| DanionM a întrebat:

„Vreau doar să aflu ce principii fundamentale a urmat Dumnezeu în crearea Universului. Altceva nu mă interesează." -- (Albert Einstein)

Care pot fi oare aceste principii?

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Legile naturii.

| Alphawolf a răspuns:

Pentru a raspunde la aceasta intrebare ar trebui ca omul sa nu mai aibe necunoscute esentiale din cele care formeaza intregul.

| Zenit313 a răspuns:

Daca exista, este peste intelegerea umana.Este mult prea arogant din partea noastra sa il descriem pe Dumnezeu.
Este doar o chestiune de timp pana cand o sa avem aceste raspunsuri.
Pana atunci trebuie sa avem rabdare si sa nu inventam povesti stupide.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de ce crezi tu ca nu i-a raspuns nimeni?

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu a întrebat pe nimeni, dorea doar să descopere. Era om de ştiinţă doar!

| vrelian a răspuns:

Ce principii fundamentale a urmat dzeu? pai a vorbit careva cu el sa stii ce principi sau ce fel gindea el? cum poate Einstein sa spuna asemenea balarii nu vad.ca sa afli ceva despre un lucru trebuie ca acel lucru sa fie cunoscut de cineva.sau macar cineva sa fi cunoscut acel lucru sau acea persoana si sa fi lasat macar ceva notite si asa mai departe.altfel nu vad cum ai putea afla. odata ce nimeni nu l-a vazut pe dzeu, nimeni nu l-a intrebat nimic, si asa mai departe cum poti afla ce gindea si cum.plus ca nici nu stim ce entitate este dzeu. putem doar sa ne gindim a cum reactionam noi oamenii.dar poate el nu era om deci nu ne putem face o idee macar de cum este, sau ce face, ori ce ginduri avea, sau daca macar are sau avea ginduri.eu cred ca Einsten asta mai batea si gardurile asa sa se afle in treaba.stii cum e citeodata deja nu mai ai ce scoate si te afli in umbra si invatat cum esti cu popularitatea nu prea accepti umbra si mai scoti cite o balarie.asa cum face si ala in scaunul ala cu rotile marele fizician a lui peste prajit.sta in scaun, alta treaba nu are si normal ca se gindeste la tot felul de timpenii, teorii si asa mai departe care nu pot fi explicate.dar lumea casca ochii, urechile si ce mai avem la balariile unora.nu zic ca nu are si chestii bune dar nu tot ce ei spun sau fac gata asa este.