| RAY a întrebat:

Voi cand cititi biblia o luati metaforic sau literar evenimente divine, supranaturale care apar in ia?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Biblia prezinta povesti care sigur nu au avut loc in forma in care sunt relatate, dar care pot cuprinde adevaruri spirituale-sau nu. De exemplu, pacatul originar. Daca au existat doua persoane, Adam si Eva, care nu au ascultat de Dumnezeu, atunci pacatul lor le priveste doar pe ele. Asa ca nu ar exista nici un pacat originar. Dar daca Adam si Eva sunt o metafora pentru intregul neam omenesc, atunci povestea arata ce ar face orice om, cum orice om inzestrat cu liber arbitru ar alege sa nu Il asculte pe Dumnezeu, iar pacatul originar ar avea sens. Deci, in cazul Adam si Eva, daca povestea este o relatare exacta, se pierde intelesul spirual, nu e vina noastra ce-a facut Adam. Iar daca are un sens spiritual, si anume ca omul nu asculta de Dumnezeu, atunci e o metafora si nu o relatare.

| RAY explică (pentru minrest):

Poti si dovedi ceea ce afirmi?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Cazul A: Adam si Eva sunt primii oameni. Dumnezeu le interzice sa manance fructul unui anumit pom. Ei mananca, si sunt alungati din Eden. Dar urmasii lor nu sunt vinovati, caci urmasii lor poate nu ar fi mancat. Dar scopul povestii e sa arate ca toti oamenii sunt vinovati de neascultare de Dumnezeu, deci in cazul A, scopul povestii nu este atins. 2. Cazul B: Adam si Eva nu au avut o existenta istorica, sunt o metafora pentru neamul omenesc. Asa ca toti oamenii, avand liber arbitru, confruntati cu alegerea intre ce spune Dumnezeu ca este bine si ce le spune ratiunea ca este bine, ar alege ratiunea proprie, in limbaj biblic ar manca din pomul binelui si raului. In cazul B, se atinge scopul povestii de a arata ca oamenii au ales neascultarea de Dumnezeu.
Concluzie: Avem de ales intre cazul A, o poveste neplauzibila fara urmari generale, caci priveste doar doua persoane, si cazul B, o metafora care are daca o consideram adecvata inseamna ca oamenii prin definitie nu asculta de Dumnezeu si au nevoie ca Dumnezeu sa remedieze situatia, cum afirma toate bisericile crestine.

| RAY explică (pentru minrest):

Buna explicatie

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Literar cu exceptia cand sunt relatate povestiri, profetii si viziuni.

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Dar nu plange draga mea, sfantul duh te calazueste

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Una e credința alta e propaganda religioasă. Una e să fi credincios pentru că asta gândești și consideri tu, alta e să faci prozelitism să vrei tu să-i convingi pe toți că ceea ce crezi tu e singurul adevăr. Dacă te întâlnești cu mine pe stradă n-ai de unde să știi dacă sunt credincios sau ateu. Și dacă sunt un tip care mă respect, nici n-o să fac caz din asta și nici n-o să spun. E pur si simplu doar treba mea ce am eu in creier. Altfel, pot să argumentez și de-o parte și de alta la fel de ușor. De ce? Pentru că nici o parte nici cealaltă nu au nimic palpabil. Creație Divină? Big Bang? Mă lași...

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Man intrebarea e alta

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Da man, scuze.
N-am citit-o... laughing

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Ai citit intrebarea asta poate https://www.tpu.ro/......ta-e-baza/

| ShaOfHatred a răspuns:

Metaforic.

| Mașka98 a răspuns:

Sunt pasaje care chiar au avut loc, dar sunt altele care au fost doar viziuni. Trebuie doar sa fii atent la context.

| b4stefa a răspuns:

Ideea e s-o iei asa cum e
in Noul Testament de exemplu, Isus le vorbea in plide, anecdote tocmai ca ei sa inteleaga.Folosea diverse metafore si comparatii sunt sigura ca si tu stii cateva (de multe ori ii compara pe evrei cu vita de vie). Noua ni se par ciudate si irelevante unele, dar in contextul lor cultural, politic etc faceau sens.
cred ca e destul de clar unde sunt metafore si unde nu.
daca ai un anumit pasaj la care te referi, as fi bucuroasa sa te ajut
P.S chiar daca intrebarea ta e un fake sau un fel de ironie, ma bucur ca ai pus-o.

| RAY explică (pentru b4stefa):

Chiar daca intrebarea ta e un fake sau un fel de ironie, ma bucur ca ai pus-o.

nu e ironie nici fake