| mentholinks a întrebat:

Yahweh sau Allah? Care e mai potrivit sa ocupe functia de Dumnezeu?

41 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Iehova e Creatorul, nu are egal. Dar pentru a te convinge, e bine să studiezi atent despre El.

| mentholinks explică (pentru danay72):

Poate, dar pedeapsa e aspra daca nu cred in Allah si tu te inseli.

| danay72 a răspuns (pentru mentholinks):

Eu nu am nici cea mai mica îndoială cu privire la Iehova, nu imi e frica.

| xerxes1 a răspuns (pentru danay72):

Deoarece indoctrinarea ta a fost facuta cu succes.
Esti o oita standard ascultatoare.

| Qasim a răspuns (pentru danay72):

Lasa ca au studiat destui atent despre iehova si totul a iesit la lumina cand iehovistii au profetit sfarsitul lumii de 4-5-6-7 ori si niciodata nu s-a adeverit. Ori Iehova i-a indus in eroare incurcandu-le calculele, ori sunt niste impostori. Care dintre urmatoarele?

| danay72 a răspuns (pentru Qasim):

Încurci religiile. Martorii nu spun data și ora când vine sfârșitul, pentru ca in Biblie nu scrie acest lucru.

| Qasim a răspuns (pentru danay72):

Doamna draga, cred ca sunteti prea tanara sau proaspata in aceasta secta, dar daca ii intrebati pe cei mai cu vechime va vor spune. Asta daca sunt sinceri. Revista Turnul de veghe sau Trezirea nu sunt publicatiile martorilor? Cititi va rog publicatiile iehoviste din 1877 „Three Worlds and the Harvest of this World." „The Time is at Hand," din 1889 „The New Creation," 1904.

În cartea „The Finished Mystery" martorii au spus ca Armaghedonul va avea să înceapă „în primăvara lui 1918." Ar fi urmat să aibă loc o „anarhie globală atotcuprinzătoare" în „toamna lui 1920. " În ediția din 1917, declară că Apocalipsa 11:13 va fi împlinită „devreme în 1918" și că în „toamna lui 1920" va avea loc focul prezis tot în Apocalipsa.

Editia din 1 aprilie 1923, Turnul de Veghere: „Suntem încredințați că anul 1925 este fără îndoială stabilit de sfintele scripturi."

Si inca astfel de exemple continua pana in 1979 dar nu stau sa le insir pe toate aici. Sunt de ajuns cate v-am enumerat, dar daca m-ai doriti va mai livrez cateva.

| danay72 a răspuns (pentru Qasim):

Au transmis unele înțelegeri greșite cu privire la evenimente care credeau că vor avea loc, dar s-au corectat recunoscând public în publicații de ceea ce au greșit, dar niciodată nu au spus o DATĂ și o ORĂ concretă legat de sfârșitul sistemului de lucruri, exact cum am spus si mai inainte, dacă ai fost atent la cuvintele pe care le-am folosit.

| Qasim a răspuns (pentru danay72):

Fata mea uite aici: Editia din 1 aprilie 1923, Turnul de Veghere: „Suntem încredințați că anul 1925 este fără îndoială stabilit de sfintele scripturi."

Nu ti se pare destul de concret spus ceea ce scrie in revista Watch Tower editia din 1923, 1 Aprilie? Si asta este doar un exemplu. Cine i-a incredintat pe ei pentru a face aceste afirmatii, sau cine i-a inspirat? Daca acea data (1925) a fost stabilita de sfintele scripturi si nu s-a adeverit, inseamna ca sfintele scripturi nu sunt sfinte, si au esuat in a implinii acea profetie. Oricum ai vrea sa acoperi asta nu vei avea cum? Poti doar insa sa treci peste pur si simplu si sa crezi orbeste in ceva gresit. Sa accepti chiar daca stii ca nu e asa, exact cum a spunea ca a facut acel preot ateu din videoclipul ce circula pe internet. Iti recomand sa vezi videoul in caz ca l-ai ratat.

| danay72 a răspuns (pentru Qasim):

Repet,nu este precizată o data exacta, ca în ziua cutare din anul cutare vine sfârșitul.

| Qasim a răspuns (pentru danay72):

Poti sa repeti pana nu mai poti, pe mine nu ma intereseaza faptul ca tu negi, asta nu schimba cu absolut nimic ceea ce s-a intamplat, si nici nu schimba ca fratii tai au profetit vrute si ne vrute si nimic nu s-a implinit, nici nu schimba faptul ca scripturile voastre sfinte au stabilit un lucru, care nu s-a intamplat nici el evident.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Nici unul nu exista cu adevarat, ambii sunt personaje imaginare, inventate de oamenii

| mentholinks explică (pentru RAY):

Asta nu poate fi demonstrat. Exista sanse ca unul din ei sa existe.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Ce nu poate fi demonstrat ca nu exista? poti demonstra ca exista ceva, nu ca nu exista nu are logica

| mentholinks explică (pentru RAY):

Atunci trebuie sa demonstrezi ceva care sa contrazica posibilitatea existentei unuia din acesti dumnezei.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Man nu are sens intrebarea, gandeste in germana, cica a gandi intr o limba straina, se activeaza ratiunea, eu nu trebuie sa demonstrez nimic, pur simplu nu cred, asa fiecare zeu din cei 6500 are o sansa, sunt de acord cu asta, dar nu inseamna ca chiar exista si pur simplu e o ipoteza atat, cum a putut aparea din nimic? si a creeze totul din nimic?

| mentholinks explică (pentru RAY):

Tu ai spus ca nu exista niciunul cu adevarat. Si eu zic ca aceasta afirmatie a ta poate fi adevarata sau falsa, nu putem sti cu exactitate, atata tot.Nu ti-am cerut sa demonstrezi nimic. Oricum, eu cred ca la originea universului sta ceva care nu corespunde legii cauza-efect pentru ca daca stai sa te gandesti e practic imposibil sa existe ceva dintotdeauna sau sa apara ceva din nimic. Trebuie sa fie ceva ce depaseste logica umana.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

De acord cu tine man, hai ca recunosc, am exagerat, nu stiu ce sa spun, nu-mi place sa am credinte sau sa cred in ceva, nu sunt convins de nimic

| mentholinks explică (pentru RAY):

E ciudat ca toate religiile iti cer credinta fara a-ti oferi si vreo dovada solida. Pana si la hindusi e necesara credinta in Brahman ca sa atingi iluminarea, cum zic ei.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Ai dreptate, credinta nu cere dovezii, ratiune, logica, gandire critica

| T0T a răspuns:

Dacă aș fi un zeu aș putea judeca(ca la vot). E cum ai pune caracatița aia să facă pronosticuri la fotbal și să se dovedească că știe mai mult fotbal ca majoritatea dintre noi.

| milan9 a răspuns:

Cel ce este autorul (impostorul care a copiat, a compilat aleatoriu fragmente sau idei din Vechiul si Noul Testament- falsul profet Mohamed) acestor randuri de mai jos nu are de ce sa-ti inspire teama, ci doar INDIGNARE (din multiple motive chiar)... thinking

Sura (2:189) Luptati cu ei pana cand inceteaza amagirea si locul este preluat de credinta in Allah "
Sura (4:91) "Nu va faceti prieteni dintre ei ...cand isi intorc spatele, apucati-i si ucideti-i, oriunde ii gasiti".
Sura (8:17)"Nu voi i-ati ucis ci Allah i-a ucis"
Sura (8:40)"Luptati-va impotriva lor pana cand nu va mai exista nici un razboi civil si pana cand toti vor crede in Allah "
Sura (9:29) Luptati-va impotriva celor carora li s-a dat Scriptura, care nu cred in Allah... Allah sa-i ucida pe toti! Cat de nebuni sunt ei!"

| drutzix a răspuns (pentru milan9):

Stii ca as putea sa scot versete asemanatoare din bibilie, nu?

| milan9 a răspuns (pentru drutzix):

Din religia iudaica probabil ca ceva asemanator dar nu chiar la fel. DIN RELIGIA CRESTINA insa... NICIODATA! Nu vei gasi in Noul Testament NIMIC asemanator... thinking

| Qasim a răspuns (pentru milan9):

Religia iudaica sau legile iudaice pe care voi trebuie sa le si urmati dupa cum a spus Isus. Altfel, cel ce nu respecta legea lui Moise trebuie sa fie ucis, conform vorbelor lui Isus.

| danut a răspuns (pentru Qasim):

"Altfel, cel ce nu respecta legea lui Moise trebuie sa fie ucis, conform vorbelor lui Isus."
Unde scrie asa ceva?

| Qasim a răspuns (pentru danut):

Poti gasi versetul in Evrei 10:28.

| danut a răspuns (pentru Qasim):

Eu citesc cu totul altceva acolo:
"28. Cine a cãlcat Legea lui Moise, este omorât fãrã milã, pe mãrturia a doi sau trei martori. "
Unde scrie ceva de Isus in acel verset?

| Qasim a răspuns (pentru danut):

Pai nu se presupune ca Biblia este inspirata divin? Inspirata Divin de cine, nu de Dumnezeu, care este si Isus dupa afirmatia crestinilor? Treime, ai auzit de ea? Stiu, e greu de crezut insa unii chiar cred asa ceva. Indiferent cine a scris ceea ce este in Evrei, daca esti crestin trebuie sa crezi si sa respecti. Ce nu ai inteles?

| danut a răspuns (pentru Qasim):

O data cu aparitia Mielului Divin (Isus Hristos) Legile lui Moise care "duc" catre Acesta isi pierd functionalitatea deoarece mielul care se sacrifica avea un INLOCUITOR Ceresc. Raman doar Legile Morale.
Da Dumnezeu este suma dfintre CEI TREI, Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Duhul Sfant. Daca Dumnezeu nu ar Exista in aceasta forma INTREITA atunci omenirea nu ar avea nici o sansa de a scapa de Satana. sau de salvare de la moartea vesnica. Eu nu cred dar ca scrie ci fiindca nu are logica altfel, nu scrie nicaieri crede si nu cerceta ci CERCETATI-MA spune Dumnezeu.

| Qasim a răspuns (pentru danut):

Nu este adevarat! Isus nu a venit sa anuleze sau sa schimbe legea, ci el a venit ca sa o implineasca. Noul Testament afirma ca legile lui Moise trebuiesc respectate, daca nu inseamna ca Biblia si implicit crestinismul este intr-o mare contradictie. Inca ceva, 1+1+1 = 3 nu are cum sa fie niciodata 1, atunci s-a zis cu monoteismul pe care si-l insusesc crestinii. Asta este politeism. Da pe langa astea 3, mai sunt si sfantu X, sfantu Y, maica domnului si etcaetera.

| danut a răspuns (pentru Qasim):

Domnul Isus a Implinit ceea ce trebuia sa implineasca iar o data cu implinirea aceea ce fusese hotarat legile lui Moise si-au incheiat menirea. Singura lege care a ramas este cea data de Dumnezeu, cele 10 porunci.
In privinta Trinitatii ai cateva posibilitati, sa accepti ce spune Domnul Hristos in Biblie, ca Dumnezeu este format din Tatal, Fiul si Duhul Sfant, sa fi gica contra lui Dumnezeu sau sa STUDIEZI Biblia ca sa vezi adevarul. Acum asa pentru tine, daca Dumnezeu nu ar fi format din trei Fiinte atunci tot crestinismul este de pomana, nu mai exista nici o sansa pentru omenire si degeaba mai scriem pe aici. Daca citeai Biblia MACAR primele 3, 4 capitole din Geneza ai fi inteles.

| Qasim a răspuns (pentru danut):

Nu stiu de unde scoti tu afirmatiile astea. Daca sunt scoase din capul tau este egal cu zero. Daca este asa, atunci de ce Dumnezeu a revelat respectarea legii vechi in noul testament, daca dupa venirea lui Isus legea vechea era sa fie anulata? Nu vezi ca nu are sens? Noul Testament a fost scris cu mult dupa Isus iar acel indemn de a respecta legea veche a fost scris in Noul Testament. Ce parte nu intelegi? Unde spune Isus in Biblie ca Dumnezeu este 3? Isus spune ca Dumnezeu este unul singur. Biblia am citit-o si multumesc lui Dumnezeu am vazut adevarul si il urmez. Din nefericire alti oameni au citit Biblia si au devenit atei, insa foarte rar sunt cei care au citit Biblia si au ramas crestini. Aceea sunt cei care se mint pe ei insisi si nu vor sa accepte adevarul. Este adevarat ca tot crestinismul este de pomana, iar sanse pentru omenire exista si vor exista in continuare.

| danut a răspuns (pentru Qasim):

Dumnezeu i-a lasat lui Moise DOUA tipuri de LEGI, PRIMA SCRISA de Dumnezeu si a doua dictata si scrisa de Moise.
Prima se numeste LEGEA MORALA, universal valabila care vine din vesnici si se duce in vesnici, LEGE dupa care Satana a fost gasit vinovat in cer INAINTE de FACEREA omului.
A doua Lege se numeste LEGEA Ceremoniala care se refera la CEREMONIILE care PREFIGURAU Sacrificiu Mielului Universal, Fiul Dumnezeului Tata, cunoscut in Biblie ca Yahve, Yehova, Emanuel, Isus Hristos sau CUVANTUL. Odata cu INDEPLINIREA CEREMONIEI de sacrificare a Mielului Universal, ceremoniile care aratau spre acest Eveniment S-AU SFARSIT deoarece au fost indeplinite, DECI Legile lui Moise sau legea Ceremoniala si-a indeplinit scopul si s-a sfarsit cu ea.

In Biblie gasesti ceea ce am spus eu cu privire la TRINITATE si iti indic cateva texte care arata ceea ce am spus:
Matei 28, 18. Isus S-a apropiat de ei, a vorbit cu ei, si le-a zis: "Toatã puterea Mi-a fost datã în cer si pe pãmânt.
19. Duceti-vã si faceti ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatãlui si al Fiului si al Sfântului Duh.
1 Ioan 5,
7. (Cãci trei sunt care mãrturisesc în cer: Tatãl, Cuvântul si Duhul Sfânt si acesti TREI UNA SUNT.)

| Qasim a răspuns (pentru danut):

Prima parte a raspunsului nu stiu de unde ai scos-o. Cred ca este doar din imaginatia ta, nefiind nici o evidenta pentru asta. Discutia cu tine nu duce nicaieri, ci mai degraba ne invartim in cerc. Isus niciodata nu a spus 3. Sunt sigur ca ceea ce imi arati tu din Matei 28:19 este o inserare in text, si spun asta pentru ca in celelalte 3 evanghelii nu apare acest lucru. De exemplu in Marcu 16:15-16 spune: "Apoi le-a zis: "Duceţi-vă în toată lumea şi propovăduiţi Evanghelia la orice făptură. Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit; dar cine nu va crede va fi osândit." Aici nu apare nici vorba de treime. De asemenea istoricul Eusebiu din Cezareea cand a citat pasajul din Evanghelia dupa Matei, nu a mentionat treimea ci doar "Ei au mers la toate neamurile predicand Evanghelia, in numele lui Hristos care le-a spus: "Mergeti si invatati toate neamurile in numele meu." Si sunt multe altele ce pot fi dezbatute dar nu vreau sa ma intind cu discutia. Dar apropo de Marcu 16, mergi cateva versete mai jos, mai exact de la 17 la 18 si pune in practica ceea ce scria acolo si atunci voi crede ca tu esti pe calea cea dreapta. Hai ca iti las aici despre ce e vorba.

Marcu 16:17-18: "Iată semnele care vor însoţi pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi; vor lua în mână şerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu-i va vătăma; îşi vor pune mâinile peste bolnavi, şi bolnavii se vor însănătoşi." "

| danut a răspuns (pentru Qasim):

1 Ioan 5,
7. (Cãci trei sunt care mãrturisesc în cer: Tatãl, Cuvântul si Duhul Sfânt si acesti TREI UNA SUNT.)

| Qasim a răspuns (pentru danut):

Omule, in 1 Ioan 5:7 nu sunt vorbele lui Isus asa cum se pretinde in Matei (ceea ce vorbisem noi), ci sunt vorbele lui Ioan. Este egal cu zero ca Ioan spune ca sunt 3, daca Isus nu a spus acest lucru.

| xerxes1 a răspuns:

Este fix aceeasi entitate.
Dumnezeul lui Avram si al lui Moise.

| Mclaren12 a răspuns:

Yehova sau Allah este același zeu evreiesc. Toate cele 3 religii avraamaice au fost create de evrei și slăvesc același zeu.

| Denly a răspuns:

Scris era:"YHWH" si se presupune ca se citeste:"Yaue".
Unii zic:"Yehova" altii:"Yahve", iar crestinii au ales:"Dumnezeu".