| PorumbRodica1965 a întrebat:

Zilele din urma ale acestui sistem sunt pe sfarsite (2TIMOTEI 3:1-5),iar potrivit cu consemnarea din Daniel 2:44, Dumnezeu va inlatura guvernarea umana ineficienta,inlocuind-o cu guvernarea sa avandu-l ca rege de drept pe ISUS CRISTOS, iar ca orce guvern are legi si supusi.ATI dori sa deveniti supusi REGELUI nemuritor, de necorupt,drept,nepartinitor, iubitor de oameni? Daca da care credeti ca sunt conditiile pentru a deveni supusii acestui rege drept si iubitor?

33 răspunsuri:
| danut a răspuns:

2Petru 3, 3. Înainte de toate, sã stiti cã în zilele din urmã vor veni batjocoritori plini de batjocuri, care vor trãi dupã poftele lor
5. Cãci înadins se fac cã nu stiu cã odinioarã erau ceruri si un pãmânt scos prin Cuvântul lui Dumnezeu din apã si cu ajutorul apei,
7. Iar cerurile si pãmântul de acum sunt pãzite si pãstrate prin acelasi Cuvânt, pentru focul din ziua de judecatã si de pieire a oamenilor nelegiuiti.
10. Ziua Domnului însã va veni ca un hot. În ziua aceea, cerurile vor trece cu troznet, trupurile ceresti se vor topi de mare cãldurã, si pãmântul, cu tot ce este pe el, va arde.
12. asteptând si grãbind venirea zilei lui Dumnezeu, în care cerurile aprinse vor pieri, si trupurile ceresti se vor topi de cãldura focului?
13. Dar noi, dupã fãgãduinta Lui, asteptãm ceruri noi si un pãmânt nou, în care va locui neprihãnirea.

Si daca dorim dar nu PAZIM ce a spus EL ce rost are? EL spune ca pamantul cu tot ce este pe el va PIERI iar tu nu vrei, vrei aici dar EL spune ca:
Ioan 14, 2. În casa Tatãlui Meu sunt multe locasuri. Dacã n-ar fi asa, v-as fi spus. Eu Mã duc sã vã pregãtesc un loc.
3. Si dupã ce Mã voi duce si vã voi pregãti un loc, Mã voi întoarce si vã voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, sã fiti si voi.
4. Stiti unde Mã duc, si stiti si calea într-acolo."
Pai ACOLO vrem, nu AICI asa cum spune Domul Isus Hristos.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

EL spune ca pamantul cu tot ce este pe el va PIERI iar tu nu vrei, vrei aici dar EL spune ca:
cum împaci aceste idei cu:
Ce promite Biblia cu privire la viitor?
„Cei drepţi vor moşteni pământul şi vor locui pentru totdeauna pe el."
Psalmul 37:29
„Pământul rămâne pentru totdeauna."
Eclesiastul 1:4
„Cerurile sunt cerurile lui Iehova, dar pământul l-a dat fiilor oamenilor" (Psalmul 115:16).
Proverbe2:21 Fiindcă cei drepţi vor locui pe pământ şi cei ireproşabili vor rămâne pe el. 22 Dar cei răi vor fi nimiciţi de pe pământ, iar cei neloiali vor fi smulşi de pe el.
„Fericiţi sunt cei blânzi, căci ei vor moşteni pământul!" (Mat. 5:5)
„Va fi bogăţie de grâne pe pământ, pe vârful munţilor va fi belşug mare." (Psalmul 72:16)
şi multe altele?

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Mai Iuri, citeste DAR citeste TOT si ai sa vezi ca totul este in mare armonie.
2 Petru 3, 13. Dar noi, dupã fãgãduinta Lui, asteptãm CERURI NOI si UN PAMANT NOU în care va locui neprihãnirea.
DA Pamantul va exista pururea, el va deveni capitala universului, DAR NU ASTA, nu pamantul asta, CI ALTUL UNUL NOU asa cum a promis Hristos, EU MA DUC SI VA VOI PREGATII UN LOC, daca era vorba despre pamantul asta ar fi spus: EU VOI REVENI SI VA VOI FACE LOC, deci locul NU este AICI ci ACOLO.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

şi dacă citeşti tot - vezi că oamenii sunt cei care au păcătuit, nu pămîntul şi nu cerurile. Şi va fi înlăturată societatea umană înstrăinată de Dumnezeu şi nu pămîntul care a fost creat perfect sau cu atît mai mult cerurile. Isus a confirmat aceasta cînd a comparat distrugerea care urmează cu potopul lui Noe, atunci au fost distruşi oamenii răi, nu pămîntul.
Un loc Isus urma să le pregătească celor pe care el ia numit "turmă mică" şi care urmau să fie coregenţi şi comoştenitori cu Cristos. rev. 5:9 ...ai cumpărat pentru Dumnezeu oameni din orice trib, limbă, popor şi naţiune 10 şi ai făcut din ei un regat şi preoţi pentru Dumnezeul nostru; şi ei vor domni ca regi peste pământ".

| danut a răspuns (pentru iurii75):

NOUL PAMANT
Apocalipsa 21, 1. Apoi, am vãzut un cer NOU si un pãmânt NOU; pentru cã cerul dintâi si pãmântul dintâi PIERISERA, si marea nu mai era.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Te înţeleg de ce crezi asta. Totuşi dacă aplici ceea ce mai sfătuit, - de a citi tot (ce spune biblia cu privire la acest subiect), poţi afla mai multe. ‘Pământul nou’ la care s-a referit Petru nu este o planetă nouă. Iehova a făcut pământul perfect pentru ca oamenii să trăiască pe el veşnic (Psalmul 104:5). Uneori, Biblia foloseşte cuvântul „pământ" cu referire la oameni (Geneza 11:1). Pământul care va fi în curând distrus reprezintă oamenii care au devenit ei înşişi o parte a acestei lumi rele. În mod asemănător, o lume alcătuită din oameni nelegiuiţi a fost distrusă în Potopul din zilele lui Noe (2 Petru 3:5–7). La ce se referă, aşadar, ‘pământul nou’? Este o nouă societate de oameni — închinători adevăraţi ai lui Dumnezeu, care sunt „drepţi în inimile lor" (Psalmul 125:4; 1 Ioan 2:17). De asemănarea pe care Isus a făcut-o cu potopul deja ţi-am spus. De asemenea prin profetul Isaia descrie cum va fi pămîntul restabilit - 5 Atunci ochii orbilor se vor deschide şi urechile surzilor se vor destupa. 6 Atunci şchiopul va sări ca un cerb şi limba mutului va striga de veselie. Căci în pustiu vor ţâşni ape, iar în câmpia aridă torente. 7 Pământul ars de căldură se va preface într-un iaz cu trestii, iar pământul însetat, în izvoare de apă. În locuinţa şacalilor, în locul lor de odihnă, va fi iarbă verde cu trestii şi papirus.
Încearcă să le armonizezi pe toate, nu să le dai la o parte pe cele care nu-ţi convin şi să-ţi formezi părerea doar bazîndute pe celea care ar părea că susţin poziţia ta.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Ca sa terminam subiectul uite ce II spune Dumnezeu lui Isaia cu cca 800 de ani inainte de Petru:
Isaia 65, 17. Cãci iatã, Eu fac CERURI NOI si un PAMANT NOU, asa cã nimeni nu-si va mai aduce aminte de lucrurile trecute si nimãnui nu-i vor mai veni în minte.
Este EVIDENT ca aici se vorbeste despre PAMANTUL literar sau fizic si nicidecum ceva simbolic. Tu poti sa crezi ce-ti spun colegii tai DAR vorbele sunt SCRISE de mii de ani asa ca Litera Sripturii nu se schimba dupa curentul religios de care aparti. Ce credem noi este una iar ce SCRIE este ceea ce SCRIE. Eu CRED in CEEA ce a spus Dumnezeu si nu dupa ce spera unii sau altii. P.S. Sfarsitul SE PETRECE ACUM, daca nu esti pe faza va trece fara sa stii pe langa tine si vei regreta amarnic si vei face parte dintre aceia care vor zice: Doamne, oare n-am vorbit noi in numele Tau si veti auzii: "plecati de la Mine caci NU VA CUNOSC".

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"Eu CRED in CEEA ce a spus Dumnezeu " - aceasta şi te-am întrebat, cum le armonizezi pe toate, căci pe toate el le-a spus. Fără să alegi doar ce îţi convine. E greu?

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Dănuț,in urma cu un an si ceva eu am mai vorbit cu tine despre acest subiect, dar cred ca ai uitat, desigur in biserica ta nu se aprofundarea aceste subiecte,.dar iarăsi iti recomand cu căldură sa studiezi Biblia cu Martorii lui Iehova si sa faci o comparație intre ceea ce ai invatat si înveți tu acum si ce ne invatat in realitate Biblia. AI sa vezi ca nu este tot una adevarul cu neadevaru Nu inseamna ca trebuie sa- ti schimbi religia, ti-am mai spus si cu alta ocazie. Daca vrei punem intr-o zi în paralel ceea ce ne invata Biblia sa facem cu ceea ce se practica in biserica sau religia ta si in paralel cu Martorii lui Iehova sa vedem unde este adevarul sa facem asa cum a spus Dumnezeu catre Isaia 43:8, 910.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

E simplu, totul este sa apelezi asa cum explica Biblia, adica totul are sens LITERAR, temporal si CONTEXTUAL, exceptand, profetiile si istortisirile (povestioarele date ca exemplu)

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ai acces continuu in orice Biserica de a noastra pentru un STUDIU COMPLET al Bibliei si in vazul tuturor. Te asteptam oriunde doresti.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Păi vezi cum eşti? happy Ca de obicei! Nu răspunzi la ce te întreb!

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Daca doresti sa-ti explic Biblia e mai greu aici pe net, iti recomand un studiu Biblic pentru a intelege armonizarea intre un text ce se intelege literar si un psalm care este in general o cantare (rugaciune). Psalmii sunt in mare cantari ADUSE de autori (David in general) lui Dumnezeu sau intelegeri ale acestuia despre Acesta. Intelege textul Biblic asa cum l-a prezentat autorul, nu cum vrea "manipulatorul". TEXTUL Biblic eu il INTELEG literar, Geneza nu are acelasi inteles ca Daniel sau Apocalipsa, in Geneza 11, 1 cand se spune TOT PAMANTUL nu se face referire la popoare deoarece nu existau popoare la acea vreme, referirea se face la TOTI LOCUITORII de pe pamant. Intr-adevar in viziunile lui Ioan din Apocalipsa se fac referiri la "pamant" dar aici sunt VIZIUNI care se inteleg ca atare iar pamant inseamna noi zone, in speta se face referire la America. Sincer nu-mi doresc polemici sau discutii, ar fi de preferat sa urmezi un studiu biblic pe net sau intr-o biserica.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Inseamna noi zone, in speta se face referire la America.
rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Ceea ce am scris este studiu facut in sute de ani, nu de mine ci de nenumarate persoane si Biserici. Il pot enumera pe Issac Newton printre cei care au sustinut acest lucru, nu cred ca sunteti voi ca grupare in masura sa judecati ceea ce sustin toate Bisericile Protestante si Neoprotestante in urma a nenumarate cercetari. Voi sunteti asa cum sunteti, si cu intelegerea si cu studiu, toata lumea stie, nu trebuie sa scriu eu ceva lamuritor dar daca vrei sa intelegi cat decat ceva pune mana pe un studiu de Apocalipsa a lui Newton.

| ania a răspuns:

Dacă mărturisești deci cu gura ta pe Iisus ca Domn și dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morți, vei fi mântuit. Căci prin credința din inimă se capătă neprihănirea și prin mărturisirea cu gura se ajunge la mântuire.(Romani 10-9, 10)

Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință. Și aceasta nu vine de la voi ci este darul lui Dumnezeu, nu prin fapte ca să nu se laude nimeni. Efeseni 2-8, 9
Și mărturisirea este aceasta. Dumnzeu ne-a dat viața veșnică și aceastî viață este în Fiul Său.Cine are pe Fiul, are viața cine n-are pe Fiul, n-are viața.V-am spus aceste lucruri ca să ȘTIȚI că voi, care credeți în Numele Fiului lui Dumnezeu, aveți viața veșnică.(1 Ioan 5-11, 13)

| PorumbRodica1965 explică:

ASTEPT un raspuns potrivit ca doar crestinii adevărați il pot da. Stiti ca Petru, apostol al lui Isus a spus:.,, Ce fel de persoane trebuie sa fim noi in acte de conduită sfânta...asteptând ceruri noi si un pamant nou in care va locuri dreptatea."! Deci daca asteptam cerurile noi- inseamna ca oameni drepți asteapta fiind in viata ( ISus a spus:-,, Cei drepți vor mostenit pământul ", Atunci repet,, ce trebuie sa faci tu si eu, pentru a fi supusii Regelui"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta inseamna sclavie pura.
Yehova nu poate conduce nimic pentru ca nu exista, este o inventie a evreilor cu iudaismul si crestinismul lor.
Eu nu prea as numi "iubitoare" o divinitate care omoara milioane de oameni si in al doilea rand nu as numi divinitate ceva ce exista doar in biblie, neavand nicio legatura cu realitatea, exceptand dogmele iudeo-crestine.

| Florin9Florin9 a răspuns:

1)Pentru a ne mântuii(a ne petrece veșnicia în rai alături de Dumnezeu) trebuie să avem credință, iubire de Dumnezeu și de aproape(prin fapte ne arătăm această iubire față de Dumnezeu și de aproape, credința tot prin fapte se arată, pentru că o credință fără fapte e moartă ), 2)Dumnezeu nu vrea să fim slugile Lui, ci vrea /ne cheamă să fim prietenii Lui.

| iurii75 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

(a ne petrece veșnicia în rai alături de Dumnezeu)
Cum crezi, unde ere paradisul iniţial şi unde urmează să fie cel viitor?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru iurii75):

1)Raiul inițial a fost în grădina Edenului, cel viitor o să fie în cer lângă Dumnezeu. 2)http://www.ortodoxia.md/......au-suflet/ (poți ignora părerile sfinților părinți, dar sunt și argumente biblice).

| iurii75 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Şi unde anume se afla grădina Edenului?
2 - Dacă doreşti - fă un rezumat argumentat cu dovezi Biblice.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru iurii75):

Cu datele din Biblie nu se poate spune sigur unde se află grădina Edenului, dar e un loc real http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/2011003#h=23

| iurii75 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

happy Deci să înţeleg că eşti de acord că paradisul iniţial a fost pe pământ.
Dar ce te face să crezi că Dumnezeu a eşuat în scopul său iniţial şi şi-a schimbat planul şi locaţia paradisului.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru iurii75):

Nu am înțeles ce vrei să spui prin,, Ce te face să crezi că Dumnezeu a eșuat în scopul său inițial? '' la ce te referi?

| iurii75 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

După ce a pregătit pământul pentru a susţine viaţa şi a amenajat paradisul (edenul), Dumnezeu i-a creat pe primii oameni şi i-a stabilit în Eden. Şi le-a porncit "„Fiţi roditori, înmulţiţi-vă şi umpleţi pământul, supuneţi-l şi stăpâniţi peste peştii mării, peste creaturile zburătoare ale cerurilor şi peste orice creatură vie care se mişcă pe pământ".
Deci scopul lui Dumnezeu cu privire la pământ şi oameni era ca oamenii să se înmulţească, să extindă paradisul pe tot pământul şi să trăiască pe el veşnic.
Dacă Dumnezeu şi-ar schimba scopul asta ar însemna că n-a fost în stare să-şi ducă planul la îndeplinire. De aceia te-am întrebat de ce crezi că El a renunţat la scopul iniţial şi deja mută paradisul în cer?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru iurii75):

1)Nu știu dacă e corect spus că Dumnezeu a eșuat, Dumnezeu a respectat, decizia celor 2 oameni : au ales să nu asculte de Dumnezeu (Dumnezeu ar fi putut evident să-i țină în rai dar le-ar fi încălcat decizia ), de exemplu dacă un om refuză dragostea Lui Dumnezeu și trăiește o viață fără Dumnezeu pe pământ și să zicem c-o să fie trimis în iad pe vecie /distrus, asta s-ar întâmplat pentru că Dumnezeu nu a putut să evite distrugerea acelui om sau pentru că i-a respectat alegerea pe care a făcut-o liber? Deci poți spune că Dumnezeu nu și-a putut îndeplini planul inițial sau că a acceptat decizia pe care au făcut-o Adam și Eva în mod liber? chiar dacă această decizie pare că a încurcat planul Lui Dumnezeu.(precizez că prin semnul,, /" nu am vrut să zic că a fi distrus este sinonim cu a suferi veșnic în iad, am vrut să nu pun doar părerea mea în exemplul dat și s-o ignor pe a ta sau invers, deci eu consider varianta 1 ca fiind corectă iar tu pe a2a 2) 2 Corinteni 12 2-4(din asta rezultă că al treilea cer =Raiul), Paradisul inițial era pe pământ pentru că la acel moment pe pământ nu exista rău, oamenii ascultau de Dumnezeu (Dumnezeu le-a zis doar să nu mănânce din acel pom, câtă vreme au ascultat,, le-a mers bine '', când au încălcat porunca Lui Dumnezeu a intrat păcatul în lume), în prezent pământul este un loc cu foarte multe păcate (nu e nimeni fără de păcat aici), acest loc care este în prezent plin de oameni cu neputințe /slăbiciuni, chinuri, greutăți, lipsuri nu mai are cum să fie paradisul unde totul e bun. 3)Există întrebarea : Dacă Dumnezeu știa că Adam și Eva vor greși, de ce i-a mai făcut?, dacă știa că-i vor da planul peste cap, răspunsul la această întrebare (răspunsul adevărat /corect) doar Dumnezeu îl știe, când vom ajunge în fața Lui ni-l va oferi, sunt sigur..., dacă o să ne mai intereseze...

| PorumbRodica1965 explică (pentru iurii75):

SALUT fratele meu! Ce faci? este mare lucru sa cunosti adevarul si sa te straduiesti sa-l traiesti. Uite ce inseamna lipsa de cunostinta.nici unul nu poate sa dea aspunsuri potrivite si argumente biblice. se FOLOSESC DE bIBLIE, DAR MERG IN DERIVA, NU CAUTA SI NU PREFERA ADEVARULmai prefera sa vorbeasca negativ le este mai usor.

| iurii75 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Dumnezeu i-a preîntîmpinat care urmau să fie consecinţele - moartea (şi nu pedeapsa după moarte undeva), şi asta au şi cules. Dar scopul Lui Dumnezeu nu s-a schimbat («Hotărârile Mele vor rămâne în picioare şi Îmi voi aduce la îndeplinire toată plăcerea Mea»" (Isaia 46:9, 10)) Isus pentru aceasta a venit, ca cei care ascultă să poată primi ceea ce am pierdut din cauza lui Adam -ioan :16 Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât l-a dat pe Fiul său unic-născut, pentru ca oricine manifestă credinţă în el să nu fie distrus, ci să aibă viaţă veşnică. ŞI paradisul viitor va fi tot pe pămînt (doar că el va fi curăţit de oamenii răi) „Ferice de cei blînzi, căci ei vor moşteni pămîntul!" (Matei 5:5) : „Cei drepţi vor stăpîni pămîntul şi vor locui pentru totdeauna pe el" (Psalm 37:29)
Isaia descrie şi cum va fi atunci viaţa.

| iurii75 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Mulţumesc, bine. Important să-i anunţăm, alegerea le aparţine.

| Nitroblast a răspuns:

Ai mai intrebat asta, ti-am raspuns vreo 10. Acum tot aceiasi 10 o sa raspundem.

Care e scopul?

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Vreau sa spun ca biblia se interpreteaza de cele mai multe ori gresit. Nu va deveni nicidecum Iisus rege al pamantului. Se va intampla ce e normal sa se intample in curand: colonizarea planetei Marte, gasirea formelor de viata extraterestra etc., dar nu se va intampla nimic neobisnuit.
Cand se mentioneaza de ape intr-un episod din biblie se refera la oameni sau la dragostea lui Dumnezeu, citeste versetul acesta:
"15. Si mi-a zis: Apele pe care le-ai vazut si deasupra carora sade desfranata, sunt popoare si gloate si neamuri si limbi." si asa este si cand se spune de Israel in biblie (de fapt acel Israel din profetiile din Isaia nu se refera la Israel ca natiune, ci la crestinatate - religia adevarata - poporul lui Dumnezeu, care este crestinatatea).
Deci, biblia se interpreteaza...
Versetul de care ai mentionat: "44. Iar in vremea acestor regi, Dumnezeul cerului va ridica un regat vesnic care nu va fi nimicit niciodata si care nu va fi trecut la alt popor; El va sfarama si va nimici toate aceste regate si singur El va ramane in veci." (Daniel 2) - sa stii ca acel regat reprezinta Crestinatatea de astazi; fiarele din celelalte capitole reprezinta religiile pagane.

| PorumbRodica1965 explică (pentru AnonimSuprem1):

Tu te auzi ce vorbesti cu mintea esti in afara realitatii. Spui numai aberatii, De ce nu-ti faci timp sa studiezi BIBLIA, singura carte prin intermediul careia D-zeu se face cunoscut omului, de asemenea dezvalue scopul sau cu privire la pamant si la omenire. Ar trebui sa iti pleci inima catre adevar, pentru ca zilele sunt scurte, intr-o zi de razbunare a lui D-zeu in care oamenii lipsiti de pietate vor fi distrusi, o mare multime de oameni care se vor dovedii a fi dreptii si iubitori de semeni si de Dumnezeu, vor fi salvati.