| Biggiesan a întrebat:

Vreau sa cred in Dumnezeu, cum scap de indoiala?

40 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sa te rogi lui Dumnezeu,sa citesti Biblia si sa traiesti in conformitate cu voia lui Dumnezeu.,, Cine Ma iubeste, asculta poruncile Mele.,,

| FucktheSystem a răspuns:

Poi te duci la biserică și te lași spălat pe creier, nu e greu...

Răspuns utilizator avertizat
| Maidanezul a răspuns:

La tine chiar daca vine toata facultatea de Teologie tot nu te conving,Daca vine si Patriarhul de la Bucuresti si tot nu pricepi, Daca vine Parintele Iustin Pirvu tot nu vei pricepe. Daca apare o noua versiune de metin imediat o pricepi, pai asta este diferenta de metin nu te indoiesti dar de Dumnezeu da.Re schimba metinul cu Dumnezeu O sa zici cum Re ia cartea pe care scrie Biblie si o citesti cu atentie si lasi metinul balta. Cind nu vei mai gindi la metin ci la Dumnezeu=tamaduit prin puterile tale

| aliceinchains a răspuns:

Documenteaza-te despre religie, citeste Biblia, o sa devii ateu...

| monstrulet a răspuns:

Iti speli creierul, apoi citesti biblia pana o stii pe derost

| anonim_4396 a răspuns (pentru monstrulet):

Exprimarea crederii in dumnezeu nu se face doar prin citirea si invatarea bibliei!laughing biblia este scrisa de niste persoane care-si expun niste vorbe si fapte despre dumnezeu... dumnezeu nu te ajuta sau te iubeste doar daca ii spui pe derost toata biblialaughingwinking.

| mgtow a răspuns:

Gandeste-te ca el a creat omul, universul si planetele, inclusiv pe a noastra.

| KodrutZ a răspuns:

Te duci la neurochirurgie si iti faci o mica operatie. Lobotomie se cheama.

| Swifthammer a răspuns:

Credinta vine prin auzirea Cuvantului. Citeste Biblia. Cauta sa vorbesti cu Dumnezeu prin rugaciune. Cladeste o relatie cu El si pocaieste-te, recunoaste ca fara Isus Hristos esti pierdut si accepta-L ca Domn si Mantuitor in viata ta, boteaza-te si frecventeaza o biserica ca sa cresti spiritual. Cam acestia sun pasii esential pentru a fi mantuit. Domnul sa te lumineze!

| IMC90 a răspuns:

Daca vrei, iti dau un ciocan sa-ti indrepti comportamentulwinking dar va trebui sa-mi promiti ca-l folosestiwinking

| Biggiesan explică (pentru IMC90):

Ciocanul lui Nietzsche?

| bunica18 a răspuns:

Prin exercitiu-winking cind vrei sa fii bun la mate faci excercitii cit mai multe lucrezi ca "un nebun" sa gasesti solutia. Cind vrei sa fii medic bun invetzi intii bazele anatomiei, fiziologiei etc si apoi la rezidentiat capeti ceva incredere prin exercitiu. Incearca deci cu pasi mici dar siguri sa te exersezi in ale credintzei, rugaciune, Biblia, cartile Sfintilor parinti sau Rugaciunea lui Iisus. E cautarea ta, ai sa fii mai bucuros cind tu vei descoperi cum decit atunci cind iti descrie altul. Mult curaj

| Omulrational a răspuns:

Eu ca ateu iti pot spune doar atat,gandeste mai intai ca indoiala aia a ta nu apare din senin,si ca poate iti vei pierde o viata degeaba printre popi si icoane fara nici un folos, eu te indrum mai intai sa cercetezi de ambele parti, si apoi sa faci alegerea.

| 13 a răspuns:

"Crede si nu cerceta" asta mi se pare ca e numele drumului catre idiocratie. Sper ca a ajutat.

| Maidanezul a răspuns (pentru 13):

@13 ia prastia si trage in geam cu" idiocratie"
"Crede si nu cerceta" asta mi se pare ca e numele drumului catre idiocratie. Sper ca a ajutat.
@Domnul Maidanez raspunde pentru ---@13
Bre vezi ca Iosif Visarionovici Stalin este autorul "crede si nu cerceta" mai da pe la scoala si lasa metinul si farmerama ca te ride lumea.

Răspuns utilizator avertizat
| Maidanezul a răspuns (pentru lolosaurus):

lolozilla a răspuns (pentruDomnul Maidanezul):
Pai si comunismul tot un fel de religie este, e inspirat din metodele lui isus de a strange banii si a-i imparti la toata lumea (iar daca ascundeai mureai). Putem spune ca isus era unul dintre primii comunisti.

Ce "patisi" ai baut iar gaz pe burta goala? Eu il recomand sa dai cu el in cap cind te napadesc paduchii nu sa il bei ca dauneaza grav sanatatii,
Pai Astia din ziua de astazi ce au facut au vindut ce a strins comunismul si a dat tot la fier vechi si au impartit banii intre ei tara cu praful de pe toba.
Te vad atit de destept incit te sfatuiesc sa nu te fortezi sa nu se rupa ceva in tine Pai astia au vindut si ce avem noi de la Bunul Dumnezeu Vad ca belesti ochii mari,Da ma Petrolul,apa de la robinet (Apa nova), aurul =RM Noi cu serpii petrolul cu jmekerii, padurile =% rase? mai vrei ma ex ca am ghiotura dar eu le am in minte.
@Domnul Maidanez Raspunde
O sa repet pina va vine mintea la cap si o sa sariti pirleazul din analfabeti functionali --->oameni normali
Tu esti in stadiu incipient uite o clasificare pe puterile tale :
Pai analfabetul functional conform definitiei cind nu pricepe un lucru simplu zice ca toti sunt nebuni ca nu sunt asemeni lui.Tu mergi ca jucarelele cit ai arcul intors faci si tu niste lucruri simple cind se descarca arcul esti paralizat =analfabetul functional cu cheie si arc.
-Daca pui baterii duracell si un motoras electric de 3V cc alergi pe miriste ca iepurele din reclama duracell=analfabetul functional cu baterie
-. Daca pui acumulatori sa dea energie =analfabetul functional cu acumulatori si incarcator ca mobilul.
-Greu la deal greu ca "analfabetismul functional" combinat cu metin si farmerama =mai greu ca mercurul Nici cu macaraua Kraz Ruseasca nu va salta omul peste gard

Răspuns utilizator avertizat
| Maidanezul a răspuns (pentru lolosaurus):

Fugi si schimba bateria ca ai lesinat pe miriste

| 13 a răspuns:

Maidanezul -Cred ca esti putin cam prost. Domnul in cauza intreba cum ar putea sa crada in dumnezeu fara sa aiba indoieli. Iar eu l-am informat ca este un "drum" care se numeste"crede si nu cerceta". Dar o persoana care urmeaza acest drum nu pote fi mai mult decat idioata. Nu cred ca are relevantya autorul acestei fraze. farza originala este "Încrede-te în Domnul din toată inima ta şi nu te bizui pe înţelepciunea ta!" dar daca simplificam este exact acelasi lucru. P.S.Nu incerca sa faci pe desptu, pentru ca nu esti,"bre".

| Leonard08 a răspuns:

Vrei sa crezi in Dumnezeu?
Foarte bine...Inceteaza sa iti mai pui atatea intrebari despre viata. Stii tu "Crede si nu cerceta" laughing
Daca nu pui intrebari atunci nu vei avea intrebari fara raspuns. rolling on the floor

| Leonard08 a răspuns:

Incetati cu "Citeste Biblia". Citind Biblia eu am ajuns sa nu mai cred...Este plina de aberatii, asta nu il va face sa creada daca este ateu, pentru ca nu poate avea o minte atat de ingusta incat sa creada ce au putut scrie anumiti incompetenti anonimi.

| NoKidding a răspuns:

Incearca sa nu mai gandesti logic si rational, si ai sa incepi sa-l vezi pe ZEUL tauwinking.

| flower_3416 a răspuns:

Raspunsu este chiar in inima ta... daca iti doresti cu adevarat asta roaga-te si vei afla singur raspunsu

| SM_9305 a răspuns:

Sa nu iei toate raspunsurile prostesti in seama

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Pai simplu crezi si gata, incearca sa te gnadesti la urmatoarele :
1. cum?, universul e infinit, vid + planete, dar parca ceva lipseste
2. Ca exita viata, incearca sati explici viata
3. incearca sa explici dc suntem noi cei mai avansati, dc nu le-a crescut intelectul si animalelor?
4. dc toti, si cie mai intelepti oameni incearca sa gaseasca sa faca minuni, dar si ei recunosc ca nu sunt perfecti ca dumnezeu
5. la raspunsul lui adipufulette, este de fapt norocul, ca cineva tot trebuie sa castige, dar cum iti explici cand castigi fara sa stii ca castigi?
6. citeste si tu biblia, e frumoasa
7. adica noi am fost un atom care a explodat straight face?
scuzami gramatica, is grabit

Răspuns utilizator avertizat
| MineIsLikeABridge a răspuns (pentru lolosaurus):

Dumnezeu porunceste ce? ba vezi ca devii si tu prost, mai intai cati ani ai, in al doilea rand, mai exita si satan, care e inselator, in al treilea rand poate ca am gresit spunand un atom explodat, dar exita un infinit de posibilitatai, in al patrulea rand faci ce vrei, viata ta nu am eu ce ma baga in ea

Răspuns utilizator avertizat
| MineIsLikeABridge a răspuns:

Aha... fiecare cu parerea lui ma big bang

| nicvamp a răspuns:

Nu-i asculta pe toti prosti care dau raspunsuri de genu:,, lumea a aparut dupa big bang si eu sunt poponar'' Ca sa crezi trebuie sa faci o experienta: sa crezi cu tot sufletul, nu sa te pacalesti si o sa vezi ca o sa te ajute Dumnezeu la tot daca te rogi cu TOT sufletul, chiar si la teste. Pe mine m-a ajutat si acum poate sa spuna oricine ce vrea, eu tot cred.

| Gergyka a răspuns:

Pai cum sa nu crezi daca stii ca dumnezeu a infiintat primul suflet! atunci de unde a aparut toti oamenii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dc sa crezi ce castigi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tare prost mai gandesti!winking

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea cea mai buna (cred eu) este sa te duci la biserica si sa-i spui asta unui preotwinking el te poate ajuta mai bine decat orice persoana care iti da un raspuns prost sau bun de pe acest sitewinking preotul are sa stie tot deaorece a trecut printr-o facultate de teologie pentru a ajunge preot si stie orice lucru despre dumnezeu. te duci la el si-i spui asa: parinte! eu vreau sa ma schimb, crezand in dumnezeu fara de indoieli.happy
si desigur ca el o sa te ajute prin cateva vorbe dulci prin care te poate ajutawinking e cea mai buna metoda. totusi fiecare om trebuie sa creada in dumnezeuwinking sunt multe lucruri care indica asta dar mai bine iti poate spune un preotwinking
te pupici si succes!:*:X

| tzepeswasamind a răspuns:

Rugandu-te Dumnezeu o sa-TI descopere calea catre EL, la fel si mintea.