| SeNyS a întrebat:

17 ani, pana la aceasta varsta nu am avut menstruatie in mod normal, adica de 5-6 luni iau duphastone, mie mi-a fost descoperit si un chist pe ovarul stang, insa nu e asa grav, nu e mare plus ca nu am niciun simptom, daca nu as fi facut ecografie nu as fi stiut ca am ceva. dr endocrinolog spune ca ar trebui operat, insa nu sunt de acord fiindca ar avea urmari urate pe viitor. Oare din cauza asta sa nu fi avut menstruatie normala pana la aceasta varsta? voi ce-mi sugerati? FunDa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| camelya_1945 a răspuns:

Nu trebuie sa te operezi, eu am avut un chist ovarian de 4 cm jumate si medicul ginecolog mi-a dat o luna duphaston ca sa-mi vina menstruatia apoi din prima zi de ciclu timp de 3 luni de zile yasmine (anticonceptionale )si acum mi-a trecut. Mergi la ginecolog sa-ti prescrie tratament corespunzator. Si ca sa stii, un chist ovarian la aceasta varsta nu reperzinta nici un pericol, in afara faptului ca nu lasa menstruatia sa apara, si nu se opereaza decat daca tratamentul a esuat si chistul are peste 6 cm, sau se rupe si necesita interventie de urgenta.

2 răspunsuri:
| rosto a răspuns:

Sau poate ar fi bine sa mai ceri parerea inca unui medic. happy

| antonia09 a răspuns:

Cu siguranta acest chist este vinovatul mentruatiilor anormale pe care le-ai avut pana acum.
Daca dr. endocrinolog recomanda operatia o face gandindu-se la viitoarul tau. Cu siguranta vei dori intr-o zi sa devii mama si acest chist poate fi o bariera atunci cand vei dori sa ramai insarcinata. Inca ceva cu asa ceva nu este de glumit, poate da in ceva mai grav. Cel mai bine te informezi foarte bine despre consecintele neefectuarii acestei operatii.
Multa sanatate in continuare.