| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce credeți că e hula împotriva Duhului Sfânt?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O inventie a bisericii

| gratargratar a răspuns:

Hula impotriva Duhului Sfanta este negarea evidentei. Hristos vorbeste despre ea in contextul in care este acuzat de farisei ca "are demon".
Spre exemplu, daca am un mar si spun ca e para, desi stiu ca e mar, atunci fac hula impotriva Duhului Sfant. Este un fel de minciuna pornita impotriva unui adevar fundamental pe care refuzi sa-l accepti din anumite considerente personale.

| Helper07 a răspuns:

O impotrivire voita cu buna stiinta impotriva Duhului Sfant. Duhul Sfant ne face sa rezistam pacatului, crezi ca tot un pacat din acesta de care El ne fereste, poate sa se considere hula impotriva Lui? In plus, contaxtul din care sunt luate pasajele biblice ce ne precizeaza despre Hula de neiertat, nu arata faptul ca e vorba de o injuratura.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Și dacă îl înjuri pe Dumnezeu sau atribui minunile lui Satanei, se poate considera ca hulă împotriva Duhului Sfânt?

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu si daca nu o faci in mod constient. Crezi ca un Dumnezeu Drept ar tine in seama pacatele din nestiinta?

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Deci să înțeleg că doar atunci când o faci în mod intenționat hulești?