| ForJesus a întrebat:

Vi se pare de necrezut că Dumnezeu învie morții?
De ce?

Răspuns Câştigător
| sandra2012 a răspuns:

Nu mi se pare deloc de necrezut, pentru ca Dumnezeu are puterea sa o faca.

24 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Si eu am fost moarta, si am inviat.Eram moarta din punct de vedere spiritual, dar am inviat la viata impreuna cu Hristos. Dumnezeu face minuni, dar sunt putini care vor sa creada.
http://www.youtube.com/watch?v=8WaI0IJIAD4

| Esperança a răspuns:

In Mana Sa este Viata! deci nu mi se pare nimic de necrezut la Dumnezeu! El este un Dumnezeu maret plin de putere Cuvantul Sau prinde viata. Nimeni nu se compara cu El. Dar totul depinde de voia si de planul Sau pe care il are cu fiecare.

| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Când unii oameni văd pe cei buni, pe cei cu viaţa curată şi pe cei cari trăiesc în dreptate, sugrumaţi de sărăcie, ameninţaţi, huliţi, abia câştigându-şi hrana de toate zilele, iar adesea măcinaţi şi de boale lungi şi grele şi fără nici un sprijin, iar pe înşelători, pe păcătoşi şi pe cei răi, înconjuraţi de bogăţie, desfătându-se, îmbrăcaţi cu haine scumpe, având mulţime de slugi şi bucurându-se de slujbe înalte, atunci aceşti oameni hulesc purtarea de grijă a lui Dumnezeu şi spun: „Unde este purtarea de grijă a lui Dumnezeu? Unde este judecata cea dreaptă? Pentru ce omul cu viaţă curată şi drept este nenorocit, iar cel rău şi stricat, plin de toate bunătăţile? Pentru ce unul e invidiat, iar altul dispreţuit? Pentru ce unul se bucură de atâta fericire, iar altul este sărac şi lovit de cele mai mari nenorociri?"
Omul care se îndoieşte de viaţa viitoare, nu va putea da răspuns acestor întrebări; acela, însă, care crede în Înviere, va înlătura cu uşurinţă această hulă şi va spune celor răzvrătiţi unele ca acestea: „încetaţi de a ascuţi limba voastră împotriva lui Dumnezeu, Creatorul vostru! Faptele noastre nu se mărginesc la viaţa de aici, ci ne grăbim spre o altă viaţă cu mult mai lungă, sau mai bine zis, spre una fără de sfârşit. Acolo, săracul, care trăeşte în dreptate, va primi răsplata nevoinţelor sale, iar desfrânatul şi înşelătorul va fi pedepsit pentru răutatea Iui".
În adevăr, viaţa de aici este o luptă, un loc de încercare, un stadion, iar viaţa viitoare este răsplata, cununa, premiile. După cum un atlet trebuie să lupte în arenă cu sudoare, praf, zăpuşeală, nervi şi nevoinţe, tot astfel şi cel drept trebuie să sufere aici multe şi să le rabde pe toate cu bărbăţie, dacă vrea să primească dincolo cunună strălucitoare.
ar dacă unii se turbură din pricina stării înfloritoare în care trăesc cei răi să se gândească la următorul fapt: tâlharii, înşelătorii, ucigaşii şi hoţii, înainte de a fi duşi înaintea tribunalului, trăiesc în cel mai mare belşug, căci îşi fac nenorocirile străine, propria lor bună stare; când însă sunt judecaţi, ei sunt pedepsiţi pentru toate acestea. Tot astfel şi oamenii stricaţi, cei cari întind mese bogate, cei cari păşesc cu mândrie pe stradă cei cari sfâşie pe săraci, când Unul-Născut, Fiul lui Dumnezeu, va veni cu îngerii Lui, când va sta pe scaunul Său de judecată şi va aduce înaintea Sa pe toate neamurile pământului, şi când ei vor fi aduşi goi şi despuiaţi de toată strălucirea lor, fără să aibă vreun apărător sau ocrotitor, atunci vor fi aruncaţi fără nici o milă în râurile cele de foc.
Tot astfel şi plugarul; înjugă boii, scoate plugul, taie brazdă adâncă, aruncă seminţele, cheltuieşte tot ce are, suferă arşiţa, ploile şi alte multe neajunsuri, iar după acestea aşteaptă să vadă câmpurile înverzite şi aria plină. Şi aici mai întâi osteneala şi apoi răsplata; iar răsplata este nevăzută, pe când oboseala văzută şi arătată. Una se nădăjdueşte, iar alta este de faţă. Totuşi, dacă plugarul nu s’ar uita mai întâi la răsplata cea nevăzută ochilor trupului, nu numai că nu va înjuga boii, nu va scoate plugul şi nu va arunca seminţe, dar nici nu se va mişca de acasă, vreodată pentru această treabă.
Tu, însă, cu toate că ai un chezaş vrednic de credinţă, pe Dumnezeu, totuşi nu iei pildă din răbdarea acelora. Plugarul adeseori, după ce a aruncat sămânţa, a lucrat pământul şi a văzut înverzite câmpurile însămânţate, dacă vine grindina, sau neghina, sau lăcustele, a pierdut răsplata ostenelilor sale şi după multe sudori se întoarce acasă cu mânile goale.
După cum nu este cu putinţă să prinzi umbra, tot astfel nici lucrurile vieţii pământeşti; unele pier la sfârşit, iar altele se pierd înainte de sfârşit, mai uşor decât şivoiul. Cele viitoare însă nu sânt aşa; nu se schimbă, nu îmbătrânesc, ci înfloresc necontenit şi rămân cu aceeaşi frumoasă înfăţişare. Încât dacă trebuie să numim lucrurile din lumea aceasta nevăzute şi neînvederate, trebuie să le numim şi necredincioase, căci nu rămân la cei cari le iau, ci schimbă stăpânii, sar în fiecare zi de la unul la altul.
Nu-mi spune: „Cum poate să învieze iarăşi trupul şi să ajungă nestricăcios?

Când lucrează puterea Iui Dumnezeu, întrebarea: „Cum", să nu se pună!

Dar pentru ce vorbesc de Dumnezeu? Pentru că Dumnezeu te-a făcut să fii un creator al învierii, prin ceea ce se întâmplă cu seminţele. Seminţele, dacă n’ar muri mai întâi şi n’ar putrezi şi nu s’ar strica, n’ar da naştere la spic. După cum acolo văzând sămânţa putrezită şi desfăcută, nu te îndoieşti cu privire la înviere, ci-ţi dă prin asta cea mai mare dovadă—căci dacă nu s’ar putrezi şi strica, nici n’ar învia—tot astfel socoteşte şi cu privire la trupul tău; atunci când vezi stricăciunea, cugetă mai cu seamă la înviere.
Pentru deplina noastră încredinţare ne este de ajuns puterea Creatorului.Dar dacă este cineva mai slab şi voieşte să primească o altă dovadă şi o chezăşie a învierii viitoare, apoi şi aceasta cu multă îmbelşugare a dat-o Dumnezeu, trimiţând din belşug harul Duhului. Pentru aceasta şi Pavel, făcând vrednică de credinţă dogma învierii prin învierea lui Hristos şi prin faptul că Dumnezeu este creator, adaogă şi dovada că Dumnezeu ne-a dat si arvună, nu de bani, nici de aur, nici argint, ci arvuna Duhului (II Corinteni V, 5); iar arvuna este o parte a întregului şi o încredinţare pentru întreg.

| Minks a răspuns (pentru Urzi23):

Urzi a folosit copy paste cu intelepciune. Buna scumpete. rolling on the floor

| Urzi23 a răspuns (pentru Minks):

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Care este problema ta? Tu esti un ofticos pe care nu il duce mintea nici sa caute ceva iar copy/paste pentru tine este prea greu. Poate ai chiorit fac pomana cu tine uite intrebarea :

For intreaba:
Vi se pare de necrezut că Dumnezeu învie morții?
De ce?
Iar Urzi23 a incheiat cu maiestuozitatea-i caracteristica :

Fa la dreapta melcule rolling on the floor

| Minks a răspuns (pentru Urzi23):

De ce te ataci asa scumpete? Ai uitat sa-ti iei medicamentele?

| Urzi23 a răspuns (pentru Minks):

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Daca nu ai priceput intrebarea roga un adult din familie sa comenteze pentru tine folosind cuvinte simple

| Minks a răspuns (pentru Urzi23):

Priveste partea buna, eu am facut-o demult. Tu nici acum n-ai reusit.

| Urzi23 a răspuns (pentru Minks):

Minks a răspuns (pentru Urzi23):

Priveste partea buna, eu am facut-o demult. Tu nici acum n-ai reusit.

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Unde sa privesc la stg la dr in sus sau dupa colt.Tu ce este rau si daunator interpretezi ca parte buna chestie de ateiala. Este adevarat ca eu nici nu am incercat sa pervertesc faptura mea si nici nu voi incerca deoarece eu vreau sa ma aseman cu Creatorul meu.:

-Dupa asemanare adica liber, bun, inteligent, frumos…in potential.
-Cei care sunt neliberi, rai, pr,,, i si atei nu si-au exploatat potentialul de a semana cu Dumnezeu.

Iar Urzi23 a incheiat cu maiestuozitatea-i caracteristica :

Incearca sa exploatezi potentialul de a te asemana cu Dumnezeu

| Minks a răspuns (pentru Urzi23):

Sincer, nu e problema ta ce incerc eu sa iau ca si parte buna. Nu uita, chiar daca sunt ateu, nu inseamna ca sunt impotriva voastra. Doar nu va impartasesc convingerile.

| Urzi23 a răspuns (pentru Minks):

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Ma bucur pentru tine daca alegi partea cea buna

| MMihai a răspuns:

Vi se pare de necrezut că Dumnezeu învie morții?
De ce?
Tu ai văzut mulți morți adevărați, (că poate fi considerat mort unul care nu a murit cu totul ), înviați?

Răspuns utilizator avertizat
| Varahil a răspuns:

Cele ce la oameni sunt cu neputinta, la Dumnezeu sunt cu putinta.Si iarasi:toate sunt cu putinta celui ce crede.Mare pacat, ca in zilele noastre nu mai crede aproape nimeni.

| NuDauFunda a răspuns:

Pentru ca un concept fantastico-religios nu poate invia morti.

| DorelSudoru a răspuns:

Daca nu-i invie doctori la resurcitare nici dracu' nu-i mai invie dapai d-zeu

| ML001 a răspuns:

Nu, pentru ca Cel ce a creat pamantul si omenirea i se pare ceva foarte simplu de a invia un om daca are un plan cu acel om!

| DakotaRoyse a răspuns:

Pentru că nu există zombie, oricât ne pregătim noi pentru atacul lor.

| VladimirPutin a răspuns:

Mi se pare de necrezut Dumnezeu!

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Pentru ca nu am intalnit nici un om care sa fi fost inviat de el!

| Trolli a răspuns:

Steve Jobs? Is that really you?

| Ozanaf a răspuns:

Da, deorece nu la inviat pe Michael Jackson.

| BringMeToLife a răspuns:

Da da cu Lazar nu stii ca la inviat si pe fiul vaduvei indurerate? deci da. funda?

| Honeygirls572 a răspuns:

Ma mortii care deja sunt ingorpati nu-i mai invie nimeni. legea naturii...dar de ex daca cineva are un accident de masina, intra in coma si i se opreste inima cateva secunde dar medici sunt acolo si fac totul sa il readuca la viata, eu acolo cred ca este mana lui Dumnezeu.am vazut un documentar despre un om care a avut un accident cu masina:a intrat intr-un tren.s-a ciocnit atat de tare incat a sarit prin parbriz iar masina a fost facuta farame.a intrat in coma acolo, la fata locului si i s-a oprit inima dar pentru ca medicii au fost acolo au reusit sa ii reporneasca inima.desi bataile inimii se reglasera, a mai stat in coma luni de zile si acum trecusera 10 ani de la accident si el povestea ca in acele clipse cat timp inima i-a fost oprita a trecut itnr-o alta lumea unde era bezna si unde se simtea singur. apoi spunea ca dupa ce inima i-a repornit, desi era inca in coma putea auzii ce se intasmpla in jurul sau.ca prin vis si si-a vazut cu ochii mintii toata viata si si-a readus aminte de tot si is-a vazut rudele moarte care il strigau si aratau ca atunci cand erau vii.deci oarecum cred...e greu, poate omenirea nu va sti niciodata adevarul complet despre acestea lucruri care ni se intampla