| SaveTheNature a întrebat:

Vreau sa va dezvalui ceva. Nu am mai spus pe site situatia mea religioasa.
Am sotie (concubina), am si copil de 1 an jumatate, dar inca nu ne-am casatorit la biserica. Ea este ortodoxa, eu catolic (copilul l-am botezat la catolici).
Pe 17 august ne vom casatori la catolici.
Dar ar fi 2 variante.
Ori sa o transfer si pe ea la catolici (si sa facem o cununie religioasa catoliceasca)
Ori o las ortodoxa, si facem o cununie religioasa mixta.
Numai ca baiatul e deja catolic botezat.

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Banul,prietene. Il arunci in sus si vezi ce e: Cap sau pajura? Si lasi alegerile in seama fatalitatii.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Este alegerea ei, nu a ta! Daca vrea sa renunte la ortodoxie sau nu!

| RAY a răspuns:

Eu nu va pot intelege pe voi crestini daca aveti acelasi biblie, acelasi dumnezeu, acelasi credinta in dumnezeu care e diferenta atunci?
daca tu esti catolic si baiatul e catolic atunci treceti cu toti la catolisism daca o iei istoric asta a fost prima religie crestina

| M25M a răspuns:

Si de ce conteaza atat de mult.
Va casatoriti (Felicitari!) aveti un copil (Felicitari si sa va traiasca!), conteaza acum neaparat cum va fi sluja sau mai bine zis in ce biserica, fie ea ortodoxa fie ea catolica?
Banuiesc ca va iubiti iar acum aveti o familie in toata regula, va veti orienta dragostea spre cel mic...Chiar nu conteaza acest detaliu, mai ales ca va inchinati practic aceluiasi Dumnezeu.

| grab a răspuns:

Mergeti pe catolic.
Sunt mult mai uniti si mai organizati si mai deschisi la minte.

| fuzzer a răspuns:

Daca sunteti asa "crestini", presupun ca va bazati pe invataturile Bibliei.

Biblia condamna relatiile sexuale in afara casatoriei. Prin urmare, nu ai respectat principiile Bibliei.

| Miauti a răspuns:

Nu conteaza unde va casatoriti, puteti sa alegeti si o religie asiatica.

Casatoria religioasa este o legatura spirituala, care din puctul meu de vedere o cred mult mai importanta decat cea prin acte. Puteti sa va duceti si la un shaman sa va lege casatoria.

Omul isi alege religia, nu religia pe om.

| BlackSulphur a răspuns:

Si care-i problema?

| Mikhtarian a răspuns:

Daca nu vrea, las-o asa.
E cam aceeasi religie, doar ca cateva idei principale sunt diferite.
Mai conteaza acum starea de credinta? Cat va duceti la altar, e totul perfect.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Si intrbarea care e?

| NickName01 a răspuns:

Cum spune si @mihaela33, alegerea este si a ei, nu numai a ta. E bine sa intuiesti si sa tii cont si de dorinta sotiei ei.
Mai bine faceţi o cununie religioasa mixta, si ortodoxa si catolica, pentru ca nici unul din voi sa nu aiba sentimentul ca a lipsit ceva esenţial...

| sabrina103 a răspuns:

Mai bine face-ti o cununie religioasa mixta. Depinde ce va doriti de la slujba. Fast sau sobrietate.

| adrian1419 a răspuns:

Pacatosule ai intretinut relatii sexuale cu o femeie nemaritata si i-ai m-ai facut si copildu-te si te spanzura caci Domnul tau nu te va ierta niciodata i-ai schimbat religia si bla bla ce ar zice crestinii ca eu sunt ateu