| FaraNume1245 a întrebat:

Vi se par normali oamenii care cred ca daca merg la biserica si spun rugaciuni acasa, cred ca o sa ajunga undeva sus, spiritual vorbind? Dar oamenii cu valori morale si principii, care prefera sa fie buni, dar care nu merg la biserica/ nu se roaga? In ce categorie va incadrati?

Răspuns Câştigător
| PasDeNom a răspuns:

In primul rand, normalitatea depinde de fiecare idivid in parte. De multe ori am zis ca Biblia e cea mai usor de interpretat tocmai pentru ca fiecare intelege altceva. Asa ca ne raportam exact la ceea ce suntem capabili sa acceptam. Mi se pare perfect normal ca tu ca om care crede in biserica si Dumnezeu sa isi doreasca sa ajunga in rai, sa se roage; mi se pare normal ca ateii sa nu creada in ceea ce nu se incadreaza in tiparul lor al normalitatii, al logicii, al principiilor samd.
Sincer, nu cred ca frecventa la biserica si rugaciunile zilnice ne definesc ca fiind credinciosi. E un subiect prea amplu care poate nu merita dezbatut, caci in final raspunsul la intrebarea ta e simplu: totul depinde de nuantele normalului personal pe care il adopti inca din copilarie.

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Unde ai citit tu ca Dumnezeu vrea oameni BUNI? Unde ai citit tu ca Dumnezeu a spus ca cei care merg undeva intr-un loc care se numeste Biserica si se roaga ajung in CER? Te rog indica-mi si mie unde scrie asa ceva. Dumnezeu vrea altfel de oameni iar voi faceti confuzii radicale in aceasta privinta, de aici si aceste intrebari.

| FaraNume1245 explică (pentru danut):

"Unde ai citit tu ca Dumnezeu vrea oameni buni?"

Aha, deci dumnezeu vrea oameni rai? Sau cum? Nu se spune ca el este bunatate? Cum se poate ca cineva bun, drept, toate calitatile, sa vrea langa el oameni rai?

| danut a răspuns (pentru FaraNume1245):

Eu te-am intrebat de unde ai scos tu chestia cu oameni buni? Nu-mi respunde cu o contra intrebare si nici nu puneti in seama lui Dumnezeu ce va trece voua prin cap, asa ca raspunde la intrebare sau sterge-o pe cea pusa de tine.

| FaraNume1245 explică (pentru danut):

Nu te astepta sa iti dau citate cu cifre, luate de pe net, dar iti spun ca am citit undeva prin biblie si am auzit si preoti care spun ca, ca sa ajungi in rai trebuie sa fii bun, am auzit si artisti care trimit acest mesaj, dar nu cred ca te intereseaza.

| danut a răspuns (pentru FaraNume1245):

Probabil ai auzit pe la preoti care nici ei nu prea citesc Biblia ci spun ce au auzit pe la seminari si asa din preot in preot pana la revolutia culturala. Citeste Biblia.

| FaraNume1245 explică (pentru danut):

Am citit din Biblie, dar m-am oprit, pentru ca e plina de violenta, omoruri, ura si alte din astea, in special vechiul testament.

PS: preotii de la care am auzit au citit Biblia, chiar toti.

| danut a răspuns (pentru FaraNume1245):

Biblia reda viata normala a unor oameni, nu cea imaginara, deci asa este viata iar Biblia surprinde aspecte din aceasta pentru a ne oferi prileje de comparatie pentru a ne o imbunatati. Biblia nu este o carte de beletristica ci una care ne modekeaza caracterele, daca tu nu doresti sa ai un caracter mai bun atunci citeste povesti nemuritoare sau poezi p.o.r.n.o.g.r.a.f.i.c.e de poetul national. Preotii nu citesc Biblia pentru ca nu sunt interesati de EA, ei sunt interesati de traditii

| FaraNume1245 explică (pentru danut):

Nu am citit niciodata poezii ale "poetului national", decat cele care am fost obligat, si pot spune ca nu mi-au placut. Prefer poeziile lui Nimeni Altu', ale lui Cedry2k, sunt de o mie de ori mai bune decat Eminescu.
Referitor la biblie, nu iti modeleaza caracterul, si oricum, nu am nevoie de asta, am propriile modele in viata, de la care iau ce e bun. Si viata normala a unor oameni de care zici tu, din nou, nu mi se pare normala.

| ania a răspuns:

În Biblie biserică se referă la comunitatea credincioşilor nu la o clădire anume.Eu prefer să spun rugăciuni, să mă întâlnesc şi cu alţi credincioşi, să adopt valorile şi principiile biblice( care evident sunt scrise şi în conştiinţa fiecărui om, că doar după mine Dumnezeu Bibliei ne- a creat pe toţi) şi mă bucur că după moarte voi ajunge în prezenţa nemijlocită a Creatorului meu.

| FaraNume1245 explică (pentru ania):

De ce esti asa sigura ca dupa moarte vei ajunge 'in prezenta nemijlocita a creatorului tau'?

| ania a răspuns (pentru ania):

Mă bazez pe promisiunile și condițiile Bibliei-
Dacă mărturisești deci cu gura ta pe Iisus ca Domn( Stăpân) și dacă crezi în inima ta că Dumnezeu l-a inviat din morți vei fi mântuit(Romani 10-9)
Adevărt adevărat vă spun că cine ascultă cuvintele mele și crede în cel ce m-a trimis are viață veșnică și nu vine la judecată ci a trecut din moarte la viață(Ioan5-24)
Și mărturisirea este aceasta-Dumnezeu ne-a dat viață veșnică și această viață este în Fiul său.Cine are pe Fiul are viața, cine n-are pe Fiul lui Dumnezeu n-are viață.V-am scris aceste lucruri ca să ȘTIȚI că voi, care credeți în Numele Fiului lui Dumnezeu, aveți viața veșică.(IIoan 5-11-13)
Dar tuturor celor ce l-au primit adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu(Ioan 1-8)
cine crede și se va boteza, va fi mântuit(marcu16-16)
Așa că am ales să-mi dăruiesc sufletul lui DUmnezeu, m-am rugat și i-am spus lui Iisus că aleg să fie El Stăpânul vieții mele, cred în învierea lui fizică, m-am botezat și sunt convinsă că El s-a ținut de cuvânt și m-a adoptat în familia lui.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fac parte din categoria a 2. fac bine ca asa vreau eu si ma simt bine nu sa am loc asigurat in rai sau prostii de genul. asta inseamna bunatate, nu "bunatatea" religiosilor