| Mogiojojo a întrebat:

Voi astia care credeti in D-zeu si sunteti religiosi cat de mult credeti ca va controleaza El viata? Pe langa liberul arbitru pe care il avem ma gandesc ca si El ne controleaza viata intr-o anumita directie, ma gandesc ca nu e chiar asa degeaba. Daca da, cum? Eu nu-i simt prezenta si nici influenta in vreun fel, nici macar 1%. Nici nu stiu de ce mai cred in El. E total aiurea cineva care crede in el sa nu-i simta prezenta. Poate am fost eu prea indoctrinata de mica si acum nu pot sa accept ca suntem singuri in lumea asta? Am fost intr-o zi la biserica si sincer n-am simtit nimic. Erau doar multe babe care se holbau la mine ca aveam adidasi in picioare. Total penibil ce se intampla.

Răspuns Câştigător
| 1231242 a răspuns:

Să completez răspunsul lui serios și fii tu ăla bun care ajută pe toată lumea și nu încerca să fii doar pentru(cât se poate, nu mereu) că sigur nu o să fii călcat în picioare sau nu o să se profite de tine.

Nu Dumnezeu e problema, ci oamenii.

Să îți răspund la întrebare bleble, nu trebuie să fi un om perfect, încearcă să fii un om rezonabil în majoritatea timpului, linge în fund mereu pe cine trebuie, mai acceptă și dușmanii pe lângă tine, iar la final să le-o tragi frumos aferent și elegant.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce e ala dumnezeu? limba romana a fost ceva total aiurea,unde scrie in tora de vreun dumnezeu, scrie de EL, ELOHIM, IAHVE nu apare cuv dumnezeu in nici o carte ebraica, greaca

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Limba romana a facut ceva total aiurea

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Iisus e Dumnezeu, e acelasi lucru, nu sunt diferiti.
Da, exact.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Deci acest semi zeu sau ce o fi arunca in iadul vesnic 5 miliarde de persoane dar este iubirea, misto, eu spun ca este cel mai mare tiran, iisus nu e dumnezeu, da-mi un verset unde scrie asemenea tampenie, hai sa vad

| Plato a răspuns:

Tocmai momentele astea sunt importante. In Dumnezeu nu trebuie sa crezi doar la bine.
Cu cancer in metastaza, râie si holeră, dupa ce ti-au ars casa, masina si toti banii, imobilizată si in dureri groaznice, si atunci trebuie sa spui "multumesc, Doamne, pentru tot binele ce mi l-ai facut de-a lungul vietii!"

Tu trebuie efectiv sa crezi in Dumnezeu fara sa astepti dovezi sau recompense. Ti-a dat deja viața, adica ti-a dat tot.

Stai linistita, ca Dzeu are planul lui pentru fiecare. Daca Il abandonezi, te privezi de ajutorul Lui. Tot ce faci si ai facut este si a fost prin El. Faptul ca te trezesti dimineața e un semn ca nu te-a uitat, ca-ti mai da inca o zi, ca si-a amintit si de tine, sa te trezeasca.

Dumnezeu te iubeste. Nu-i pune la indoiala metodele. Ai incredere mereu in El, oricat de grele ar parea circumstantele. Orice greutate si problema imposibila pentru noi, pentru El inseamna o pocnitura din degete.

Du-te intr-un mediu chiar si mai solemn, daca biserica asta comuna nu te impresioneaza. Du-te la o manastire mai puțin căutată. Sfatul meu este sa nu-ti pierzi niciodata increderea in El.

| suntserios a răspuns (pentru Plato):

Una dintre cele mai reprezentative fraze pentru habotnici.

"Tu trebuie efectiv sa crezi in Dumnezeu fara sa astepti dovezi sau recompense."

Pe scurt hai sa credem in ce zic altii ca asa ne vrea religia prosti si creduli.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Care dumnezeu plato?

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Iisus Hristos.winking

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Acest semi zeu care te arunca in iadul vesnic daca nu crezi ca e fiul unui zeu, este iubirea?

| Mogiojojo explică (pentru Plato):

Ideea e ca eu nu-i simt nici 1% prezenta nici bine nici rau de la un timp. E ciudat.

| 1231242 a răspuns (pentru suntserios):

Să completez răspunsul lui serios și fii tu ăla bun care ajută pe toată lumea și nu încerca să fii doar pentru(cât se poate, nu mereu) că sigur nu o să fii călcat în picioare sau nu o să se profite de tine.

Nu Dumnezeu e problema, ci oamenii.

Să îți răspund la întrebare bleble, nu trebuie să fi un om perfect, încearcă să fii un om rezonabil în majoritatea timpului, linge în fund mereu pe cine trebuie, mai acceptă și dușmanii pe lângă tine, iar la final să le-o tragi frumos aferent și elegant.