmosfera nu încurcă unei vizualizări mai detaliate a stelelor.

46 răspunsuri:
| danut a răspuns (pentru iurii75):

Auzi lume, acum va pricepeti si la fizica. DE UNDE STI TU ca legile fizici se aplica aidoma ca pe pamant si pe luna? Ai fost acolo? rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Ce zici, Moise o fi fost si el pe statia spatiala?
Ce spun baietii de la "Descopera":
"Imaginile video înregistrate de-a lungul a câteva luni de astronauţii de pe Staţia Spaţială Internaţională au fost EDITATE..."
Sti ce inseamna EDITATE?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

". DE UNDE STI TU ca legile fizici se aplica aidoma ca pe pamant si pe luna? Ai fost acolo? " - Scuze că o spun pe șleau dar ești prost de tot!
Dacă lucruri elementare nu le cunoști - nu mai comentez!

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Daca eu sunt prost de tot atunci nu te mai baga in seama cu mine. Nu mai comenta.

| cristi202 a răspuns (pentru minrest):

Nu stiu cum ramane. Nu am raspunsul nici eu la multe intrebari. Eu ceea ce am incercat sa fac a fost sa verific Biblia acolo unde poate fi verificata, unde ce scrie negru pe alb poate fi transpus in viata mea, si mereu s-a dovedit ca a spus adevarul. Restul ei, cu acele parti pe care nu le inteleg, sau mi se par povesti, sau par a fi chiar deplasate, le-am lasat deoparte, pana la momentul cand voi intelege, cand voi descoperi ce a vrut de fapt sa spuna.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Eu nu am fost in spatiu si nu pot sti ce este acolo. Cand ma voi duce, voi sti adevarul dar din pacate tu nu vei fi nicaieri ca sa-ti spun, cu o singura conditie, pocaieste-te. In rest daca se vedeau sau nu stelele in ziua a patra nu prea este important pentru mine asa ca opreste-te din cautarea unei situatii de conflict.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"se vedeau sau nu stelele in ziua a patra nu prea este important pentru mine " -totuși aceasta nu te-a oprit să nu sai cu gura și să scrii prostii mai ales că nici nu ai acele cunoștințe elementare. Apropo, așa procedezi tot timpul și la mai toate subiectele.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Vad ca asa incult cum sunt, produc mari tulburari in "sectotul" jehovist. Nu te mai da "lovit" de afirmatiile mele si incerca sa le minimalizezi ca Biblia ati facut-o praf sa va vedeti interesele si sa amagiti oamenii, intre noi fie spus veti plati cu varf si indesat pentru asta. Si inca ceva, nu amesteca subiectele ca nu tine.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"tulburări"?!
Nuuu! doar râsete! =)
Aștept " descoperiri" noi de la tine! laughing

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Daca opinile voastre produc "doar" rasete atunci "sigur" viitorul va "apartine".

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Iar ai luat-o pe arătură.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Chiar nu sti ce spui de la mana pana la gura? Ce ziceam mai demult, cum cineva are alte opinii "rasa voastra" hop la jigniri, nu sunt astea indemnuri satanice?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"Chiar nu sti ce spui de la mana pana la gura?" - rolling on the floor reciteșteți comentariile și vei vedea cine suferă de amnezie.
"Daca opinile voastre produc "doar" rasete " - întradevăr ai amnezie! Cuvintele tale "Vad ca asa incult cum sunt, produc mari tulburari " - și te-am liniștit că produci doar râsete nu tulburări! De unde ai mai luat că opiniile noastre produc râs! Ți-e greu să urmărești o discuție?
" cum cineva are alte opinii "rasa voastra" hop la jigniri, " - omule, nu încurca prostiile cu opiniile.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Fiecare cu opinile lui.

| Mustata_Ciprian_1981 a răspuns:

Oricum nu vei accepta nimic. Ca esti din start impotriva Bibliei. Biblia spune in Geneza cap 1 ca Pamantul e vechi. Mai vechi decat universul. Ceea ce subesrimezi tu, este puterea lui Dumnezeu. Care a fscut aceste lucruri.

| minrest explică (pentru Mustata_Ciprian_1981):

Deci, esti de acord ca universul este vechi de sute de milioane de ani, ce vrei sa adaugi este ca Pamantul este mai vechi. Foarte bine! Atunci, atunci, interpretarea literalista a Bibliei, a baptistilor, crestinilor dupa evanghelie si a penticostalilor, este falsa, caci acestia sustin ca Pamantul este vechi de cca 6000 de ani, conform interpretarii cuvant cu cuvant a Bibliei. Ce ma mira, e ca tu crezi ca Biblia e cuvantul lui Dumnezeu, dar nu o citesti. E ceva necurat aici. Eu de exemplu am citit-o de multe ori.