| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Ce părere aveți despre Allah?
Dar despre Dumnezeu?

24 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Brahman, Allah sau Dumnezeu, reprezinta in functie de religie, primul si unicul Zeu suprem care este lipsit de forma precum si Universul in energie statica potentiala. Toti zei supremi din toate timpurile au reprezentat si reprezinta acelasi lucru : vorba omului de rand care in final conchide si-si exprima parerea prin expresia : ''sunt tot un drac''. big grin

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De treaba.

| Celcestietot a răspuns:

Termenul de Allah apartine unei religii pagane, cu practici gresite.

| DeyCj a răspuns:

Sunt invențiile minții omului, și atât.

| sofisis a răspuns:

Sunt una si aceeasi entitate

| mentholinks a răspuns:

Iti schimbi poza? Sa pui una mai sexy. N-am nicio parere ca nu-i cunosc.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Allah s-au Dumnezeu sunt de fapt aceiasi.

| AC4S4 a răspuns:

Allah nu există, Dumnezeu (referindu-ne la Iehova, Iahve, Dumnezeul lui Istael) există.

| Octavian199 a răspuns:

Allah e zeul evreu, Dumnezeu la crestini.Crestinismul si islamul sunt sectele iudaismului.

| chuckmanson a răspuns (pentru Octavian199):

Allah e un zeu arab. E luat după zeul evreiesc dar versiunea asta este arabă!

| Mircea08 a răspuns:

Mai bine ai intraba un melc ce parere are despre om!?!?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În religia avraamică islamică, Allah este ca Dumnezeu, doar că musulmanii iau drept în considerare că Trinitatea e o formă de idolatrie, care e interzisă. Părerea mea e că Allah e doar un zeu, care a fost copiat de către religia creștinismului.

| chuckmanson a răspuns:

Același personaj de basm, versiuni diferite ale basmului.

| Helper07 a răspuns:

Eu cred ca se refera la acelasi Dumnezeu perceput diferit de mai multe persoane (probabil) dar istoria lui Dumnezeu e diferita din cate stiu.

| Daniel323 a răspuns:

Allah (în arabă: الله‎; transliterat: Allāh; pronunțat: [ɑɫˈɫɑːh]) înseamnă Dumnezeu în limba arabă.
Este dumnezeul lui Moise al lui Avram si al lui Isaac.
Este vorba doar despre cultura generala care iti lipseste.

| Octavian199 a răspuns (pentru Daniel323):

AC4S4,Dumnezeul lui Moise cine a fost? Nu tot zeul evreu, ca la musulmani?

| Octavian199 a răspuns (pentru Octavian199):

AC4S4, singurul care a existat, a fost Budha, dar nu ca zeu.

| pacatosulBogdan a răspuns:

"Allah" este un fals dumnezeu al neamului agarenilor, adica un idol, in numele caruia se comit cele mai groaznice crime si atrocitati.
"Dumnezeu este Domnul si S-a aratat noua, binecuvantat este cel ce vine intru numele Domnului!" Domnul Dumnezeu a facut cerurile. - Psalmul 95, 5
Dumnezeu este Sfanta Treime: Tatal, Fiul si Sfantul Duh, stapanirea cea in trei ipostase, o imparatie si o domnie. Credinta dreapta, adica Ortodoxia, despre Dumnezeu cel nevazut, ne-a adus-o Mantuitorul Iisus Hristos, care a trimis pe Sfintii Sai Apostoli sa invete si sa boteze toate neamurile in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. - Matei 28, 19
Agarenii refuza sa-l cunoasca pe Dumnezeul adevarat si raman pana azi inchinatori la idoli si taietori de capete, multi dintre ei.

| RaulAlmășan a răspuns:

Allah este Dumnezeu, dar revelat in Coran carte scrisa in secolul 7.
Nu scrie in Coran ca Biblia e corupta, Dar asa cred Musulmanii.
Desi in Coran cap 5 versetul 47 scrie:
Oamenii Evanghelie sa judece dupa ceea ce a Revelat Allah in aceasta, cei care nu judece dupa ceea ce a revelat in evanghelie, sunt ca cei ce se razvratesc.
Aici Allah cere sa ascultam Evanghelia, Dar Evanghelia contradict Coranul, cine a scris Coranul a uitat aspectul asta.
Vechiul testament o estimare a scrierii lui este in 65-70 iH, scris de mai multe persoane.
In vechiul testament se proorocea, nasterea Domnului Iisus Hristos.
Proorocirea fiind implinita, a fost scris incepand cu secolul 1 DH pana in secolul 3 DH noul testament.
Care porunca noua si cea mai importanta este sa ne iubim unii pe altii.

| NuConteazCineSunt0 a răspuns:

Dumnezeu exista!

| Octavian199 a răspuns (pentru NuConteazCineSunt0):

Arata-l, unde locuieste?

| NuConteazCineSunt0 a răspuns (pentru Octavian199):

In cer

| Octavian199 a răspuns (pentru NuConteazCineSunt0):

Cerul nu exista, ci atmosfera.