| AngelaD a întrebat:

Voi de ce ați devenit atei? De ce negați Adevărul? De ce fugiți de Bunul Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| DarkAndDreary a răspuns:

"Voi de ce ați devenit atei?"
-Pentru ca nu am motive sa cred intr-o divinitate.

"De ce negați Adevărul?"
-Ateii neaga adevarul?

"De ce fugiți de Bunul Dumnezeu?"
-Nu fug de "Bunul Dumnezeu".

99 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru Adryan_Dan_1991):

Unii dau citate din biblie dar iei nici nu au citit biblia caso inteleaga, daca ar citio cu atentie ar intelegeo de ce dumnezeu a facut atatea crime si altele care spun ei ca dumnezeu e un tiran

tu ai citit vreodata biblia nu cred la cum ne judeci, pai a facut citeste vt https://sites.google.com/......-in-biblie

| RAY a răspuns (pentru Adryan_Dan_1991):

Eu nu as trimite pe nimeni in iad pentru ca nu a crezut in mine ca bunul dumnezeu, faza cu pacatele ele difera in functie de religie chiar la voi crestini, sa fie pedepsit conform unor legi care exista in prezent

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Voi crestini sunteti mereu fericiti doar in sondaje nu, de fapt cele mai fericite tarii sunt cele nordice, fiecare are probleme in viata iar tu ca crestin in loc sa razi de cel trist ar trebiu sa-l ajuti dar asta sunt basme voi credeti din interese si atat un pic de bunatate nu aveti in voi

| Jardelin a răspuns (pentru RAY):

Man, tu ai o obsesie cu tarile nordice! Ce tot ii dai in sus si in jos cu fericirea si bunastarea din tarile nordice de parca acolo ar fi raiul de pe pamint! Intoxici lumea cu afirmatii false si o faci sa creada ca la noi e super naspa iar le ei e super mega extra OK!

Ia uite aici ce probleme au minunatii de suedezi pe care ii idolatrizezi (ca nu spun altfel) de dimineata pina seara:

http://www.hotnews.ro/......suicid.htm

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Jardelin):

Ce minte in colturi aveti uneori...
Ce are, ma rog, pisica neagra? Am ras in hohote...
Daca am avut la avatar o pisica neagra, tinuta de niste maini tatuate, este pentru realmente am acasa o pisica neagra si realmente am tatuaje ( nu pe maini).
Stiu! Am sa ajung in Iad! Si eu si pisica mea.

| Jardelin a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Inca nu ajungi in iad nici tu nici biata pisica! Dumnezeu iti mai da vreme pe acest pamint, sperind poate ca ai sa te intorci cu fata la El!

In loc sa-mi multumesti ca m-am gindit si la tine, tu imi spui ca am mintea in colturi uneori! sad

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Jardelin):

Iti place parul meu? Nu-i asa, ca-i divin?hee hee

| Jardelin a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Da, e divin! Mi-ar fi placut sa-ti vad si ochii!
Astept un PM...

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Nici unde nu e raiul pe pamant eu n-am spus ca e asa ceva, cand vine vb de moralitate sunt peste Romania asta e clar, tu imi dai o stire eu isi pot o mie cu cazuri de tot felul violuri, pedofili, crime etc
eu vad ca la noi e super naspa eu asta vad

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Jardelin):

Hai ca asta e tare laughing
Si din cate stiu eu...animalele nu au suflet. Deci nu ajung in iad sau in rai.
Si degeaba spui unui ateu lucrui de genu: 'Dumnezeu iti va da timp sa te indrepti. O sa ma rog pentru tine. O sa ajungi in iad. Dumnezeu te va judeca.'

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Am citit articolu ce rau fac suedezi merg la furat prin ue ca noi,au si ei probeme dar n-am auzit sa cerseasca si sa fure prin ue asta inca n-am auzit, stiri romanii au ingrozit Italia, Germania, Anglia, Spania etc cauta tu alta natie si isi dau dreptate una atee care face ce fac romanii
nr 1 la coruptie pe net, nr 1 hotie,violenta, tot ce vrei se regaeste in Romania, cica tineri da ce tineri sunt aici care injura, beau, fumeaza si consuma droguri

| Jardelin a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Cu mihaela34 ma cunosc de ceva vreme iar schimburile de mesaje dintre noi sint majoritatea ironice. Bine-inteles ca nu am amenintat-o cu iadul pe ea si pe pisica din dotare, era doar un raspuns cuminţel la ironia ei! Daca ai sa ai rabdare sa parcurgi mesajele mele, te poti convinge ca niciodata nu am amenintat pe vreun ateu ca se va frige in iad. Nu e stilul meu de conversatie!

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Jardelin):

Inteleg. Dar nu ma refeream la tine. Ma refeream la unii crestini.

| Adryan_Dan_1991 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Pai vezi dumezeu te-a lasat sa alege, nu tea manuit ca pe o papusa. diferenta intre dumnezeu cel adevarat si,, dumnezeu'' pe care l-ai dat exemplu e diferenta, cel adevarat ne-a facut din iubire si ne-a lasat liberi,,, dumnezeu'' explu e ura si a facut oameni pentru a se juca cu iei.

| cristisubiak a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Nu, dar pozele voastre (care vă reprezintă) arată că ceva lipsește. Acel ceva e chiar bunul Dumnezeu. Mai degrabă Isus Hristos! Dumnezeu a fost rău înainte de Hristos deoarece așa erau oamenii. Dar Isus a murit din pricina oamenilor, tocmai pentru a ne putea împăca cu Tatăl! Câteodată ne mai trezește spiritual când îngăduie accidente sau altele. Dar nu uita: lumea El a făcut-o, nu tu!

| cristisubiak a răspuns (pentru RAY):

Stai! Creștini cu numele nu este egal cu creștin adevărat! happy Dacă ar fi toți creștini adevărați, Doamne ce bine ar fi! Imaginează-ți un guvern format din sfinți adevărați! Plini de pace și înțelegere! Fără să fure! Cu o gândire sfântă! Și nu are nevoie de închinarel. Pentru el e destul să nu fii mântuit. Și a fi fumător, alcoolic, etc. nu înseamnă închinare. Sunt și ocultiști (nu sataniști; satanismul e altceva) care se închină la propriu, dar și ei și-au pierdut mântuirea.

| Adryan_Dan_1991 a răspuns (pentru Jardelin):

Sa stii ca ai dreptate! nu cred in dumnezeu da cred in deavol care ii amageste lea intunecat ochiul minti.

| cristisubiak a răspuns (pentru DarkAndDreary):

rolling on the floor ai nevoie de un câine adevărat și de un câine-robot. Care dintre ei îți poate transmite afecțiune? Cel programat sau cel care dorește asta? Iubirea adevărată e necondiționată. Ce rost ar avea să-L iubim dacă așa am fi programați? El vrea iubire necondiționată! Și noi avem nevoie. Dar cel rău se implică mereu (căci din cauza lui Isus a ajuns pe o cruce de lemn, răstignit de oamenii care nu Îl iubeau) și unii de lene să lupte cu poftele și firea, preferă păcatul. Mulți sunt în ultima fază a morții de păcat: când ești atât de otrăvit că senzorii spirituali nu mai pot să-ți transmită că ceva în inimă nu e bine. Medicamentul? Ai ghicit! Hristos. El poate să te curețe de păcat și să repare tot ce trebuie (El are resurse, noi nu).

| cristisubiak a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Orice om transmite ceea ce simte. Poza mea nu transmite nimic negativ deoarece mă lupt cu firea păcătoasă și reușesc să scap de rău. Poza ta chiar transmite ceva negativ.

| cristisubiak a răspuns (pentru DarkAndDreary):

1: Nu ai nevoie deoarece preferi păcatul, nu lupta. Simplu! E mai simplu să stai și să faci ce vrei decât să faci ce trebuie (uită-te pe șantierele româniei și te vei convinge). 2: Da, îl negi! Adevărul este Dumnezeu. Respingându-L, respingi și adevărul (care îți zice că păcatul te omoară, deși nu crezi. Am un coleg ateu; la 17 ani arată ca un om de 40! Cu barbă, cioc, păr lung, bere și burtă). 3: Nu fugi, încerci să te ascunzi de El. „Nu există Dumnezeu, deci nu e păcat să fumezi (1 Corinteni 6:12)". Nu dau nici 2 bani pe astfel de teorii, mai ales în fața unui om care se consideră inteligent uitând că începutul înțelepciunii e frica de Domnul.

| Narcis2007 a răspuns (pentru cristisubiak):

Oare poza mea ce inspira?

| cristisubiak a răspuns (pentru mODIN):

Numele tău îl indică pe satan. Astfel te dai singur de gol că ești legat de ceva. Și nu sunt 2700 religii! Există 4 mari religii: creștinismul, islamismul, budhismul și hinduismul (dacă nu greșesc). alea peste 30.000 de culte neoprotestante nu sunt religii, ci sunt culte ale creștinismului (documentează-te) formate de oameni care au aceeași ideologie creștină. Ortodocsii spre deosebire de penticostali au o tradiție care nu e nici unde menționată în Biblie. Penticostalii stăruie după botezul cu Duhul Sfânt (și îl primesc) spre deosebire de baptiști. Adventiștii și alte culte păstrează Sâmbăta ca fiind ziua de odihnă. Eu păstrez Duminica deoarece de Luni până Sâmbătă sunt 6 zile și Duminica ar fi a 7-a.

| mODIN a răspuns (pentru cristisubiak):

Tu nu-ti dai seama ce vorbesti? Sunt 4 MARI religii.Si religia egipteana antica e o religie, si religia norsa e o religie, si religia antica greaca e o religie, si religia maiasilor e o religie.In fine sunt aproximativ 2700 de religii care nu au nici o treaba cu crestinismul.

| Narcis2007 a răspuns (pentru cristisubiak):

Cred ca m-ai confundatlaughing

| mODIN a răspuns (pentru Adryan_Dan_1991):

Nimic! Daca as fi Dumnezeu nu as inventa greseala.

| RAY a răspuns (pentru cristisubiak):

Cum naiba sa fi ateu si te inchini cui din moment ce nu crezi in supranatural, poate tie

| DarkAndDreary a răspuns (pentru cristisubiak):

Cand am zis eu ceva de un caine robot...

| DarkAndDreary a răspuns (pentru cristisubiak):

Meh. Pentru unii. Pentru oamenii obisnuiti.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru cristisubiak):

1. Cine a spus ca "pacatuiesc"? Sa stii ca nu ai nevoie de dumnezeu in viata ta sa fii o persoana buna.
2. De unde stii ca dumnezeul tau e adevarul? Poate e allah? Sau zeus? Sau monstrul zburator de spagete?
3. Nu ma ascund de el. Daca nu-i place ce fac poate sa vina la mine si sa-mi spuna. Si de ce mi-ar fi frica de dumnezeu? Tu asa traiesti? Cu frica de o fiinta superioara care te va pedepsi pentru eternitate daca gresesti?