| Ramo137 a întrebat:

1. Cum previi cancerul de orice fel?
2. Cum afli daca ai avea cancer? (Doamne fereste)

Doar niste intrebari, fiindca majoritatea oamenilor ignoră asta si afla doar cand a acoperit o parte prea mare a corpului, si nu mai au ce face. Insa daca am stii toti din timp am putea scapa multi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alinadianaaa a răspuns:

1.Incearca pe cat posibil sa ai un stil de viata sanatos, sa eviti consumul de grasimi, de bauturi alcoolice, sa nu consumi in canitate mare proteine de origine animala.Cel mai important factor este stresul in aparitia cancerului de aceea e bine sa incercam sa mai diminuam stresul din viata noastra.
2.Pentru a diagnostica un cancer trebuie sa realizezi mai multe investigatii, cel mai rau este ca majoritatea tipurilor de cancer nu se manifesta prin durere, durerea apare abia in stadiul terminal.Pentru a preveni aparitia cancerului este importan ca anual sa facem un set de analize uzuale.

| Ramo137 explică (pentru alinadianaaa):

Of... ma stresez rau zilnic sad
Si am o state cam negativista.

| alinadianaaa a răspuns (pentru Ramo137):

Incearca sa fi mai linistita, sa te gandesti ca viata e scurta si trebuie traiata.Nu trebuie sa fii negativista si stresata deoarece nu rezolvi nimic, inceraca sa privesti altfel viata.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Primele celule canceroase (celulele moarte) apar la oricare nou-nascut chiar dupa cateva saptamani dupa ce s-a nascut. Anticorpii sistemului imunitar, daca functioneaza corect, le consuma si intra in reciclare in organism.

Daca sistemul imunitar nu-si face treaba bine, celulele moarte se aduna ca gunoiul care nu e dus de gunoieri. Daca se aduna in gramada, se face tumoare, iar daca sunt imprastiate in organism atunci vorbim de metastaza.

In concluzie: trebuie sa avem grija ca, sistemul nostru imunitar sa functioneze corect. Consumul de vitamine din fructe si legume (in special vitaminele C si gama B) intaresc mult sistemul nostru.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1 daca s ar sti raspunsul la intrebarea asta nu ar mai muri lumea de cancer

2 prin analize constante daca vrei sa il depistezi din faza incipiente

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Secretul e preventia. Daca vrei iti mai dau. https://www.youtube.com/watch?v=1AdMo2GaJNc&t=3089s

| Yagami a răspuns:

Cancerul este destul de greu de depistat de către sine. Cel mai bine este sa faci niște analize regulate pentru a fi sigur/a ca totul este bine.