| AdioTPU a întrebat:

Vin cu o ipoteză asupra depresiei dpdv spiritual. Tot mai mulți oameni se confruntă cu depresia care e numită și boala secolului 21. Depresia e opusul fericirii, al împlinirii sufletești. Tot mai mulți oameni se îndepărtează de Dumnezeu care reprezintă Sursa vieții. Pe zi ce trece ne îndepărtăm mai mult de Dumnezeu alegând placeri înșelătoare și trecătoare, care pe moment ne fac fericiti dar apoi duc la ruinarea și întinarea sufletului și conștiinței noastre. Cine mai împărtășește aceași părere?

Răspuns Câştigător
| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Depresia este o afecțiune medicală. Nu aș crede că ține neapărat de spiritualitate, dar și asta poate să fie un motiv de ce nu... Oamenii pot să fie depresivi și dacă suferă de o boală sau dacă sunt stresați în viața de zi cu zi. Cu siguranță sunt și persoane care intră în depresie dacă consideră că nu au o relație bună cu Dumnezeu. Sau mai sunt alții care consideră că viața lor nu are sens și este normal să intre în depresie. Acum legat de sens, sunt de părere că fiecare ar trebui să ne găsim un sens individual și un sens la nivel de colectivitate. Si pe lângă asta să fim pe placul lui Dumnezeu. Sau sensul spiritual, mântuirea sufletului. Foarte important pentru cei care au convingeri religioase. În concluzie, ca să evităm depresia, trebuie să ne dăm noi înșine un sens vieții aici pe pământ. Dar să acordăm atenție și spiritualității. Foare important este ca fiecare să facă ce consideră că îl împlinește, în esență.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Îți vor împărtăși părerea toți religioșii extremi.
In realitate depresia nu are nicio legătură cu religia. Depresia are legătură cu societatea din ce in ce mai alertă, cu dinamica din ce in ce mai alertă a societății, de presiuni sociale și economice

| sierra1 a răspuns:

"Pe zi ce trece ne îndepărtăm mai mult de Dumnezeu"

vulpiță, p-asta ține-o pentru tine!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu nu. Și cei cresincioși și apropiați de Dumnezeu suferă de depresie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bati cimpii, tovarase. Budistii sunt mai relax ca majoritatea crestinilor. Ce dumbniedzai crezi ca viseaza aia? Nu mai zic ca sunt multi atei/agnostici care practica meditatia/yoga si se simt foarte ok. Depresia e derivata directa a regimului de viata, nu a credintei sau a lipsei credintei in niste povesti plagiate si absolut copilaresti.

| CostinAlamariu a răspuns:

Tru

Răspuns utilizator avertizat
| dolceromania a răspuns:

Si cel rau are rolul sau! Nu cred ca atunci cannd ai o legătură cu Dumnezeu treci prin depresii, Isus spune,, va dau pacea mea".De multe ori il coboram pe Dumnezeu la nivelul nostru cand noi ar trebui sa urcam!

| Slovcehov a răspuns:

E usor sa gandesti sa gandesti asa superficial cand nu ai trecut prin traume grave.

| Manticora a răspuns:

Eu am depresie severa, e vina genelor mele proaste ca am mostenit un bagaj prost de la tot neamul meu (inca am scapat repede, puteam sa am tulburari mai grave la ce gene am, dar din fericire am doar depresie severa si am avut si agorafobie, dar s-au manifestat mai tarziu in viata, am apucat sa traiesc cativa ani normali).

Bunica-mea si mama credeau in dumnezeu, mergeau la biserica si tot au incercat sa se sinucida.

Mama din contra, de cand a studiat biblia si a devenit atee, sau mai mult agnostica pentru ca crede ca e ceva acolo, dar nu dumnezeu si isi zice atee si mediteaza, de atunci si-a gasit linistea, a inflorit la 50 de ani.

Daca ai boli psihice CEL MAI RAU LUCRU e s-o iei pe partea religioasa. In special ortodoxa si alte boli din astea. Te duci naibii direct in cap.

Cand ai depresie NU alegi nicio placere inselatoare ca nu iti face placere NIMIC. Decizii proaste luam toti, dar nu toti facem depresie. Depresia e mai mult de atat si are 100 factori

Cei mai depresivi oameni pe care ii cunosc sunt credinciosi, vorbesc toata ziua despre cum isi duc crucea, sunt doar mai mincinosi.