| SeNyS a întrebat:

Am 17 ani, acum cateva luni, mama se ingrijora ca nu am menstruatie, si de ce sa nu recunosc ca si eu, atunci am fost la endocrinolog si mi-a fc si o ecografie, in care mi-a depistat si un mic chist pe ovarul stang, de atunci mi-a prescris Duphastone, sa il iau 5-6 luni, pentru a a elimina chistul, dar eu ma intreb oare dupce voi termina tratamentul asta de 5-6 luni, voi avea menstra normal? Am auzit pe cineva care are aceeasi problema, insa este mai mare, si spune ca daca nu i-a anumite pastile, nu are menstra, si s-a ingrasat fttt mult, e ftt mare, eu nu vreau sa aung asa, Va rog, cine stie, astept raspunsuri! SUNT FTT INGRIJORATA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E greu de zis ce se va intampla. Nu de la acel chist nu aveai menstre, zic eu. Cred ca daca dupa aceste luni nu vei avea menstruatii normale fara tratament trebuie sa continui investigatiile. Nu crede ca ai problema celeilalte, dar asta nu inseamna ca nu e o problema serioasa.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fiecare organism reacționează diferit la medicație.
Îți recomand să mergi lunar la medic pentru a vedea evoluția stării tale de sănătate.
Cum va reacționa organismul după terminarea tratamentului se va știi numai atunci.
Multă sănătate.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu e o regula sa te ingrasi de la Duphaston, cat timp il iei ai grija ce mananci. Duphastonul te ajuta sa elimini chistul si sa ai menstruatii normale.

| sensibilosu a răspuns:

Nu stiu ce sa zic... poate pentru ca tiai inceput viata sexuala prea devreme?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune fetelor mai mici si cand ti-ai inceput viata sexuala.sau daca ti-ai inceput-o prea devreme. ppoate conteaza.