| SERIALS a întrebat:

Care sunt asemanarile si deosebirile intre catolicism si ortodoxie?

8 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Asemanari:
Acelasi spiridus invizibil 3 in 1 caca feaua.
Preotii se imbraca in rochii colorate si au tichii pe cap.
Adeptii sunt mintiti ca se pot mantui cu efort minim.
Banii sunt indispensabili ca sa functioneze bine mantuirea.
Manipularea functioneaza exemplar.
Sentimentul de vinovatie este exploatat la maxim.
Adeptii isi recunosc faptele de care nu sunt mandri in secret si sunt mintiti ca le sunt iertate.
Diferente:
Slujba la catolici este mult mai scurta
Catolicii sunt ceva mai evoluati, nu au cultul mortilor.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Papismul este o erezie, este un cult al falsului papa, dar crestinismul autentic este ortodox, adica drept-slavitor si drept-credincios. Crestinismul neschimbat, sanatos este ortodox, asa cum a fost transmis si propovaduit de la Sfintii Apostoli si asa cum le-a fost transmis adevarul despre Dumnezeu, de catre Mantuitorul Iisus Hristos, Insusi Fiul lui Dumnezeu. Continuitatea dogmatica, liturgica, harica a crestinismului Sfintilor Apostoli este numai in Biserica Ortodoxa de Rasarit.
Ortodoxia este o taina! Sf. Ap. Pavel spune: "Si cu adevarat mare este taina dreptei credinte: Dumnezeu S-a aratat in trup, S-a indreptat in Duhul, a fost vazut de ingeri, S-a propovaduit intre neamuri, a fost crezut in lume, S-a inaltat intru slava." 1 Timotei 3, 16. Iar versetul anterior scrie ca Biserica Dumnezeului celui viu este "stalpul si temelia adevarului." Si atunci de ce am cauta adevarul lui Dumnezeu in alta parte, adica la secte si la tot felul de erezii cu duh antihristic?
Avem adevarul despre Dumnezeu in Biserica noastra Ortodoxa, care este apostolica, mai ramane sa-l cunoastem, sa ne rugam, sa credem, sa pazim poruncile lui Hristos si sa ne sfintim.
Hristos, care este Calea, Adevarul si Viata, este Mantuitor al Bisericii Sale, nu al sectelor sau al nenumaratelor erezii!

| BleajeAndreiCezar a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Adevarat spui frate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

TOTUL TINE DE ISTORIE/POLITICA:
in 1054 prin "marea schisma" biserica s-a rupt in 2 datorita politicii. Bizantinii si europa de vest concurau pentru suprematie, asta a dus la marea schisma.
Religia nu era aleasa de popor ci de conducatori.
https://ro.wikipedia.org/......a_Schismă

| leo59 a răspuns (pentru anonim_4396):

Au fost și cauze politice, dar și religioase s. a. Catolicismul a introdus dogme noi, de nepermis: primatul și infailibiltatea papală, purgatoriul, purcederea Sf. Duh și de la Fiul, azima la Liturghie, imaculata concepție, uniația, etc. Dacă ar fi fost numai cauze politice, ar fi fost depășite și azi am fi fost una.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Una știu ca e aceasta:
Noi ne închinăm de la dreapta la stânga la stânga zicând "amin" iar ei se închina de la stânga la dreapta cumva cu toată palma pe când noi folosim doar 3 degete.

| tomoiagamaria a răspuns:

Destul de multe. Dupa moarte, ortodocsii spun ca putem ajunge in Rai sau in Iad, in functie de faptele si oacatele noastre. in timp ce catolicii mai cred intr-un al treilea loc, purgatoriul, asemanator cu Iadul, dar in care daca ajungi iar neamurile tale de pe pamant se roaga pentru tine, ai sanse sa ajungi in Rai. De asemenea, isi declara un Papă, pe care ei il considera fara de pacat, in timp ce ortodoxia zice ca doar Dumnezeu este fara de pacat. Ples. Catolicii mai au ceva sfinti in plus fata de ortodocsi sau ceva.
Sper ca te-am ajutat. Daca ai nevoie de mai mult in intreb pe tata, e preot? Funda?