| AngelaD a întrebat:

Voi de ce ați devenit atei? De ce negați Adevărul? De ce fugiți de Bunul Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| DarkAndDreary a răspuns:

"Voi de ce ați devenit atei?"
-Pentru ca nu am motive sa cred intr-o divinitate.

"De ce negați Adevărul?"
-Ateii neaga adevarul?

"De ce fugiți de Bunul Dumnezeu?"
-Nu fug de "Bunul Dumnezeu".

99 răspunsuri:
| mODIN a răspuns (pentru cristisubiak):

Poza mea de profil ce are?
Si nu indrazni sa vorbesti de pace si iubire fiind crestin.Pacea si Iubirea voastra a dus la Holocause, Cruciade si arderea "vrajitoarelor". Unde era pace si iubire crestina in aceste momente?

| mODIN a răspuns (pentru Adryan_Dan_1991):

La ce gramatica ai, cred ca nici tu nu ai prea inteles Biblia.Ce naiba inseamna "caso"? Iar Dumnezeu chiar e un tiran dupa cum il descrie Biblia.

| AndraRox a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Si din ce cauza? In opinia ta.

| PedoBarbie a răspuns:

De plăcere. Nu neg adevărul. Nu fug.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru AndraRox):

Probabil am corupt-o eu.

| cristisubiak a răspuns (pentru RAY):

Am căutat înainte! happy asta e deosebirea dintre oameni!

| cristisubiak a răspuns (pentru BaiatulAnonim):

Tu știi ce înseamnă „credință"? Ai auzit de biserica scientoligică? toate religiile merg pe credință.

| BaiatulAnonim a răspuns (pentru cristisubiak):

Sa zicem ca ti-a venit o scrisoare in care ti se comunica faptul ca ai primit 1milion de euro mostenire de la cineva foarte influent intr-un cont bancar scris pe foaie, iar la finalul scrisorii se semneaza Dumnezeu, cu parafa raiului si toate inscrisurile(dar doar acte, care pot fi oricum usor falsificate) ca sa te convinga ca banii exista si sunt ai tai. Un om normal ce ar face? E evident ca primul lucru pe care l-ar face ar fi acela sa verifice contul bancar si sa vada cu ochii lui ca banii sunt acolo. Cam asa sta treaba si cu religia. Omul are nevoie de concret pentru a-si definitiva intelegerea, pe cand dumnezeu nu depaseste statutul de ideologie. Si existenta lui mos craciun tot pe credinta se bazeaza happy

| embchz a răspuns:

Am devenit atee din simplul fapt ca nu vad rostul sa slavesc o divinitate care in fond si la urma urmei nu are nimic de oferit.De ce sa iti traiesti viata dupa un **** de reguli si conceptii cand poti sa tii-o traiesti asa cum vrei tu? Totul a fost creat din celule in componenta cu CO2 si H2O,si nu vad alta explicatie mai rationala ca asta.Religiile au fost impuse, pentru ca daca stai atent sa cauti, biblia are mai multe resurse de ateism decat ai crede.