| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu pilde budiste si taoiste?

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

La ce te-ar ajuta pilda unui individ care a mancat carne de porc la o masa pana i-a plesnit stomacul si a murit? Moartea lui Budda. Taoismul nu prea este o religie asa ca...nu aici te adresezi (intrebi) ci la rubrica de filozofie.

| SladeWilson a răspuns (pentru danut):

Sincer chiar nu ma intereseaza parerea ta. Am citit tot ce era pa partea de crestinism si sunt o persoana deschisa si catrea alte invataturi.

| danut a răspuns (pentru SladeWilson):

"Sincer chiar nu ma intereseaza parerea ta"
Atunci de ce mai pui intrebari intr-o retea de socializare?
"Am citit tot ce era pa partea de crestinism si sunt o persoana deschisa si catrea alte invataturi."
Sa intelegem ca varsta lui Matusalem?

| RAY a răspuns:

Buddha nu a scris pilde alea sunt crestine din nt, http://autori.citatepedia.ro/de.php?a=Buddha
http://www.taoismonline.org/citate.html
daca vrei sa vezi viata lui buddha http://istoria-lumii.ucoz.com/load/istoria_religilor/33

| SladeWilson a răspuns (pentru RAY):

Bine. Povesti care sa reprezinte intelepcinea budista si taoista.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Toata intelepciunea este de la Hristos Dumnezeu. Mai bine sa citesti intelepciunea umana, mai bine citesti niste pilde crestine, de la Sfintii Parinti, din care intelepciunea inspiratia Divina.

| SladeWilson a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Sincer nu ma intereseaza parerea ta. Am citit tot ce era pa partea de crestinism si sunt o persoana deschisa si catrea alte invataturi.