| anonim_4396 a întrebat:

Cine nu poate primi Botezul ortodox?

Copiii avortati si ucisi înainte de botez, în orice situatie; copiii nãscuti morti si copiii nãscuti din pãrinti atei sau sectanti si de altã religie, pînã nu devin maturi si cer botezul de voia lor. Nu pot fi botezati nici oamenii maturi de altã religie, fãrã voia si cererea lor stãruitoare, nici cei bolnavi mintal care nu-si pot spune dorinta inimii, nici nu-si pot mãrturisi dreapta credintã.

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

,,Căci bărbatul necredincios este sfinţit prin nevasta credincioasă, şi nevasta necredincioasă este sfinţită prin fratele; altminteri, copiii voştri ar fi necuraţi, pe când acum sunt sfinţi.,, Eu inteleg (este parerea mea personala), ca ei, copiii vor fi mantuiti prin parintii credinciosi.

2 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Insinuezi ca miliarde de budisti au o soarta atat de diferita de a noastra dupa moarte? Respecta-ti aproapele! Adica tot restul oamenilor, cu viata si alegerile lor.

| Originalone a răspuns:

Majoritatea sunt ortodoxi man.
Oricine poate primi, numa cei dusi cu capul.