| adelinsmecheru1997 a întrebat:

1.antipsohoticele cum e rispenul e bun si pentru anxietate sau depresie? 2.intrerupe procesul de vindecare? 3. aderall e bun pentru concentrare si energie? Ce efecte periculoase pot sa aiba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Risperidona (Rispen) este un medicament antipsychotic care poate fi utilizat pentru tratarea simptomelor de anxietate sau depresie, dar nu este considerat a fi un tratament de prima linie pentru aceste afectiuni. Daca suferiti de anxietate sau depresie, este important sa discutati cu medicul dumneavoastra despre tratamente adecvate pentru afectiunea dumneavoastra.

Risperidona poate avea efecte asupra procesului de vindecare, deoarece poate afecta modul in care organismul dumneavoastra absoarbe si utilizeaza anumite nutrienti si medicamente. De exemplu, poate interfera cu absorbtia vitaminei B12 si poate modifica nivelurile de zahar din sange. Este important sa discutati cu medicul dumneavoastra despre orice efecte potentiale asupra procesului de vindecare atunci cand luati acest medicament.

Adderall este un medicament care poate fi utilizat pentru a trata deficitul de atentie si hiperactivitate (ADHD). Poate ajuta la imbunatatirea capacitatii de concentrare si poate oferi o crestere de energie. Cu toate acestea, Adderall poate avea efecte adverse, inclusiv tulburari de somn, dureri de cap, iritabilitate, si poate creste riscul de abuz de substante. De asemenea, poate avea efecte periculoase daca este luat fara recomandarea unui medic sau daca este utilizat in doze mai mari decat cele recomandate. Este important sa discutati cu medicul dumneavoastra despre riscurile si beneficiile utilizarii Adderall inainte de a lua acest medicament.

| borisavramescu76231 a răspuns (pentru DjSannan):

Pai afecteaza procesul de vindecare dar de exemplu nu sunt oameni care iau medicamentatie +terapie si nu se vindeca? si cipralexul poate sa aiba efecte asupra procesului de vindecare? dar ce daca iei o luna e asa mult?

| DjSannan a răspuns:

Daca nu poti oferi ajutor atunci mai bine stai in banca ta.