| anonim_4396 a întrebat:

Eu ii inteleg si pe cei credinciosi, dar si pe cei atei. Referitor la Dumnezeu, cum pot sa aflu si eu ADEVARUL? Este posibil sa aflu adevarul in aceasta viata? Daca exista sau nu...

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Citind poti afla adevarul.Citind despre El dar citind si despre alte teorii care contrazic exitenta Lui. Daca poti sa faci diferenta dintre aberatii, povesti de adormit adultii, realitate istorica, credinta iti vei da seamawinking

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Nu exista adevar absolut ci doar atitudini.
Nu exista realitate absoluta ci experienta care da contur realitatii in functie de atitudinile pe care le alegem.
Nu exista dumnezeu decat daca il creeaza mintea ta. Totul in mintea ta. Pana si cine esti si ce devii depinde de modul cum gandesti.

| tim a răspuns:

Incearca prin biblie. dar sa nu crezi ca iti da mura-n gura, trebuiesa gandesti ce citesti, ca nu e exact cum scrie.Biblia e ca un mesaj codificat

| 13 a răspuns:

Sfatul meu, nu cauta toata viata un raspuns la o intrebare care a fost pusa acum 2000 de ani, pentru ca au trecut multe genaratii de atunci si inca nu sa raspuns.traieste-ti viata si bucurat-e cat poti de ea, ca e scurte si timpul trece.In orice caz chiar daca exista o divinitate fata de care o sa raspundem pentru greseli cred ca scopul vietii in ochii lui ar fi sa duci o viata cat mai bogata in realizarihappy

| profudereligie a răspuns:

Nu ştiu dacă poţi afla adevărul, dar poţi încerca. E ceva, nu?
Dar asta presupune efort...