| Moisie a întrebat:

Vechii romani in proverbul "Scientia potentia est" au recunoscut ca Stiinta = Putere. Care credeti ca este scopul religiei crestine in care chiar Dumnezeul ei a murit pe cruce ca LOOSER ca un nimic si nu ca un Dumnezeu atotputernic, care va indeamna pe cei care-l urmati sa intoarceti spatele stiintei ( 1 Timotei 6.; 20) si in Matei 5:39 va invata sa nu va impotriviti celui rau! ...ci sa acceptati raul pe care vi-l fac altii!
Cu alte cuvinte este o religie care face din oameni niste lasi si niste looseri. Sa fie oare si asta una din cauzele pentru care poporul ortodox roman vietuieste hibernand si se zbate in mizerie ca un vierme in noroi, asta spre deosebire de adevaratele popoare moderne care au ca religie, NU ortodoxia cu modelul ei diabolic care tine popoarele ortodoxe in mizerie, ci STIINTA care este Putere si le da mereu puteri noi si care asigura oamenilor un mic Paradis in viata aceasta in loc de mizeria ortodoxa!

Răspuns Câştigător
| ggghhghgh a răspuns:

Iti spun in viziunea mea religia in sine inseamna putere.Religia o forma de manipulare, de imbogatire de a induce oamenilor o teama fata de lucruri interzise.O metoda de a pune monopol pe tot, in ziua de azi credinta fiind practicata mai mult pentru a fii in randul lumi.Ni se da aceste baliverne pentru ca suntem creduli si pentru ca acceptam asta, oricum asta va mai tine maxim 100-200 de anii pana se vor descoperi noi galaxii si tehnologie care va destrama credinta in crestinism.