| Inferno a întrebat:

Vechiul si Noul Testamen (antitez dintre cele dou) sunt o dovada incontestabila a faptului ca legea divina,sau moralitatea divina, nu este imuabila. Cum poate o divinitate atemporala si absoluta sa-si schimbe mentalitatea?

32 răspunsuri:
| ania a răspuns:

La ce anume te referi?

| M25M a răspuns:

Dumnezeu se pare ca se aseamna cu Basescu in aceasta chestiune : ambii se contrazic in propriile afirmatii.

| Lizzu a răspuns:

Daca se spune ca noi suntem dupa chipul si asemenarea lui inseamna ca si d-zeu e schimbator ca si oamenii...

Dar repet. Daca exista ceva/cineva e interpretat total gresit de omenire...

| Inferno explică (pentru Lizzu):

Dar aceasta divinitate, daca o mai putem numi asa, presupunand oricum ca celest nu inseamna summumul a ceva si atat, aceasta divinitate nu ar mai fi compatibila cu crestinismul.

| Alphawolf a răspuns (pentru Lizzu):

"Daca se spune ca noi suntem dupa chipul si asemenarea lui inseamna ca si d-zeu e schimbator ca si oamenii..."

Cu aceasta afirmatie desfiintezi toate caracteristicile Dumnezeului biblic, mai mult, a unui creator absolut(oricare ar fi el).

| Lizzu a răspuns (pentru Inferno):

Nici nu trebuie sa fie cu crestinismul... poate este ceva din alta civilizatie si nu cineva care sta in Cer...asa cum e infatisat pretutindeni.
Cred ca pe undeva totul a luat o intorsatura gresita si s-a pierdut mult din informatii, asta daca ele au existat vreodata cu adevarat.
Ma uitam aseara pe History, vorbeau despre faptul ca viata pe Pamant a fost implantata aici de cineva de pe alta planeta si ca in ADN-ul uman exista urme ale unor fiinte.

Desigur, toate sunt teorii, dar sunt interesante.

| Lizzu a răspuns (pentru Alphawolf):

Ele au fost, sunt si vor fi desfiintate intotdeauna.

Pentru ca oamenii se vor gandi intotdeauna daca dumnezeu chiar este asa cum il infatiseaza toate cartile. Eu cred ca nimeni nu stie, oricate carti ar fi editate. Nimeni nu stie cum e de fapt realitatea.

| Inferno explică (pentru Lizzu):

Probabil era acea emisiune despre "Teoria astronautilor antici".

| Lizzu a răspuns (pentru Inferno):

Nu stiu.e o emisiune noua, asa am auzit.
Dar foarte interesant sa afli si alte puncte de vedere si teorii decat ce se stie deja.

Pun pariu ca ce scrie in bilbie si ce a crezut omenirea de 2000 de ani incoace, nu e adevarat nici 50%

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iaca poate.tu de ce poti? si esti limitat.in timp si spatiu.pe portiunea infima in care te afli asa ti se pare dar e doar o iluzie.si paharului tau de apa i se pare ca e plin de pe masa pana-l bei. dupa aia e gol.

| BlackSulphur a răspuns:

Divinitatea face ce are chef! Mai putin sa existe :3

| Mikhtarian a răspuns:

Asa cum lumea si-a schimbat ideile.
In trecut,lumea credea in ceva (,Dumnezeu,zei,animale,bla bla ).
Dupa cum vezi,in acest secol,lumea e plina de pacat,si fiind totul scris in scripturi, Dumnezeu s-a "modernizat" dandu-ne o alta mentalitate pentru a trece mai usor peste pacate, el ajutandu-ne din prezent si viitor, nu din trecut, caci trecutul numai conteaza pentru nimeni acum dupa cum vezi.

| casablanca40 a răspuns:

Religia nu are nicio logica si nu este bazata pe niciun temei, doar o dorinta obstinta de a crede in fantastic.

| ada92 a răspuns:

Mai exact?

| Inferno explică (pentru ada92):

In momentul in care iti modifici mentalitatea putem deja identifica doua intervale de timp. Primul este cel in care ai avut prima mentalitate iar al 2-lea cel in care ai avut mentalitatea nr. 2. Cea ce inseamna ca avem trecut si viitor, cum Dumnezeu este atemporal nu are cum sa fie influntat de curgerea timpului. Si totusi este, Biblia o dovedeste.

| ada92 a răspuns (pentru Inferno):

Poate ca asa e dar da-mi si un exemplu te rog daca stii, ca eu nu stiu

| Mădă0611 a răspuns (pentru ada92):

In vechiul testament era neiertator, razbunator, a omorat tot ce misca, iar in noul testament vorbeste despre iubire, iertare, floricele pe campii.

| ada92 a răspuns (pentru Mădă0611):

In Vechiul testament sunt descrise razboaie pe care Dumnezeu l-a aprobat pentru a-si apara poporul, dar aceste razboaie au fost doar contra celor care, prin conduita lor depravata, prin atitudine si prin ceea au facut ( si-au aruncat copii in foc ca jertfa pentru zei etc) l-au suparat pe Dumnezeu.

| ania a răspuns (pentru Mădă0611):

De ce zici că era neiertător? Ai vreun exempu de vreun om sau vreo națiune care și-a cerut iertare și El a refuzat? Și în Noul Testament Dumnezeu spune în Romani 12, răzbunarea e a Mea, Eu voi răsplăti. Când Iisus spune că cea mai mare poruncă e să-l iubeși pe Dumnezeu și să-ți iubești semenii, ambele sunt citate reluate din Vechiul Testament.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ania):

Daca unul din copiii tai greseste si nu stie, deci nu isi cere iertare, il ineci? (potopul) Unde mai pui ca pacatul exista tot "multumita" lui dumnezeu?
In vechiul t. ce semeni sa iti iubesti? laughing

| ania a răspuns (pentru Mădă0611):

Concetățenii lui Noe au fost avertizați că va veni un potop, construirea corabiei a durat mult timp dar nu scrie că careva s-ar fi căit.În cartea Iona tot din Vechiul Testamanet Dumnezeu a trimis la asirienii din Ninive, dușmanii evreior pe profetuIona să-i anunțe că peste 40 de zie cetatea va fi nimicită de El. Aceștia se spune că s-au rugat, au postit și s-au întors de la faptele lor de oprimare și Dumnezeu a renunțat să-i mai pedepsească spre dezamăgirea profetlului evreu care și-ar fi dorit să-i vadă pedepsiți pe dusmanii lui.
In Vechiul Testament în cartea Levitic 19-18 scrie-Să iubești pe aprospele tău ca pe tine însuți, exact cum a citat Iisus în Evanghelii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ania):

Eu stiu ca doar Noe stia, ca asta era scopul, sa ramana doar el, ca ceilalti erau pacatosi. Desi Iisus a zis acelasi lucru, nu tin minte sa fi specificat ce aproape, sau cine e aproapele "Să nu te răzbuni cu mina ta şi să nu ai ură asupra fiilor poporului tău, ci să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru." - fiii poporului tau.
Oricum, vt e plin de crime, majoritatea comise de dumnezeu. Evreii erau un popor sangeros, cum altfel sa fie zeul lor?

| ania a răspuns (pentru Mădă0611):

Cel ce a creat viața are dreptul să decidă pentru câtă vreme o oferă.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ania):

Gata, si cu asta ai inchis discutia. Asa e tot timpul.
Ce sadic trebuie sa fie cel care a creat viata ca sa creeze pacatul, sa pedepseasca lumea pentru greseala lui, sa te tina pe Pamant cat vrea el, si cum cat timp ai corp suferi, suferi cat vrea el, apoi daca n-ai fost cum vrea el, tot din vina lui, te pedepseste pentru eternitate, asta doar pentru mai putin de o nanosecunda de necredinta (viata unui om raportata la vesnicie). "Cul!"

| ania a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu El a creat păcatul, noi l-am creat.El ne-a creat liberi, ne-a arătat standardele lui, ținta noastră de fucționare optimă, ne-a dat tuturor conștiiță să ne avertizeze dacă ideile care ne vin sunt bune sau rele.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ania):

Daca le-ar fi dat minte lui Adam si Eva, n-ar fi pacatuit, dar nu le-a dat. Vinovatul e? Creatorul.

| ania a răspuns (pentru Mădă0611):

Le-a dat minte destulă dar nu i-a făcut roboți, le-a dat voință liberă și ei au folosit-o prost.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ania):

Daca nu stii ce e bine si ce e rau...

| ania a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu ca și creștină mă uit ce zice în Biblie să văd ce e bine și ce e rău.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ania):

Ziceam de Adam si Eva, ei nu stiau ce e bine si ce e rau. Ai face bine sa iti asculti empatia pentru a vedea ce e bine si ce e rau, ca in biblie e bine sa dai de pereti copiii tai, in caz ca nu cred in mos craciun.
6. De te va îndemna în taină fratele tău, fiul tatălui tău, sau fiul mamei tale, sau fiul tău, sau fiica ta, sau femeia de la sânul tău, sau prietenul tău care este pentru tine ca sufletul tău, zicând: Haidem să slujim altor dumnezei, pe care tu şi părinţii tăi nu i-aţi ştiut,
7. Dumnezeilor acelor popoare, care locuiesc împrejurul tău, aproape sau departe de tine, de la un capăt până la celălalt al pământului,
8. Să nu te învoieşti cu ei, nici să-i asculţi; să nu-i cruţe ochii tăi, să nu-ţi fie milă de ei, nici să-i ascunzi;
9. Ci ucide-i; mâna ta să fie înaintea tuturor asupra lor, ca să-i ucidă, şi apoi să urmeze mâinile a tot poporul.
10. Să-i ucizi cu pietre până la moarte, că au încercat să te abată de la Domnul Dumnezeul tău, Care te-a scos din pământul Egiptului şi din casa robiei.
11. Tot Israelul va auzi aceasta şi se va teme şi nu se vor mai apuca pe viitor să mai facă în mijlocul tău asemenea rău.
Deuteronomul - A cincea carte a lui Moise cap 13

| ania a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu le era greu să știe, li s-a dat o singură interdicție, să nu mănânce din fructele unui pom și n-au ținut cont de ea.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ania):

Le era imposibil.