| Luminitza18 a întrebat:

Voi mancati de Post sau nu?

20 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Daca vrei sa postesti,tu decizi,dar Dumnezeu doreste ca oamenii sa fie mai buni. Daca postim si in acelasi timp, barfim, suntem rautaciosi cu cei din jur, injuram, in nici un caz lui Dumnezeu nu ii place.Isaia58:5-7

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mananc ce am chef si pofta de ce?

| milan9 a răspuns:

Referitor la ce sustine VelaJohnny ("martor al lui Iehova"), oare cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB? Ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă însăși EXISTENȚA POSTULUI, asta DEȘI:

- ÎNSUȘI MÂNTUITORUL HRISTOS a POSTIT, o mărturie Scripturistică amintește de cele 40 de zile de POST NEGRU pe care Mantuitorul le-a tinut in ținutul Carantaniei; thinking
Nu a fost obligat de vreo lege sa posteasca, si atunci, daca a postit de bunavoie, de fapt a aratat NECESITATEA POSTULUI, a ascezei, a exersarii vointei, controlului pe care sufletul il are asupra trupului (pentru a nu se intampla invers);

- profeții Vechiului Testament au postit;
- sfinți din Noul Testament au postit!
- PREDICA DE PE MUNTE aseaza postul in randul celor mai importante principiile morale;

| suntserios a răspuns (pentru milan9):

Daca postea negru 40 zile nu il mai puneau aia pe cruce ca nu prea mai aveau ce

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Multi calugari in manastiri isi asuma aceasta forma de asceza in perioada posturilor. Apa nu intra in aceasta forma de post total. Nu ar putea supravietui fara...

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Inainte sa ma contrazici, ti-am scris in mesaj ceva si nu mi l-ai comentat. Cand imi spui parerea despre asta atunci ar trebui sa iti permiti sa ma judeci cu privire la religia meawinking

Isus NU A FOST OBLIGAT sa posteasca iar postul sau nu a fost abtinere de la lactate si carne. Da-mi exemplu de sfant din N.T in afara de Isus care a postit. Discipolii lui Ioan Botezatorul l-au intrebat pe Isus de ce apostolii nu postesc. Apoi, postul din V.T era altfel fata de postul cu lactate si carne. Apoi, se pare ca te ti in gura cu Biblia, nu cu mine. Daca Pavel, apostol al natiunilor a declarat ca nu e crestin sa te abtii de la alimente, cine esti tu? Se vede crestinul din tine aici, cand accepti din Biblie doar ce iti convine si ce se leaga cu convingerile tale, restul informatiei necontand, iar cei ce tin cont de ea sunt niste anormali, asa-i?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cum pot sustine iehovistii ca Mantuitorul nu a postit? thinking
Daca iehovistii denatureaza adevarul cu Biblia falsificata in mana, daca ei incep cu calomnii si falsuri in materie de Biblie, nu le ramane crestinilor decat sa-i trateze ca pe FALSIFICATORI si OPOZANTI ai invataturilor crestine, ca pe satanistii ce la randul lor au alta "biblie", si alta intelegere a lucrurilor... thinking

Spun acestia ca postul Mantuitorului nu ar fi fost abtinere de la "carne"? Dar de la ce atunci din moment ce POSTUL MANTUITORULUI A FOST UN POST TOTAL- POST NEGRU? Ce fel de oameni fara scrupule pot sa interpreteze tendentios lucrurile NUMAI PENTRU A CALCA IN PICIOARE INVATATURILE CRESTINE? Ei bine, ei sunt iehovistii.

Concluzia lor este ca daca in varianta lor de biblie falsificata nu scrie negru pe alb ca postul include in lista si "piept de rata cu sos Bordelaise", "pâté de foie gras", sau "rulada wellington", atunci... ce rost are postul?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

De ce unele secte sunt mai indecente in manipularea adevarului chiar si decat fetele de pe centura? thinking
Iehovistii sunt constienti de manipularea lucrurilor, aceasta fiind singura explicatie pentru INCERCAREA PERMANENTA de a-i ARUNCA IN CEATA pe crestini.

De ce s-a intamplat ca o scurta perioada ca "apostolii sa nu posteasca"? Ei bine dar ce noi crestinii postim 365 de zile pe an? Mantuitorul Insusi a dat raspunsul:
„Se pot întrista prietenii mirelui în timp ce mirele este cu ei? Dar vor veni zile când mirele va fi luat de la ei şi atunci VOR POSTI." thinking

Daca un iehovist care sustine in mod fals ca apostolii nu ar fi sustinut postul ar fi fost sincer, ar fi avut circumstante atenuante...
DAR, pentru ca de fapt el stie foarte bine ca apostolul Pavel NU A NEGAT POSTUL ci s-a referit DOAR la un context special, la vechile prescriptii iudaice privind animalele "curate" si "necurate" (cu copita despicata), atunci, acel iehovist are constiinta mai murdara decat toate prestatoarele de pe centura.
Nimic altceva decat o mostra de manipulare iehovista, un exemplu de tinut minte, Si DE ADUS AMINTE in urmatoarele "dialoguri".

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Ce orb si mincinos esti rolling on the floor imi pare rau de tine, Milan, esti plecat de acasa. Nu ma chinui sa iti citesc tot raspunsul, imi face sila. Am scris „Isus NU A FOST OBLIGAT sa posteasca iar postul sau nu a fost abtinere de la lactate si carne" ...am si scris cu litere mari NU A FOST OBLIGAT si am zis ca postul lui Isus nu a fost o abtinere de la carne si lactate. Unde am scris ca nu a postit deloc, numai mintea ta bolnava stie, si firea ta mincinoasa sa denatureze adevarul. Cate minciuni ai facut si ti-am aratat ca is false...esti un nesimtit si un om inchis la minte. Apoi, unde scrie in Biblie ca postul sa fie o abtinere de la lactate si carne? Da, postim, am inteles, dar cu ce ajuta faptul ca devii vegetarian cateva zile, imi poti explica? De asemenea, precizeaza si versetul pe care te bazezi legat de lapte, oua si carne happy

| TrăieşteClipa a răspuns:

Este ok sa tii post.
Este un exercitiu de vointa in primul rand, adica sa vezi daca poti sa-ti controlezi instinctele sau daca este altcineva care comanda la tine in cap.
Apoi este si o cura de detoxificare de toate substantele pe care le contine carnea si derivatii ei.

| suffarstar a răspuns:

Doar şoarma.

| AliGab a răspuns:

Mancare da, la fapte nu prea-mi iese combinatia "de post" big grin

| VelaJohnny a răspuns:

1 Timotei 4:1-4 „Totuşi, cuvintele inspirate spun clar că, în timpurile care vor veni, unii vor renunţa la credinţă, dând atenţie unor cuvinte inspirate care induc în eroare şi unor învăţături ale demonilor, 2 prin ipocrizia oamenilor care spun minciuni şi care sunt însemnaţi cu fierul roşu în conştiinţa lor. Ei interzic căsătoria şi poruncesc abţinerea de la alimente, pe care Dumnezeu le-a creat ca să fie luate cu mulţumire de cei care au credinţă şi cunosc adevărul cu exactitate. De fapt, orice creaţie a lui Dumnezeu este bună şi nimic nu trebuie respins dacă este primit cu mulţumiri, pentru că este sfinţit prin cuvântul lui Dumnezeu şi prin rugăciune."

Abtinerea de la alimente nu e o invatatura biblica, la fel nu e biblic nici ce fac catolicii, care interzic ca sa te casatoresti daca vrei sa fi preot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am ținut, acum mult timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt un organism viu și am nevoie de hrana ca sa supraviețuiesc. Asa ca de ce nu as mânca?

| HowdidIgethere a răspuns:

Cat pot, da.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Hai sa vorbim totusi mai civilizat.

29. El le-a zis: Acest neam de demoni cu nimic nu poate ieşi, decât numai cu rugăciune şi cu post. (Marcu 9:29 )- vindecarea fiului lunatic.

10. Noi suntem nebuni pentru Hristos; voi însă înţelepţi întru Hristos. Noi suntem SLABI; voi însă sunteţi tari. Voi sunteţi întru slavă, iar noi suntem întru necinste! ( I Corinteni 4:10 ), dar in alt loc zice : "2Unul crede să mănânce de toate; cel SLAB însă mănâncă legume." (Romani 14 )

21. Bine este să nu mănânci carne, nici să bei vin, nici să faci ceva de care fratele tău se poticneşte, se sminteşte sau slăbeşte (în credinţă). (Romani 14)

| 熊Panda熊 a răspuns:

Postul are o gramada de beneficii : pe langa faptul ca e sanatos, te ajuta sa te autocontrolezi, sa fii mai concentrat cand te rogi, etc.

| VelaJohnny a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Da, prietene, este recomandat de nutritionisti si medici sa consumam si fructe si legume, sa usuram munca stomacului. Cine zice ca nu e sanatos? happy legat de rugaciune, conteaza mai mult sa fi atent si odihnit ca sa te concentrezi la rugaciune decat ceea ce ai mancat la masawinking partea cu auto-controlul e adevarata happy