| Ryo a întrebat:

Este necesar la o dioptrie de 0.5 sa porti ochelari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Da, daca nu vrei sa ti se agraveze miopia.

5 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Porti ochelari daca crezi tu ca ai nevoie si e deranjant.Nici nu mai stiu ce sa-ti spun, unii spun ca daca ii porti tot timpul se va incetini agravarea, altii ca nu e bine sa ii porti tot timpul.

| DanAmarandei a răspuns:

Ochelarii (lentilele in general) corecteaza niste "defecte" ale ochiului, niste vicii de refractie. Noi suntem dotati cu o lentila naturala (cristalinul) care, in general, creeaza imaginea pe retina. In momentul in care cristalinul nu focalizeaza pe retina, noi nu vedem clar si ochiul face un efort mai mare sa vada corect. Desigur, efortul depus de ochi e proportional cu dioptria. Prin urmare, faptul ca tu nu porti o lentila care sa iti "ajute" ochiul sa focalizeze unde trebuie, constituie pentru tine un mic stress care se adauga la stress-ul general. Tu decizi daca e un stres suportabil sau nu. Totodata du decizi care stres e mai mare, cel de a-ti forta ochiul sa vada sau cel de a purta ochelari sau lentile de contact. Succes!

| oOAndreeaOo a răspuns:

Buna! pai da daca actionezi imediat o sa ii porti putin timp ( 1-2 ani) dar daca nu iti plac ochelarii poti lua lentile ( dar, merg doar daca nu ai miopie sau necesiti lentile cilindrice) Mullt succes

| Adinaa28 a răspuns:

Da! Pentru ca se poate agrava, si eu port ochelari de la 9 ani(acum am 13) si am inceput cu 0.5, dioptrie mica si mi s-a marit.Ai grija! happy

| Ryo explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri.