| AngelaD a întrebat:

Voi de ce ați devenit atei? De ce negați Adevărul? De ce fugiți de Bunul Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| DarkAndDreary a răspuns:

"Voi de ce ați devenit atei?"
-Pentru ca nu am motive sa cred intr-o divinitate.

"De ce negați Adevărul?"
-Ateii neaga adevarul?

"De ce fugiți de Bunul Dumnezeu?"
-Nu fug de "Bunul Dumnezeu".

99 răspunsuri:
| DarkAndDreary a răspuns (pentru Adryan_Dan_1991):

Adrian,
Ateii nu cred nici un dumnezeu, nici in diavol.

| SamSon a răspuns:

Daca consideri ca,,dumnezeu'', un simplu cuvant fara semnificatie exacta inseamna,,bunatate'',,, dreptate'', etc, te inseli. E o minciuna pentru. a captiva masele. Sunt ateu pentru ca nu vreau sa ma aliez cu mincinosi si falsi. La fel cum tu-mi spui ca,, fug'' de ceva ce nu exista,, Bunul Dumnezeu'', asa te pot intreba si eu pe tine, de ce fugi de,, Monstrul zburator din spaghete''? Mai gandeste-te.

| cristisubiak a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Eu când îl chem Dumnezeu, Tată, Isus, Hristos, Duhul Sfânt atunci primesc răspuns de la El. De asta cred cu tărie.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru cristisubiak):

Interesant. Crezi ca tu ai luat aceasta decizie de a crede in dumnezeu sa ti-a fost impusa de parinti / familie cand erai mic?

| Lămâie00 a răspuns:

Tu de ce nu crezi in allah?
Pentru simplul fapt ca tu te-ai nascut intr-o anumita religie nu inseamna ca e neaparat cea adevarata, totul tine de pozitionarea geografica

| DracusorImpielitat a răspuns:

Pentru ca sunt asa de multe religii incat nu sunt multe sanse ca religia crestina sa fie cea adevarata. Si mi-am dat seama ca toti oamenii sunt slabi si au nevoie de ceva in care sa creada, de asta sau si inventat religiile. Toti vor sa traiasca vesnic, indiferent daca e cu spiritul sau in lumea materiala. De asta au fost creeati zei si religie, pentru ca oamenilor le era frica de moarte, iar un alt motiv este ca nu isi puteau explica anumite fenomene, etc. Si eu nu mai cred pentru ca a inceput sa mi se para absurda credinta asta, apoi am inceput sa o vad ca pe toate celelalte, abureala, vrajeala, nefolositoare, ridicola, etc si mi-am dat seama ca e ca toate celelalte religii si ca nu am nevoie de ea.
Ce adevar sa neg? Nu exista niciun adevar.
De cine sa fug? Nu exista niciun Dumnezeu.
Acum am eu o intrebare pentru tine, de ce iti e frica? Daca Dumnezeu e asa de bun, o sa te ierte daca nu iti e frica.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Jardelin):

Nu-ti trimit niciun PM. Mi-ai raportat pretios de fazan religios. Nu te uit laughing

| AndraRox a răspuns (pentru Deaad):

"Chiar daca ar exista, nu m-as inchina lui.De ce? DIn cauza cruzimii cu care apare in biblie." Interesant. Consideri biblia o aberatie dar in situatia in care ar fi dovedit ca Dumnezeu exista nu te-ai inchina lui, pe motiv ca in biblie "este crud". Intelegi ce vreau sa zic? Care este logica ta?

| unpustiobisnuit a răspuns:

1. Am devenit ateu de-al dracu si de ambitios si ma bucur ca am reusit sa nu mai cred in fiinte magice de mic. Iti pot dovedi ca religia ta nu are nici un sens si cu argumente de clasa I-a.
2 Nu eu neg adevarul. Ar trebui sa intelegi ca religia nu e precum politica unde majoritatea are dreptate.
3 Nu fug de Dumnezeu. Sta ascuns la mine in sertaru de la birou si ma spioneaza.

| Jardelin a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

De cind scriu pe TPU cred ca am raportat 1-2 întrebări iar fazanul tău nu îmi aduc aminte sa fi fost printre ele! Și eu m-am mirat cind am văzut ca a dispărut. Credeam ca vouă nu vi se șterg întrebări.

| Deaad a răspuns (pentru AndraRox):

Cred ca stie toata lumea cu ce cruzime a aparut Dumnezeu in biblie si nu ma refer la noul testament.Pe langa asta, ar mai fi si vesnicul meu motiv cu razboaiele provocate de religie de alungul timpului si mai ales inchizitia.Din aceasta cauza nu m-as ruga lui daca ar exista dar si multe altele.Pur si simplu nu imi place sa slujesc si sa fiu robul cuiva. Daca dumnezeu exista si are nevoie de slujitori, sa nu se gandeasca la mine cel putin.
Datorita acestor lucruri, si mai ales cruzimea lui, nu pot sa ma inchin la un dumnezeu atat de crud si care nu are mila.Ma intelegi?

| cristisubiak a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Am fost ateu. Mama mea s-a opus când am decis să mă pocăiesc. Dependent de țigări. Nu am avut educație creștină (am picat clasa a 9-a pentru nota la purtare) și mereu am fost „oaia neagră". Dar din iubire pentru Isus am renunțat la tot ce a fost rău. Pentru că mi-am dedicat puțin timp să văd dacă chiar există. Și în rugăciune (deși nu am idee de ce am vrut să merg, mai ales la penticostali care în fața mea erau mai satana decât satana) am fost cercetat de Duhul Sfânt. Și plângeam ca un copil mic acolo în rugăciune. Și simțeam că ceva în inima mea se schimbă. Am simțit că o povară mi s-a luat! Și am zis „Doamne, cred în Tine! Ai câștigat! Mă predau Ție!". Ceea ce profesori, polițiști, psihologi, părinți, preoți, colegi, prieteni nu au reușit să schimbe la mine timp de 10 ani (că de prin clasa 1 am început să mă stric) a reușit Isus în 5 minute, într-o rugăciune. Cu poliția în clasa a 4-a am avut prima dată probleme. Motiv? Alarmă falsă cu bombă. Tata a murit când aveam 3 ani, mama și-a luat un soț care zilnic o bătea și eu eram martor (de multe ori la tentativele lui de omor). Mai erau zile când mama lucra schimbu 3, eram de când veneam la școală până seara târziu singur. Niciodată nu am avut parte de iubire. Și la Domnul am găsit. Înainte cu câteva zile de a mă pocăi, mi-am tăiat venele la școală din cauza unei fete, pentru că m-a părăsit și nu am putut suporta să rămân fără iubire. Dar Dumnezeul meu este iubire! Și slavă Lui că are și pentru tine! Nu poți face tu păcate câte îți poate ierta Isus! Întrebarea Lui este: vrei iertare? Te sfătuiesc să te întorci! „Dar vino, inimă pribeagă!/Prin glasul meu Isus te cheamă!", „Că-n curând sosi-va clipa când vom ajunge acasă/Îl vom vedea atunci pe Domnul, și vom sta cu El la masă!". Știi ce regret din toată viața mea de până acum? Că nu m-am pocăit mai repede! Dumnezeu îmi este martor că NU am scris nimic mincinos aici! Și sper că te vei întoarce la El. Te voi ajuta dacă vrei! cristi_subiak e id-ul meu.

| cristisubiak a răspuns (pentru Deaad):

Dar omul? Cum a apărut înaintea lui Dumnezeu? (după căderea lui Eva și Adam în păcat). Crezi că este cineva vrednic de a primi iertare? Este scris: „Prin faptele Legii ați primit voi Duhul sau prin auzirea credinței?". Eu sincer, când mă rugam la stăruințe și un frate mi-a strigat „Șubiak! Crede! Isus te botează!" am simțit Duhul Sfânt. Deși aveam multe păcate neiertate!

| DarkAndDreary a răspuns (pentru cristisubiak):

Oh...Imi pare rau ca ai fost nefericit si ai suferit...
Probabil gasesti un confort crezand in dumnezeu si crezand ca te asteapta o rasplata pe lumea cealalta. La mine a fost invers (aproape). Cand eram mic credeam tot ce-mi spunea lumea, deci credeam si in dumnezeu. Pana cand am inceput sa pun intrebari, ceea ce s-a intamplat devreme. Imi intrebam parintii si familia daca exista dumnezeu, unde sta, ce face. Iar ei imi inchideau gura spunand ca nu e voie sa intreb asa ceva. O vreme destul de indelungata nu mai stiam ce sa cred. Pana cand am inceput sa caut informatii pe internet. Si mai devreme decat as fi crezut am incetat sa mai cred intr-un dumnezeu. Bineinteles parintii si familia nu au fost de acord, dar s-au obisnuit. Si poti trai si fara iubirea lui dumnezeu. Eu am o iubita cu care ma inteleg foarte bine, o iubesc foarte mult, o inteleg. Si ea ma intelege si ma iubeste. Daca ma supara ceva pot sa-i spun ei, ea ma intelege si incearca sa ma ajute. Apreciez faptul ca vrei sa ma... ajuti dar nu e cazul, multumesc. Esti foarte dragut. Daca te face sa te simti bine faptul ca tu crezi in dumnezeu. foarte bine.

| cristisubiak a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Nu neapărat. Dar am văzut deja cum El lucrează. Și m-aș numi de mine însumi nebun să nu mai cred în El. Credea-i că o să-l găsești pe internet? Crezi că vei găsi credință între atei? Tu nu ești lider de opinii! Voi ateii sunteți manipulați de știința care vă face să credeți că El nu există! Creștinismul te face liber alegător! Și nu o iubești cu adevărat, căci cine nu-L cunoaște pe Dumnezeu, nu cunoaște iubirea deoarece Dumnezeu este dragoste! „Ce n-ai da tu în clipa morții să ai nădejdea ce-o am eu!/Să știi că orice-ar fi să fie, tu ești din clipa scrisă ție cu Dumnezeu în veșnicie!". Domnul să se îndure de tine. Dar caută-L înainte pe El cu adevărat. Și dacă nu-L vei găsi, atunci stăm de vorbă!

| cristisubiak a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Și faptul că părinții tăi au zic că n-ai voie să întrebi așa ceva, era din cauză că nici ei nu știu nimic despre Dumnezeu, căci nu l-au căutat cu adevărat niciodată! Și acum când Dumnezeu vrea să ți se descopere, refuzi.

| Deaad a răspuns (pentru cristisubiak):

Un lucru sa te intrebbig grinaca Dumnezeu a creat omul, si acesta stia sa vorbeasca si ara pamantul, etc., cum explici omul preistoric care s-a dovedit stiintific ca a existat?

Si in legatura cu ce ai zis tu:Crede-ma ca si eu ''am simtit'' duhul sfant atunci cand eram crestin dar era doar o inchipuire.Asa ca tine aveam''pacate'' de neiertat, si m-am gandit la Dumnezeu.Atunci ''am simtit'' duhul sfant ceea ce era doar o inchipuire pentru ca religia si credinta in Dumnezeu iti induce foarte multa autosugestie si eu cum voiam iertare, adica de fapt nu voiam iertare, ma simteam vinovat de ceea ce facusem si stiam ca nu ma va ierta Dumnezeu. Apoi prin acest gand, mi s-a impus autosugestia care este un lucru foarte clar.
Deci, eu nu am simtit duhul sfant.Era doar o inchipuire deoarece eram foarte credincios.E, apoi am facut nu stiu ce pacat si m-am distantat de DUmnezeu, a u aparut indoielie si am ajuns ceea ce sunt astazi.Nu mai sunt crestin de circa 3 ani, cred.Dar nu ma apuc sa zic povestea mea in legatura cu acest lucru.Si,eu zic ca nu trebuie sa ma iei cu duhul sfant si cu fecioara maria ca oricum nu CRED in asa ceva.Intelegi?
Noi ateii, avem destule argumente ca sa va intoarcem vorba dar voi va legati numai de ce se spune in biblie, duhul sfant, Dumnezeu etc.Astea nu sunt argumente si nici dovezi.
Eu pot sa iti zic multe lucruri despre inexistenta lui dumnezeu, dar sunt prea multe si oricum ne abatem de la subiect.

| Deaad a răspuns (pentru cristisubiak):

Eu nu am nimic cu voi ca, credeti.Am ceva cu religia in sine.Eu zic ca voi sunteti in ceata totala si nu vreti sa intelegeti ca lumea nu este creata de Dumnezeu.Cum iti explici tu ca Dumnezeul biblic este adevarul cand sunt atatia zei si atatea culte.Contrazice-l pe unul care crede in Satan si ca el a creat lumea si nu Dumnezeu.Contrazice-l pe Allah, pe budda si pe cei 2700 de zei din diferite culte.

| cristisubiak a răspuns (pentru Deaad):

TU nu ai putea întoarce nici o vorbă dacă nu ți-ar îngădui Domnul! Prin păcatul acela, diavolul a reușit ceea cea vrut: să te depărteze de credință! Și dacă ai avea o altfel de poză la profil (cu lucruri minunate create de „natură") aș vorbi altfel cu tine și poate aș medita. Dar chiar poza ta îl dă pe diavol pe față. Ca și om, mereu vei arăta în afara ta ceea ce ai înăuntru.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru cristisubiak):

Daca dumnezeu vrea sa mi se decopere. N-are decat sa vina la mine sa-mi spuna.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru cristisubiak):

Nu l-am cautat pe dumnezeu pe net. Am cautat raspunsuri pe net. Nu, nu cred ca voi gasi credinta intre atei. Ateismul inseamna lipsa credintei. Uhm...nu. Ateii nu sunt manipulati de stiinta. Gandeste-te unde ar fi fost lumea fara stiinta. Deci ceea ce vrei tu sa spui este ca doar crestinii au voie sa iubeasca? Daca esti ateu nici sa nu te gandesti sa iubesti? Nu, n-am de gand sa-l caut. Am facut-o destul cand eram mic.

| Deaad a răspuns (pentru cristisubiak):

laughing.Ai o problema cu poza mea? Bine frate, cum zici tu, sunt stapanit de diavol, el imi controleaza sufletul.laughing

| Deaad a răspuns (pentru cristisubiak):

Si,ce? Trebuie sa am o anumita poza de profil cu lucruri create de natura pentru ca eu sunt ateu si nu cred in dumnezeu? Zici ca omul mereu va arata in afara lui ceea ce are inauntru. Daca vreau, pot sa-mi pun orice poza de profil.Nu vad care e problema ta. Zici ca poate ai medita la ceea ce am zis eu daca as avea o poza mai frumoasa, ce sa zic.Lasa basmele si revinoti! Ca m-am saturat de voi astia care o tot tineti cu diavolii si posedarile.Ce as putea sa zic? Nu te gandesti la ceea ce am zis eu ca am o altfel de poza pe profil. Daca cineva ar avea scris la profil DUMNEZEUECUNOIINVECIIVECILORSIATEIISUNTSTAPANITIDEDIAVOL, crezi ca nu m-as gandi la ce a zis din cauza numelui si pozei cu fecioara maria la profil?
M-ai dat gata!

| DarkAndDreary a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Dragostea nu are nici o legatura cu dumnezeu sau cu religia.
Si ce-ar fi daca ti-as spune ca desi sunt ateu, iubita mea e crestina.

| BaiatulAnonim a răspuns:

Oricat ai incerca sa te faci inteles credinciosilor, e degeaba, intrucat stilul de viata impus de cadrul in care s-au nascut le limiteaza capacitatea de gandire logica. Biblia. O nenorocita de carte scrisa acum mii de ani pe care oamenii o considera dovada incontestabila ca Dumnezeu exista. Daca Harry Potter ar fi fost scrisa pe vremea bibliei, tot la fel de orbeste ati fi crezut si ce scrie acolo? Si acolo se intamplau lucruri supranaturale, peste "puterea noastra de intelegere". Daca acum s-ar trezi un individ sa spuna ca l-a vazut pe Iisus, sau ca este profet, nu cred ca ar fi cineva care sa il considere in toate mintile. Unde sunt dovezile potopului? Nu ar fi trebuit sa se vada in straturile de roci o multitudine de schelete, rezultate in urma masacrului cauzat de inundarea spontana a planetei? Si dupa cum a sustinut o nava facuta de 8 oameni amatori o pereche din fiecare specie de animale de pe planeta si le-a hranit cat timp a tinut calamitatea si s-a asigurat ca niciuna din speciile de pe arca nu a fost mancata de, sa zicem, un animal carnivor flamand. Ganditi logic oameni buni... mor cand vad ca va sustineti punctul de vedere cu aberatii ilogice. Invocati supranaturalul (vai ca asa va atrage diavolul in capcana lui, ca ai sa vezi tu la apocalipsa, etc etc) fara a va auzi cat de ridicol sunati. Nu iti trebuie decat o poveste buna, cu niste personaje potrivite, niste "supranatural" pe ici, pe colo, o hoarda de oameni creduli si voila, ai creat o forta de conducere a maselor imbatabila cand e sustinuta de prostie. Biblia sustine ca Pamantul ar avea o vechime de 6000 de ani, absurd, cand stai sa te gandesti ca exista copaci vechi de aproape 10000 de ani. Lista de argumente ar putea continua, dar nu vad rostul. Gandirea voastra e unilaterala, ca a unui cal care e obligat sa priveasca numai inainte. Va e frica sa infruntati realitatea si sa vedeti lucrurile asa cum sunt si preferati in schimb sa va inchideti in micul vostru univers religios, unde va simtiti protejati, unde oricat de mizerabila ar fi viata, credeti ca va asteapta cineva la capatul tunelului cu fericirea vesnica asigurata. Va puteti compara lejer cu autistii si imi pare rau ca sunt oameni pe planeta asta care gandesc asa. Universul vostru religios se rezuma la o religie relativ noua. Efectiv dati cu piciorul in religii mult mai vechi, cum ar fi, de exemplu, hinduismul si va bateti cu pumnul in piept ca drumul spiritual urmat de voi e cel adevarat. Asta urasc la oamenii ca voi. Fiecare are dreptul sa creada sau sa nu creada in ceva, prosti sunt oamenii care arata cu degetul si atenteaza la aceasta libertate. Iti doresc sa vezi lucrurile din perspectiva mea chiar si pentru 5 minute, poate ti-ai mai schimba parerea...depaseste-ti statutul de om incuiat la minte.

| Polonic1 a răspuns (pentru cristisubiak):

Chiar daca o sa iau inca un "ignore" trebuie sa te anunt ca ESTI IDIOT.

| AndraRox a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Si cum convietuiti? thinking

| AndraRox a răspuns (pentru SamSon):

De ce o iei asa? Un simplu cuvant poate face cat alte o mie la un loc. Spunand mama, un cuvant format din 2 silabe simple, spui iubire, intelegere, bunatate, frumusete, puritate, dragoste, afectiune, sustinere, grija etc. Pentru tine poate nu are nicio semnificatie, dar nu esti singur pe acest pamant.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru AndraRox):

Cum convietuim?
Simplu. Am trecut peste. Nu am lasat religia sa intervina intre noi.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru AndraRox):

Oh, inca ceva.
Este crestina...pentru moment.
Incepe sa puna la indoiala existenta lui dumnezeu.