| florynmondialul a întrebat:

Cum explicati d-lor atei aceste citate spuse de un geniu despre DUMNEZEU?
"Vreau sa stiu cum gandeste Dumnezeu, restul sunt detalii fara importanta "
Dumnezeu nu joaca zaruri cu universul.

Vreau doar sa aflu ce principii fundamentale a urmat Dumnezeu in crearea Universului. Altceva nu ma intereseaza!
Vreau sa cunosc gandurile lui Dumnezeu. Restul sunt detalii!
Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Dumnezeu este un adevar universal
Dumnezeu este subtil, dar nu rau intentionat!

Sau spuneti ca si Albert Einstein a fost un credul indocrinat de biserica?

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Einstein a fost crestin in tinerete, agnostic la varsta mijlocie si ateu la batranete. Oricum era un om si omul e plin de greseli, chiar si Einstein.
Si chiar daca era crestin pana la moarte, nu cred ca oamenii ar trebui sa se foloseasca de chestia asta pentru a-si justifica credinta.
Daca citesti cuvintele lui Isus vei afla ca el indeamna la intelepciune. Nu te mai stradui sa cauti dovezi pentru altii, nu suntem la tribunal aici, cauta pentru tine.

24 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Cum sa fie credul indoctrinat de biserica, cand el nu credea intr-o divinitate bisericeasca, ci in cea panteista?

| OOOLEOOO a răspuns:

Credintele despre aparitia universului nu ar trebuie sa fie asociate cu inteligenta unui om.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://i.imgur.com/kMBaH1M.png

Îţi sună a un îndoctrinat de biserică?
Documentează-te pe viitor, ca să eviţi astfel de situaţii jenante.

| NOname a răspuns (pentru Mădă0611):

: )) Adevărat.

| florynmondialul explică (pentru NOname):

Nu e nici o situatie jenanta! poate asa o vezi tu!

| doctorandus a răspuns:

„Cred în acel Dumnezeu al lui Spinoza, care se manifestă prin armonia legilor universului, nu într-unul care se ocupă cu destinele și faptele omenirii." Brian, Dennis (1996), Einstein: A Life, New York: John Wiley & Sons, p. 127, ISBN 0-471-11459-6.

„Cuvântul « Dumnezeu » nu este nimic altceva pentru mine decât expresia și produsul slăbiciunii umane, Biblia este o colecție de legende onorabile, dar primitive, care sunt, în orice caz, destul de copilărești. Niciun fel de interpretare, indiferent cât de subtilă, nu-mi poate schimba opinia." http://www.relativitybook.com/resources/Einstein_religion.html

Mai multe citate pe http://www.stephenjaygould.org/ctrl/quotes_einstein.html

| danay72 a răspuns:

A fost o persoana care s-a bazat pe Biblie.Albert Einstein a afirmat: „Cu greu veţi găsi printre oamenii de ştiinţă mai profunzi unul care să nu aibă în felul lui sentimente religioase. . . Acestea iau forma unei copleşitoare uimiri produse de armonia legilor naturii, care dezvăluie o inteligenţă atât de avansată, încât, în comparaţie cu ea, toate raţionamentele şi acţiunile sistematice ale omului sunt o slabă imitaţie".

| RAY a răspuns:

El tia imaginat natura find dumnezeu,mai ales ca era evreu desi nu era crestin clar,era panteist ateu, un fel de a spune natura e totul, totul e natura, nu ca ar exista o zeitate undeva si una metaforica, apropo evrei au sinagoga nu biserica

| Mădă0611 a răspuns:

Einstein era panteist, dumnezeul lui =/= dumnezeul tau. Sâc! devil

| sublime89 a răspuns:

Inainte sa pui intrebarea ar fi trebuit sa te documentezi mai mult si sa vezi ca "d-zeul" de care vorbea Einstein nu are nimic in comun cu zeul in care crezi tu si ceilalti crestini.

| M25M a răspuns:

Pe langa eroare de logica (apelul la autoritate) si intepretarea eronata a spuselor lui Einstein, chiar crezi ca ai avea vreodata posibilitatea sa afli "gandurile" lui Dumnezeu, in cazul in care ar exista?

| HueyFreeman a răspuns:

1. Sofism-> apel la superioritate.
2. Albert Einstein era panteist sau deist, nici pe departe crestin si nici nu avea cum sa fie crestin, el fiind evreu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Degeaba dai formula de rezolvare a unei ecuatii de gradul al 2-lea unui elev de clasa a 1-a.
Iti va rade in fata sau te va considera nebun.
Daca astepti prea mult cand deja este la liceu se va comporta identic.

| RexCuParuCret a răspuns:

Pararea mea ca cel care a scris asta era prea egoist vroia doar sa afle cum a creat Dumnezeu universul.
Nici macar nu credea in Dumnezeu sau macar il iubea...

| xMayre a răspuns:

In primul rand universul nu a fost creat de Dumnezeu, ci Dumnezeu a fost creat de oamenii puternici pentru ai supune pe cei slabi.Cititi si voi mai mult si nu doar minciuniile scrise in biblie.Cred ca am spus tot cu asta.

| Boru_Daria_Maria_1984 a răspuns (pentru xMayre):

Pai nu frate, ca in biblie se presupune ca totul e adevarat.Plus ca e bine daca "totul e adevarat" ca putem sa radem de tampeniile scrise acolo laughing)

| xMayre a răspuns (pentru Boru_Daria_Maria_1984):

Sti,in biblie scrie "Crede si nu cerceta". Sa nu cercetam? De ce? Ca sa nu aflam adevarul? Adevarul este ca toata povestea cu religia e doar o poveste, niste legende frumoasa pe care sa le spui copiilor inainte de culcare.

| Boru_Daria_Maria_1984 a răspuns (pentru xMayre):

Sunt perfect de acord cu tine.Recunosc ca religia a fost o inventie stralucita la vremea cand a fost inventata, pentru ca asa oamenii nu se mai omorau intre ei cu frica de Dumnezeu(sau alte zeitati, sa nu ne limitam la crestinism), nu mai furau, nu mai minteau si deveneau oameni buni.Dar acum, Daca ne credem asa de inteligenti, de ce mai punem toata credinta intr-o carte scrisa de oameni la fel de indusi in eroare ca noi?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru xMayre):

"in biblie scrie "Crede si nu cerceta"- Eronat. Nicaieri in Biblie nu apare aceasta expresie. happy
Exista pasaje care indeamna la asta...cu alte cuvinte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru xMayre):

"Sti,in biblie scrie Crede si nu cerceta."
Nu scrie.
Ai fost doar manipulata sa crezi asta.
Ai crezut fara sa cercetezi.

| Boru_Daria_Maria_1984 a răspuns:

Eu nu inteleg ce vrei. Vrei sa ne faci sa credem in Dumnezeu?