| roby223 a întrebat:

Vreau sa aflu mai multe despre paganism dar tot ce am găsit pe YouTube in limba romana despre paganism au fost niste videoclipuri cu crestini super infocati care debitau numai prostii, stiu engleza stiu si germana dar as vreau sa vad ceva videoclipuri in romana
Exista oare?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Las ca îți trimit eu azi niște grupuri,romani sunt ipocriți, ei judeca, critica, bârfesc, înjură, spun ca știu totul, de Crăciun, Paște sunt sfinți,

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu iti bate capul cu romana. Serios acum...

| StrongHeart a răspuns:

Daca stii engleza ai acces la mai multa informatie.
Paganismul e un termen generic, tu poate vrei sa stii despre diverse miscari, precum hermeticism, gnosticism, ezoterism, alchimie, panteism, deism, misticism, ocultism, etc.

| TheStrategist a răspuns:

Păgân înseamnă un om care se închină zeilor, idolilor. Creștinii îi consideră păgâni pe cei de altă credință.
Sunt videoclipuri despre acest subiect și în română, dar în engleză sunt mult mai multe.

| 19flo79 a răspuns:

PĂGÂN
1) Persoană care se închină zeilor sau idolilor; idolatru.
2) (în concepția credincioșilor creștini) Persoană de altă credință.
3) Persoană care nu ține nici de o credință.
4) Om rău la suflet

Nu este vreo secta sau ceva, este o denumire data oamenilor de alta religie in general...
Este un cuvant din greaca veche, parca, si insemna tarani fara scoala happy