| Hellofriends a întrebat:

Cum sa scap de ateism? Adica sa cred din nou in Dumnezeu, ci nu in stiinta.

19 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Chiar Biblia se impleteste cu stiinta, aceasta ne ajuta sa intelegem mai bine modul in care a fost totul creat.

| Kaℓi a răspuns:

Ete fleosch.
Experimentezi o sfasiere ontologica intre doua dogme antagoniste, intre doua curente de gandire, eul tau metafizic este disipat si vrei sa te regasesti, inteleg.
Cati ani ai?

| mODIN a răspuns:

Vrei ca tu sa crezi in Dumnezeu sau sa convingi pe altcineva?

| zurick a răspuns:

Dacă dorești să crezi în Dumnezeu sigur nu ești atee...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Poti crede in ambele dar pe Dumnezeu trebuie sa-l iubesti mai mult decat orice si pe aproapele ca pe tine insuti, mai trebuie sa faci fapte bune si sa mergi regulat la sfanta biserica

| PontaRatonu a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

"sfanta biserica"? laughing biserica a furat mai multi bani decat toti politicienii la un loc...inteleg de ce e sfanta pentru tine

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru PontaRatonu):

De crimele facute in numele unui zeu imaginar ai uitat?

| sublime89 a răspuns:

De ce ai vrea sa nu crezi in stiinta?

| M25M a răspuns:

Ignora tot ce iti ofera stiinta, gaseste orice raspuns la orice intrebare in Dumnezeu si caile sale misterioase.

P.S. Daca tot faci asta, cand iti este rau nu apela la medicina. Ah, sa nu uit. Calculator, telefon, tableta si ce mai ai=> da-le foc

| Mădă0611 a răspuns (pentru M25M):

Fara bricheta sau chibrituri. devil

| ErrorFound a răspuns:

Adica tu crezi in stiinta? Pai esti tembel/tembela.
In stiinta nu crezi, stiinta o cunosti. Adica stii.

Nu inteleg ce vrei tu sa faci, daca vrei sa crezi in Dumnezeu ce mama spanacului te opreste?
Uita tot ce stii de la stiinta, ramai ipocrit si irealist si crezi in ce naiba vrei tu sa crezi. Nu inteleg ce e asa greu, poate ai prea multa logica ascunsa, prea mult "common sense" si asta te opreste sa crezi in ceva ireal...

| Sociopat a răspuns:

Poti sa fii Deist.

| LordBolton a răspuns:

Uita de stiinta si fugi in padure. laughing

Sau ai putea sa iti distrugi toate electronicele si sa te intorci in Ev Mediu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa crezi in stiinta dar nu orbeste cum fac cate unii.
Istoria ne-a demonstrat de multe ori ca si capetele luminate se mai inseala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti crede in amandoua daca esti intelept si iti dai seama, ca oamenii de stiinta il descopera pe Dumnezeu cercetand creatia lui, descoperindu-i tainele. Dumnezeu nu ne-a dat mintea degeaba.ci sa o punem la treaba, sa cercetam toate lucrurile si sa alegem ce e bun.numa un prost se ocupa doar de partea materiala si o ignora pe cea spirituala.e ca atunci cand ai doi copii si-l hranesti doar pe unul, pe celalalt il lasi sa moara si mai si strigi in gura mare ca asa e bine si ca esti destept.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt undeva la mijloc si caut raspunsuri desi nu stiu daca le voi primi vreodata.Mergi la Biserica, poate acolo se va intmpla o minune, cine stie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu ai sa il cauti cu toata inima ta pe Dumnezeu El ti se va descoperii!
Cum sa il cauti?
-Credinta vine in urma auzirii Cuvântului lui Dumnezeu Biblia.
Adica citește Biblia ca sa iti auzi vocea si începe sa crezi ce citești!
*Prin Credinta:
-in Ioan 3:16 (in Biblie) zice asa: Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea ca a dat pe Singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aibă Viata Vesnica. Crede in El in Isus Hristos Fiul lui Dumnezeu!

*Prin Rugaciune: Doamne Isuse Hristoase descoperă-Te si mie vreau sa te cunosc cu adevarat, te chem vino in inima mea, vino si fi tu Salvatorul si Mantuitorul meu, iarta-mi pacatele si ajuta-ma sa te cunosc cu adevarat asa cum esti Tu! Amin

*prin Citirea Bibliei începe cu noul Testament cu evangheliile, ca sa il cunoști cu adevarat pe Dumnezeu citește-i cartea lui Biblia.

Vorbeste cu oamenii credinciosi sinceri, si întreabă-i toate nelamuritile tale.
Daca il cei caută pe Dumnezeu cu toata inima ta, El se va lasa gasit de tine.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Sant 2 lucruri care te-ar putea ajuta sa crezi in Dumnezeu.Citind Biblia vei ajunge sa cunosti adevarata personalitate a lui Dzeu si sa crezi in el.
Al 2 aspect este acela de a privi creatia, si a ne gandii ce ne transmit lucrurile create despre creator.
deoarece aceasta ne vorbeste despre cel care a creat totul.
(Revelaţia 4:11) „Tu eşti demn, Iahve, da, Dumnezeul nostru, să primeşti gloria, onoarea şi puterea, pentru că tu ai creat toate lucrurile şi datorită voinţei tale ele au venit în existenţă şi au fost create!"
Unii oameni de stiinta care isi folosesc logica in urma studiului asupra creatiei, confirma existenta unui proiectant.

| Lămâie00 a răspuns:

Sa iti scazi Iq-ul