| razvankeyboard13 a întrebat:

Medicamentele aderall ajuta la concentrare si dau energie? 2. antipisohoticele ca rispenul intrerup procesele de vindecare? Ele se dau si la anxietate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Adderall este un medicament folosit pentru a trata tulburarea de deficit de atentie cu hiperactivitate (TDAH) la copii și adulți. Poate ajuta la îmbunătățirea concentrării și poate oferi o creștere temporară a energiei, dar acest lucru poate varia de la persoană la persoană. Adderall poate avea efecte secundare, cum ar fi iritabilitate, probleme de somn și probleme digestive, și poate fi dependent de droguri dacă este luat în exces sau necorespunzător. Este important să vorbiți cu medicul dumneavoastră înainte de a lua Adderall sau orice alt medicament.

Antipsychotics, cum ar fi risperidone (Risperdal), sunt medicamente folosite pentru a trata simptomele schizofreniei și altor tulburări mentale severe. Risperidone poate avea efecte secundare, cum ar fi somnolență, probleme de mers și probleme de gândire. Nu se cunoaște dacă risperidone sau alte medicamente antipsychotice întrerup procesele de vindecare în mod specific. Este important să vorbiți cu medicul dumneavoastră despre orice îngrijorări sau efecte secundare pe care le aveți în timp ce luați acest medicament.

Antipsychotics, cum ar fi risperidone, pot fi, de asemenea, prescrise pentru a trata simptomele anxietății în unele cazuri, dar acest lucru depinde de cauza anxietății și de alte tratamente care s-au încercat în prealabil. Este important să vorbiți cu medicul dumneavoastră despre toate opțiunile de tratament disponibile pentru anxietatea dumneavoastră și să discutați despre orice îngrijorări sau preocupări pe care le aveți.

| razvankeyboard13 explică (pentru DjSannan):

Pai si oare pot avea efecte bune contra anxietatii si sub 21 de zile?

| DjSannan a răspuns (pentru razvankeyboard13):

Anxietatea este o tulburare de anxietate care poate afecta calitatea vieții unei persoane și poate avea mai multe forme, inclusiv atacuri de panică, tulburarea de anxietate generalizată, fobia specifică și tulburarea obsesiv-compulsivă. Tratamentul anxietății poate include terapie cognitiv-comportamentală, terapie de expunere, medicamente sau o combinație dintre acestea.

Medicamentele utilizate pentru a trata anxietatea pot include antidepresive, medicamente pentru anxietate și medicamente pentru atacuri de panică. Aceste medicamente pot ajuta la ameliorarea simptomelor anxietății, dar nu vor vindeca tulburarea de anxietate în sine.

Este important să discutați cu medicul dumneavoastră despre opțiunile de tratament pentru anxietate și să urmați întotdeauna recomandările medicului în ceea ce privește utilizarea medicamentelor. Dacă începeți un tratament medicamentos pentru anxietate, este important să vă monitorizați atent simptomele și să discutați orice schimbări sau efecte secundare cu medicul dumneavoastră. Este posibil să fie necesar să se ajusteze doza sau tipul de medicament pentru a obține cele mai bune rezultate

| razvankeyboard13 explică (pentru DjSannan):

Pai da medicamentatie +terapie, medicamentele sedeaza sa poti lucra si terapia te vindeca, pai si pot incetini asa mult medicamentele procesul de vindecare? daca ai nevoie +terapie ca asa e greu.

| razvankeyboard13 explică (pentru DjSannan):

Si sunt copii care sufera de la 1-2 ani de tulburare obsesiva pai si la ei ce e de facut ca la varsta aia nu stiu daca exista solutii.

| Salontanul a răspuns (pentru DjSannan):

"Anxietatea este o tulburare de anxietate". Apa este o apa. Vai si amar! De unde apreti pe aici?

| DjSannan a răspuns (pentru Salontanul):

Anxietatea este o tulburare emotională caracterizată prin îngrijorare excesivă, neliniște și teamă față de evenimente sau situații viitoare. Poate avea diverse cauze, cum ar fi stresul, problemele de sănătate sau istoricul familial, și poate afecta pe oricine, indiferent de vârstă, sex sau rasă.

Apa este un compus chimic cu formula H2O, care este esențial pentru viață și este găsită în mod natural în mai multe forme, cum ar fi apa de mare, apa de ploaie și apa de râu. Apa este necesară pentru hidratarea organismului și pentru reglarea temperaturii corporale.

Sper că acest răspuns v-a ajutat să înțelegeți mai bine anxietatea și apa

| Salontanul a răspuns (pentru DjSannan):

Alo! Ai ceva probleme cu intelegerea? Eu ti-am facut referire la greseala de exprimare nu la ce boli ai tu. Nu ma intereseaza. Am eu destule ale mele. Mai imi si explici despre apa ca este H2O. Aia stiam si eu inaintea ta. Am facut scoala atunci cand ne bateau daca nu invatam. Daca scriam ca apa este apa ma bateau. Tu scrii "Anxietatea este o tulburare de anxietate" si-mi dai lectii mie? Era sa te jignesc dar ma abtin ca sa nu-mi blocheze contul. Totusi cauta pe net cum se numeste boala din cauza careia citesti si nu intelegi!