| FucktheSystem a întrebat:

Ce părere aveți de portretul ateului român?
Adevărat? Fals? Alte comentarii?

http://www.ziare.com/......ti-1127951

33 răspunsuri:
| FucktheSystem explică:

Dă-mi voie să am părerea mea, ești un frustrat. Și nu te-am făcut eu frustrat. Te-au făcut mă-ta și viața. happy

| costis a răspuns:

Moisie si Inferno se lauda (uneori) cum ca ar fi mai copti. Deci falsh.

| Inferno a răspuns (pentru costis):

Foarte tare sa bati campii. Nu sunt ateu.

| costis a răspuns (pentru Inferno):

M-ai facut knockout! Da' ce esti? Sa vezi acuma ca si Moisie zice ca nu-i ateu... Oricum, sunt dat peste cap;

fiecare pietricica si fiecare steluta are locul ei in univers. E ca si cum mi-ai spune ca aia nu-i constelatia Cocorul, ci e o plasa cu beculete pusa de primarie. Trebuia sa ma iei si tu mai pe ocolite.

NOname
| NOname a răspuns:

Educaţi şi intoleranţi? Poate doar neipocriţi?
Intoleranţi faţă de ce? Prostie, ignoranţă şi intoleranţă?
Da, desigur. Sunt intoleranţi.

Nu am întâlnit atei care să ceară cu pancarde în mână ("în numele ateismului") încălcarea drepturilor de om ale altor oameni şi nu prea am întâlnit atei xenofobi, rasişti, sexişti, misogini, homofobi şi care să pornească războaie religioase sau să arunce şcoli şi spitale în aer (pentru sau în numele prietenului său imaginar).

- https://www.facebook.com/....../photo.php

- http://www.tpu.ro/......ttp-youtu/

Cred că sondajul nu reflectă întocmai realitatea, dar fiind făcut pe doar vreo mie de oameni, e de înţeles. Oricum, interesant material, FucktheSystem, mersi.

| doctorandus a răspuns:

"Ateii din Romania sunt tineri, educati si intoleranti... Nu doar in ceea ce priveste gradul de toleranta ateii intrec media nationala," curat murdar.

| usuk a răspuns:

As rectifica putin acel "intoleranti", pentru ca evident, nu suna bine
in rest, acceptabil

| RAY a răspuns:

Personal nu cred in articole,sondaje de astea,pentru ca nu ofera nici o dovada stiintifica adica nu pot sa repet acel experiment desi nu e stiinta,nu e ceva bazat pe dovezi,nu se stie cel care a facut articolu ce religie avea sau nu, mai multe detalii,daca ne uitam la tariile civilizate gen tariile nordice se observa clar ca a cele mai bogate sunt cele atee, adevarul e ca ca ateu sti ca ai o viata incerci maximul sa obti de la ea fara pupat moaste etc,desigur sunt si crestini genii nu neg asta dar cu un ateu cand vb ala poate dovedi cea ce afirma clar in scimb un crestin nu prea,e o diferenta mare cand vb cu cineva sa i spui da poti dovedi prinzi incredere in el e o dovada de educatie,moarala,principiu de viata un om cu personalitate,nu spun asta pentru ca sunt ateu,dar mereu am cerut dovezi de la ateii,de la crestini nu ai cere sincer majoritatea mit non stop,barfesc,injura etc
cel mai bine se vede in Romania o tara plina cu soferi betivani,prosti care te calca pe zebra,verde plin de hoti, criminali, violatori, pedofili, mincinosi etc sa numai lungesc realitatea da dreptate ce scrie in articol

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Fals, fara comentarii

| sublime89 a răspuns:

Ar trebui cu totii, atei si crestini, sa invatam sa fim mai toleranti, asta este un adevar. Sa nu uitam ce spunea Bertrand Russell despre toleranta: https://www.youtube.com/watch?v=AINKSI87lGc

| Radu284 a răspuns:

Nu sunt in masura sa comentez datele statistice, pentru ca habar nu am cum a fost facut sondajul.

Dar faptul ca ateii sunt intoleranti nu este exact o revelatie.

| Kalla a răspuns:

Educati? laughing)
La cat injura si hulesc si scuipa pe credinta celorlalti nu sunt edicati deloc.

| FucktheSystem explică (pentru Kalla):

Asta înseamnă intoleranță, nu lipsă de educație. Verifică-ți termenii.

| Kalla a răspuns (pentru FucktheSystem):

Probabil ai dreptate dar a fi tolersnt inseamna sa fii si educat cu ceilalti. Daca nu iti place de cineva dar nu il critici atunci esti educat.Deci daca esti intolerant esti si needucat.Nu spun ca toti ateii sunt needucati.Multi atei sunt chiar de treaba si nu se uita daca crezi in evolutie sau in creatie.

| FucktheSystem explică (pentru Kalla):

Cred că pot să îți dau o grămadă de exemple de oameni foarte inteligenți și care au fost intoleranți. Mereu am avut impresia că un om inteligent devine și mai intolerant, pentru că își dă seama mai bine de prostia ce îl înconjoară și probabil asta trebuie să fie foarte enervant. Sunt atâția scriitori de exemplu care se ocupau de critică, și bănuiesc că îți dai seama că nu mereu critica e pozitivă și totuși nu poți să zici că asta îi face needucați. Poate ține de bun simți, de altceva, nu de educație și inteligență.

| Kalla a răspuns (pentru FucktheSystem):

Intoleranza este radacina tuturor razboaielor.Cain nu tolera fratele sau pentru ca era mai bun si iubit.Si s-a sfarsit cu primul omucidiu.
Dupa sa ne amintim si de sclavizarea evreilor, sau cand la Roma rupeau in doua si omorau crestinii.Mii de crestini au murit de la intoleranta.Si dupa cruciadele, Inchizitia, Hitler(a distrus Europa si omorat milioane) si ajungem la intoleranta catre oamenii de culoare, homosexuali si la razboaiele de azi gen Siria si sa ne amintim intoleranta dintre musulmani si evrei care a dus la multe razboaie la Ierusalim in anii 80 din secolul trecut.
Daca voi ateii credeti ca intoleranta e buna atunci, nu te supara dar aveti mari probleme.

| FucktheSystem explică (pentru Kalla):

Nu am zis că e bună, și nu știu de unde îți vin ideile ăstea și mă acuzi de lucruri care nu le spun. Și de multe ori cei mai mari criminali au fost și foarte inteligenți, dar asta nu înseamnă că e bine ce au făcut, serios acum, de unde îți vin ideile? Dacă ești criminal nu înseamnă că ești prost și dacă ești intolerant nu înseamnă neapărat că ești criminal. Și n-au murit numai mii de creștini uciși de atei ci și invers, acolo nu mai vorbim de intolernață, cu referire la vechiul testament unde era ok să ucizi atei cu pietre și chiar recomandat?

| HueyFreeman a răspuns (pentru Kalla):

Meanwhile avem crestini care "injura si hulesc si scuipa pe credinta celorlalti", chiar si pe credinta altor crestini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din lipsa de atei au bagat si agnosticii in aceeasi oala ceea ce este total gresit.
In spatiul religios, un agnostic spune ca atat ateul cat si habotnicul sunt aroganti, pentru ca-si exprima certitudini intr-un domeniu care nu poate fi testat. Nici credinciosul nu poate proba ca Dzeu exista, dar nici ateul ca nu exista, intr-un mod care sa anuleze orice discutie.
Mergand pe ideea generica de imposibilitate a cunoasterii naturii realitatii, cred ca agnosticismul este o filozofie sanatoasa, pentru ca este cert ca noi, oamenii, nu avem acces la adevarata realitate.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ateu inseamna doar fara zeu (credinta in zei), in rest poate crede ce vrea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Agnosticii sunt tot un fel de atei, dar mult mai inteligenti si mai educati.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil iti par asa pentru ca agnosticii nu sunt atacati cum sunt ateii si nu sunt nevoiti sa se apere, unde mai pui ca vreo 99% dintre crestini (vorbim de Romania) habar n-au ce-i ala agnosticism? oh go on

| Delmoniko a răspuns:

Din cate am observat pana acum, ateii sunt in general oameni rationali si care gandesc logic. Fiecare padure are uscaturile ei.

Răspuns utilizator avertizat