| anonim_4396 a întrebat:

-1,25 este o dioptrie mare? Adica poti sa vezi clar si fara sa porti ochelari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

Nu prea, ar fi bine sa porti sau ochelari sau lentile ca sa nu evolueze in rau.

| anonim_4396 explică (pentru ZEU93):

Mai evolueaza asa tare chiar si daca ai peste 30 de ani?

| ZEU93 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, din pacate. Poate sa fie o chestie ereditara, si nu doar din cauza faptului ca stai in fata calculatorului si atunci indiferent de varsta va evolua in rau daca nu ii pui capat.

| danutzu96 a răspuns:

Daca nu ii porti, dupa un timp o sa se "mareasca" dioptria. Poarta-i ca sa ti asta pe loc.