| AvalohAlyn a întrebat:

Daca cauza depresiei ar fi dezechilibrul sau deficitul neurotransmitatorul serotonina atunci de ce când noi ăștia care luăm antidepresive SSRI zilnic nu dam in mama fericirii? Dacă ar fi asta cauza cum tot ne zic oamenii de știință în sănătate mentală și toată big Pharma de ce nu suntem cei care luăm antidepresive foarte, foarte fericiți când noi luam zilnic pastila de serotonina? Ar trebui sa fim toba de fericire dar nu suntem, cel puțin eu nu.Inseamna că nu deficitul de serotonina e cauza depresiei?

Statisticile mondiale arată că depresia este o boala invalidanta și va fi a doua boala invalidanta până în 2025. Boala secolului și încă nu știm sigur cauza depresiei, unii zic că depresia e dezechilibru sau deficit de serotonina și alți neurotransmitatori și se tratează cu tratament, alții că e pe fond psihologic și se tratează la psiholog.Nu se știe în anul 2019 cauza exacta a depresiei.
Care e cauza depresiei?

8 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

- cauzele cele mai întâlnite sunt: pierderea slujbei sau a unei persoane dragi, singurătatea, izolarea;
- experiente traumatizante in perioada copilăriei, ca de pilda pierderea unui părinte;
- situațiile care alunga unei persoane sentimentele de siguranță, stabilitate, eficienta sau valoare personala provoacă in general deprimarea;
- predispoziție genetica si/sau biochimica de a avea dispoziții fluctuante sau de depresie;
- sensibilitate alimentara.Cei care suferă de ea pot avea si alte simptome;
- sensibilitate la insuficienta luminii solare in timpul iernii sau sindromul afectiv sezonier;
- s-a descoperit ca un număr de 200 de medicamente provoacă depresia;
- consumul de cafeina;
- consumul de zahar;
- hipoglicemia;
- mese neregulate;
- fumătorii au atacuri depresive mai numeroase decât nefumatorii.

| Nilsson a răspuns:

Cauza principală a depresiei este lipsa dragostei, iar această lipsă este regăsită în numeroase forme: singurătatea, conflictele în familie, pierderea cuiva drag, lipsa de sprijin când apar probleme de sănătate, hărțuirea, presiunea de la locul de muncă, etc.

| TristanTzara a răspuns:

(1) Nu o să ajungă boala doua pe glob în 2025, nu crede toate predicțile făcute cu continuarea de trend, mai era ideea aia: "până în anul X 100% din toți bărbații americani o să fie obezi, dar doar 82% din cei negrii" laughing E statistică făcută prost.

(2) Nu vreau să-ți dau sfaturi medicale, pentru că nu sunt expert, și nici nu-ți cunosc situația. Dar, da, farmaciile au inițiativă să bage medicamente inutile în tine. Înceracă să discuți prescripțile cu medicul tău, sau încearcă și să-ți faci un program mai bine definit--cam asta e povestea multor veterani americani, care în lipsa unui program, duc vieți derizorii și dau în depresii, stres post-traumatic și altele. Poate încearcă să practici un sport, am auzit că sfortul ajută la depresie, de asemenea poate practică un hobby; orice numai să-ți dai vieții sens, să fi mulțumit de tine.

| TristanTzara a răspuns (pentru doctorandus):

Nu prea văd ce legătură are dopamina cu ce am spus eu...

| doctorandus a răspuns (pentru TristanTzara):

"Neurotransmitatorul fericirii" este o fictiune (lucruri prost intelese despre cum actioneaza medicamentele).

| TristanTzara a răspuns (pentru doctorandus):

A, perfect posibil. Nu cunosc bine subiectul, de asta nici nu am adresat prea mult această parte a întrebării.

| Helper07 a răspuns:

Lipsa de iubire.