| ifuckbitchesforbreakfast a întrebat:

Care este diferenta dintre Allah si Dumnezeu?

15 răspunsuri:
| costis a răspuns:

S-ar parea ca primul cere sa ucizi. Dumnezeu cere sa ierti si sa ajuti.

| Holiday a răspuns (pentru costis):

Da...

Deuteronom 17:12~
"Omul care, din mîndrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca sa slujeasca Domnului, Dumnezeului tau, sau care nu va asculta de judecator, omul acela sa fie pedepsit cu moartea."

2 Cronici 15:13~
"..si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie."
Exod 22:18~
"Pe vrajitoare sa n'o lasi sa traiasca."
"Exodu 22:20~
"20Cine aduce jertfe altor dumnezei decît Domnului singur, sa fie nimicit cu desavîrsire."

... ..si cate si mai cate...
Intr-adevar spiridusul crestin nu cere sa ucizi.
Ce tampenii mai debitati.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Holiday):

Nu te speria, nu te va ucide nimeni laughing.

| CinevaNou a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Cum poti garanta tu asa ceva? si de ce ti se pare atat de amuzant?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru CinevaNou):

E foarte amuzant ca individul traieste in trecut.

| CinevaNou a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Si restul crestinilor care urmeaza biblia nu traiesc in trecut?

| Felys a răspuns:

Aceeasi inventie cu denumiri diferite

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Intre Allah si dumnezeul crestin nu sunt diferente.Este vorba despre acelasi personaj, dumnezeul lui Avraam.
Crestinii au furat de la evrei tot Vechiul Testament, musulmanii s-au limitat la primele 5 carti.

| Mieeez666 a răspuns:

Allah e unchiul, Dumnezeu e tatal. laughing

| aabaaab3278 a răspuns:

Nici una, Allah inseamna Dumnezeu in limba araba.

| Lucică1998 a răspuns:

Islamici spun ca e unul si același, dar sunt diferențe, una din ele ar fi ca Alah ne e un tata iubitor, ci e un dumnezeu gata sa pedepsească, la care nu găsești iertare, iar iertarea este una din cele mai importante lucruri cu privire la Dumnezeu.

| CLU a răspuns:

Dumnezeu=În religiile monoteiste) Ființă supremă personală, cauză transcendentă primordială, principiu fundamental al existenței și ordinii universale, creator și judecător al lumii, binele absolut și principiu al mântuirii care acționează în istorie. ♦ (În religia creștină) Dumnezeu (1) care este unic, dar în același timp întreit în: Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt. ◊ Loc. adj. Bătut de Dumnezeu = năpăstuit, nenorocit. ◊ Expr. Încotro (sau unde, cum) te-a îndrepta Dumnezeu = la voia întâmplării, oriunde. (Va fi) cum va da (sau va vrea) Dumnezeu = (va fi) cum s-o întâmpla, la întâmplare, potrivit destinului. Cum dă Dumnezeu = cum se întâmplă; p. ext. prost, rău. A porni (sau a merge etc.) cu Dumnezeu = a porni (sau a merge etc.) în pace, cu bine, sănătos. Cu Dumnezeu înainte! = noroc! succes! (la drum, într-o acțiune întreprinsă etc.). A nu avea (sau a fi fără) niciun Dumnezeu = a nu crede în nimic; a nu avea (sau a fi fără) niciun sens, nicio valoare, niciun gust. A lăsa (pe cineva) în plata (sau în știrea) lui Dumnezeu = a lăsa (pe cineva) în pace sau la voia întâmplării. A (se) ruga (ca) de toți Dumnezeii = a se ruga cu insistență; a implora. Parcă (sau i se pare că) a apucat (sau a prins) pe Dumnezeu de (un) picior, se spune despre cineva care are un mare și neașteptat noroc. (Purtând accentul în frază) Dumnezeu știe! = nu se știe! Dumnezeule! exclamație de spaimă, durere, deznădejde, entuziasm, mirare. Pentru (numele lui) Dumnezeu! exclamație de implorare, deznădejde sau dezaprobare. Ce Dumnezeu! exclamație de necaz, de nemulțumire. Să dea Dumnezeu! = (formulă de urare) să se împlinească ceea ce doresc (sau dorești etc.)! 2. Divinitate, zeu.

Allah=numele Dumnezeului unic în monoteismul islamic.

Funda?

| Joakim a răspuns:

Dumnezeu e unu si toate spun in principu acelasi lucru. Acum, eu am o parere mai ateista. A fost o forta la inceput care nu a facut aceste legi pe care incercam noi sa le descoperim, nu a vrut sa faca o 'comunitate', asa cum suntem acum. Si acea forta nu trebuie slavita sau laudata, daca faci asta dai dovada ca esti un caine. Aici, religia satanista este mult mai buna (ho, stai pe loc), satanismul iti da incredere in sine, la crestini "trebuie sa te rogi ca sa obtii ceva."