| mODIN a întrebat:

Vad ca e foarte populara sectiunea asta pentru atei, asa ca am si eu o intrebare pentru voi:

- Voi toti credeti in selectie naturala. Ca doar ce e "viabil" poate continua sa existe, generatie dupa generatie
- De asemena, va place sa ziceti mere ca 'omul se naste ateu'
- Si considerati religia ca fiind ceva daunator pentru societate

Date fiind astea, puteti sa-mi dati macar un singur exemplu de civilizatie care a rezistat peste 100 de ani (ceea ce, in termeni istorici, e deja extraordinar de putin) fara religie? Cum se face ca, indiferent in ce epoca traiesti, indiferent pe ce continent, indiferent de cultura, tot apare cumva o religie peste tot? Nu credeti ca asta e o dovada ca religia nu doar ca nu e daunatoare societatii, dar este, de fapt, absolut cruciala?

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Hmmm... China a fost tara secularista de mii de ani incoace. Ei au permis religia, dar nu erau condusi de catre religie.

| mODIN explică (pentru doctorandus):

Taoismul, zen și confucianismul nu se pun? Nici faptul că ei cred că sunt descendenți din împăratul galben care era fiul lui Dumnezeu?

| doctorandus a răspuns (pentru mODIN):

Imparatul Galben e personajul unor mituri chineze. Dupa cum ti-am spus, chinezii nu au suprimat religia, dar erau o tara seculara.

| doctorandus a răspuns:

Ce zice Hyperion7 e o aberatie. Nu credinta religioasa vindeca de boli, au fost fanatici religiosi care mureau in chinuri cumplite, pe capete. Stiintele medicale vindeca bolile, nu credinta a proasta.

https://www.youtube.com/watch?v=BH0rFZIqo8A

| Hyperion7 a răspuns:

Pai este cruciala!
Când îți cioplești tu alți dumnezei,viața nu duce nicăieri.
Și prin nu duce nicăieri,vreau sa spun că nu are o finalitate pozitivă,ducând la deces în chinuri cumplite din diferite motive.
Multi care se sinucid nici nu cred că Dumnezeu există sau că i-a lăsat la greu,dar acea liniște e pentru a învăța ceva din propriile greșeli,nu pentru a te afunda și mai tare in păcat.
De fapt,doar doar credința în sine poate face miracole,dar cum omul e pesimist din fire,ajunge in pierzanie datorita concepțiilor sale limitative,cel puțin asta vad eu in cazul multora care mor de cancer sau alte boli.
Nu tratamentul vindeca, ci credința că poți fi bine ajuta! Multi iau pădurile pentru te miri ce boala și zic că nu au rezultate, pai nu au pentru că nu cred că mai pot fi vindecați, nu că tratamentul e nepotrivit.
Zic și eu, deși poate greșesc