| Jardelin a întrebat:

"Viitorul de aur" al tarii in viziunea ateilor este bazat pe ura si discriminare!

Din pacate acesta este rezultatul unui studiu OFICIAL si adevarat, realizat de Fundatia SOROS! (Ceea ce ma mira este ca o organizatie atee, antiromaneasca si antinationala a ajuns la aceasta concluzie in urma unor cercetari proprii, iar aceste rezultate au fost facute publice!)

http://www.fundatia.ro/......ntoleranti

Ca parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Cat de penibil! laughing

34 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Viitorul este in mana puternica a lui Dumnezeu.
Religia ne desparte dar credinta adevarata ne uneste.

| Inferno a răspuns:

Este o idee buna, presupun, sa impui un adevar util. Cum ar fi "Dumnezeu nu exista", asta e un adevar util in viziunea multor atei, deoarece "Dumnezeu nu exista" inseamna gata cu bisericile si banii dati pe biserici, gata cu fanaticii religiosi, mai multi bani pentru scoli si spitale, etc.

Cum impui un adevar? In mod normal prin dialog, prin intermediul unor dezbateri rationale asupra subiectului.

Ce se intampla insa atunci cand interlocutorii nu sunt receptivi la argumente rationale ci doar la violenta?
Pai atunci apelezi la violenta pentru a-l impune, din moment ce violenta e singurul lucru la care reactioneaza.

E foarte simplu.
Nu conteaza modul in care impui un concept atat timp cat acesta este benefic si valid(?)

Acum ramane sa stabilim ce e adevar si ce nu. Ca asa, si fundamentalistii islamici spun despre existenta Lui Dumnezeu ca e tot adevar, si putem observa modul intolerabil in care-l impun.
Si comunismul si nazismul insemnau impunerea unor concepte "benefice".

| Jardelin explică (pentru Inferno):

"deoarece "Dumnezeu nu exista" inseamna gata cu bisericile si banii dati pe biserici, gata cu fanaticii religiosi, mai multi bani pentru scoli si spitale, etc."

Chiar crezi? Daca, sub conducerea unui ateu dement, s-ar duce pe inarmare ar fi mai bine?

| Alphawolf a răspuns (pentru Inferno):

"Este o idee buna, presupun, sa impui un adevar util. Cum ar fi "Dumnezeu nu exista", asta e un adevar util in viziunea multor atei"

Aici gresesti, este exact invers. "Dumnezeu exista" este un adevar impus, nu "Dumnezeu nu exista". Eu raspund doar la ideea inventata, fara suport, introdusa ca adevar in societate. Sunt motivat... Fara opozitie, contraargumente, adevarul se stabileste si fara dovezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

WFT? Ce inarmare omule? Cu cine suntem in razboi? thinking

| Inferno a răspuns (pentru Alphawolf):

Atat ca ceea ce spui tu nu intra deloc in contradictie cu ce am afirmat eu.

NOname
| NOname a răspuns:

Până una-alta, cel mai des te văd pe tine semănând aici ură şi intoleranţă (împreună cu alţi câţiva frustraţi răutăcioşi gratuit şi agresivi).

De ce provoci, măi, Jardeline, dacă, chipurile, eşti mai bun şi vrei pace?

| Jardelin explică (pentru NOname):

Nu seman ura, draguta, expun niste adevaruri despre care altfel nu s-ar vorbi.

| Jardelin explică (pentru NOname):

"De ce provoci, dacă, chipurile, eşti mai bun şi vrei pace?"

Intrebarile ateilor provocatoare si jignitoare care apar zi de zi, nu le vezi?

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Ba, mai văd câteodată, dar:

1. responsabilitatea aparţine individului, nu grupului (ateismul este doar lipsa teismului, nu vreo sectă, nu are dogme/doctrine)
şi
2. nu cred că am văzut vreun ateu care să aibă tupeul, ipocrizia şi nesimţirea să se considere şi să se autodeclare drept "îngeraş", drept "omul lui Dumnezeu", cel curat şi special care e demn de rai (şi 72 de virgine sau ce vă promite), cel nenebun şi neporc (cum ne alintă Biblia), adică superior (celor care nu sunt "pe drumul cel drept", ca el).

Dacă tot te crezi mai bun, mai special, mai drept, mai moral, mai tolerant, comportă-te ca atare! (nu tu, că eşti deja un caz pierdut, ci în general)

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

Esti buna ...la jocuri de cuvinte, dar nu prea!

| Jardelin explică (pentru NOname):

"nu cred că am văzut vreun ateu care să aibă tupeul, ipocrizia şi nesimţirea să se considere şi să se autodeclare drept "îngeraş", drept "omul lui Dumnezeu", cel curat şi special care e demn de rai (şi 72 de virgine sau ce vă promite), cel nenebun şi neporc (cum ne alintă Biblia), adică superior (celor care nu sunt "pe drumul cel drept", ca el)."

Ohoo, pai majoritatea ateilor se considera exact asa cum ai spus tu: buni, capabili de compasiune si iubire ca religiosii, inteligenti, luminati, liberi, si superiori tuturor inapoiatilor indoctrinati care cred in zei.

Ai vazut tu vreun ateu sa spuna: "Recunosc, am gresit!", "Sint prost!"?

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Da. De ce nu?

... eşti în eroare, iar.

Nu pot vorbi în numele celorlalţi, dar eu una, nu mă consider perfectă, ştiu că sunt arhi-plină de defecte, mi le cunosc, mi le asum şi în mare parte sunt împăcată cu ele, pentru că fac parte din mine. Iar când ştiu că am greşit, obişnuiesc să-mi fac "mea culpa" şi încerc să-mi repar greşeala, dacă se poate...deci, despre ce vorbim? Pentru ce-s reproşuri?

Vezi că generalizarea şi discriminarea sunt surori gemene. Dacă îţi permiţi să mă judeci pe baza unor prejudecăţi, pe care ţi le-ai format despre cei care nu cred ca tine, nu avem ce discuta şi, în percepţia mea, chiar nu-mi meriţi respectul (ca individ, în rest nu mă bag).

Aşadar, nu mă cred atottoate "ca religioşii" (care au impresia că au arestat moralitatea şi adevărul), dar mă deranjează că majoritatea dintre ei (printre care şi tu) se cred, fără să fie, şi îmi vorbesc de sus, îşi permit să-mi dea lecţii, să-mi impună propriile adevăruri şi reguli (marea majoritatea bizare), căci, de când mă ştiu, dispreţuiesc prostia în combinaţie cu aroganţă, ipocrizie şi nesimţire. Probabil şi ceilalţi revoltaţi sunt în asentiment cu mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

" capabili de compasiune si iubire ca religiosii"
Hai ca cu faza asta m-ai dat pe spate serios.

| Sl1pKnoT a răspuns (pentru NOname):

Unde e butonul de like?laughing

| Sl1pKnoT a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ar fi dupa dragostea credinciosilor am ajunge iar la inchizitii si crusade...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sl1pKnoT):

Cruciade*

| Zenicide a răspuns:

"Inferno, esti un gunoi de om.Iar faci pe atotstiutoru. Vrei sa te lovesc iar in orgoliu sa plangi ca o fetita? Lasa-ma cu prefacatoria ta de doi bani si nu te mai da tu omniscient. Poate nu am toate tiglele pe casa, de aia ti-as carpa una daca te-as vedea.Nici atitudinea mea agresiva nu e buna cateodata dar a ta nici atat.Zi-mi in fata, smecherasule!"
Te rog schimba-ti numele, imi faci eroul de ras happy Multumesc.

| Mădă0611 a răspuns:

laughing vad ca mi-ai ales raspunsul, la articol ma refeream, la intrebare si la utilizator.

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

Probabil mi-a fost spart contul. Altfel nu-mi explic, eu nu ti-am dat funda!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

A, in cazul asta voturile sunt baiul. thinking

| CinevaNou a răspuns:

Ai naibi atei! in loc sa taca din gura si sa doneze bisericii, uite ce fac!

| Jardelin explică:

Tocmai am primit acest raspuns de la un ateu - CarlSagan. O mostra de toleranta si de respect!

"Bai, esti un om foarte prost, semidoct, incult si toate cele. Daca ai fi avut minte in capul ala ti-ai fi dat seama ca wikipedia are o bibliografie mai jos, din surse reale.Hai lasa-ma cu legionarii, niste criminali, ca tine probabil.Sunteti niste gunoaie sociale, depravati, legionarii au aratat cat de malefici pot fi crestinii.Tu esti unul dintre ei, cara-te, gunoiule! Aici nu-i locul tau, nu esti bine primit!"

| Inferno a răspuns (pentru Jardelin):

Utilizatorul despre care vorbesti face parte din categoria ateilor extremisti, ce considera, si citez: ""...[Despre crestini in gener] i-as omori pe fiecare, dar inainte i-as tortura, umili, persecuta pentru ca reprezinta un pericol prea mare pentru noi si pentru ei insisi."
Iata vorbele stimatului domn despre care ai deschis subiectul.

Acestea fiind spuse, imi permit sa trag concluzia ca vorbim fie de un pusti de 16 ani, fie de un individ nu cu toata tigla pe casa.

De fapt chiar el ma insulta pe motiv ca nu-i incurajez delirul schizofrenic.

P.S: Wikipedia este un site impartial, nu atat pentru ca si-ar propune asta, ci multumita numarului mare de utilizatori ce au convingeri ditre cele mai diverse si posteaza pe el.

Realmente tendinta wikipedia este sa favorizeze religia, intrucat marea majoritate a utilizatorilor sunt religiosi.
Deci daca wikipedia ar fi un site subiectiv, atunci subiectivismul s-ar manifesta intr-o directie total opusa celei insinuate de tine.

| CarlSagan a răspuns (pentru Inferno):

[Despre crestini in gener] i-as omori pe fiecare, dar inainte i-as tortura, umili, persecuta pentru ca reprezinta un pericol prea mare pentru noi si pentru ei insisi." Unde sunt restul informatiilor, inferno? Pe alea de ce nu le dai? Parca esti Victor Ponta.Iti place vad ca sa scoti din context lucrurile si sa le manipulezi cum vrei tu.Esti praf, rau de tot.

| CarlSagan a răspuns (pentru Jardelin):

Dupa ce faci niste afirmatii stupide si esti un om plin de prejudecati, crezi ca detii adevarul, pui monopol pe el, de la mine sa nu te astepti sa-ti vorbesc frumos.Da, te-am jignit, poate nu a fost cea mai buna reactie dar sunt revoltat! Si se pare ca toti idiotii ma catalogheaza dupa niste lucruri scoase din context.Nu te pot tolera, jardelin! Zici numai tampenii si atitudinea ta este prea daunatoare.

| Inferno a răspuns (pentru CarlSagan):

Esti primitiv tare daca ai impresia ca iesirea criminala iti poate fi motivata de vreun context anume.

| CarlSagan a răspuns (pentru Inferno):

Prietene, daca scoti lucrurile din context logic ca voi suna ca un criminal.Arata intreaga propozitie, fetito, plus intrebarea si apoi mai discutam.Pot face si eu multe nu-ti avea grija: "Nu ai ce sa faci la biserica, e cel mai plictisitor loc., asta ziua, noaptea insa, bisericile prind viata. E cu totul alta atmosfera. postat la 21 Octombrie 2014 20:06
Iei ceva droguri? Noaptea, bisericile prind viata? laughing

| CarlSagan a răspuns (pentru Inferno):

Plus ca orice ai zice, tot esti un superficial.Te-ai pierdut in detalii inutile si le-ai folosit cum ai vrut tu.Ti-e ciuda, inferno? In afara de chestia aia nu te-ai legat de alte aspecte.Ai tras concluzii bazate pe lucruri scoase din context si aduci argumente primitive numai ca sa-ti salvezi fundul.Copiii de clasa 4-a actioneaza ca tine si inteleg ce vor.

| EmaS a răspuns (pentru CarlSagan):

Tu nu te poti numi om daca gandesti si simti astfel. Ar trebui sa consulti un psiholog. Vorbesc foarte serios.

| CarlSagan a răspuns (pentru EmaS):

Si tu te uiti in gura lui Inferno care a manipulat informatia si a scos-o din context.Ma repet, in anumite contexte(cum ar fi atunci cand unii musulmani dau foc crestinilor pentru ca au alte credinte, sau omoara cu pietre cei care ies din credinta lor, sau unii crestini datorita carora evolutia societatii este imposibila, si ei reprezinta un pericol pentru educatie si pentru viitor etc.), ma trece cateodata acest gand, ca i-as tortura pe unii la fel cum si ei au facut la fel in timpul inchizitiei, i-as umili datorita credintelor lor stupide pe care ni le baga pe gat si ne-ar omori.Dar exact cum am zis atunci, e doar un gand, nu va deveni realitate.A fost un moment prea sincer, am izbucniri de genul, dar daca te uiti in gura acestui arogant, semidoct si las, te consider naiva.

| EmaS a răspuns (pentru CarlSagan):

Care evolutie, a pacatului si desfraului? Pacatul este pus la loc de cinste, mai rau ca in Sodoma si Gomora. De aceea merg lucrurile asa de prost.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Au oferit un raspuns foarte,,matur,,si bineinteles ca noi credincioii suntem niste intoleranti, si ar trebui sa luam lectii de toleranta de la vietatea care a dat raspunsul, priviti cata,, intelepciune,,,,"Bai, esti un om foarte prost, semidoct, incult,, sau arata dragostea si dezghetarea lor, comparativ cu ura noastra crestineasca nu? uite ce raspuns minunat:,, cara-te, gunoiule! Aici nu-i locul tau, nu esti bine primit!",,

| BogdantheDreamer a răspuns:

Jardelin consider ca nu trebuie sa iti faci griji. Ateii nu sunt periculosi pentru noi, ei nu reprezinta o forta, un tot unitar, cu toate ca se pot "unii" sub acelasi ideal.
In ziua de azi toleranta ne este pusa la grea incercare : homosexualitatea, politica si tot felul de reforme printre care si ateismul. Eu personal ii tolerez; asta nu inseamna ca sunt de acord cu ei, prefer sa am o atitudine neutra, ca pana la urma, cu ce am fi noi mai buni decat ei.

Violenta nu este buna, consider ca nu este o caracteristica a omului modern, in mod special in viziunea lor.

O seara placuta tuturor!