| Aihao19 a întrebat:

A avut cineva depresie? Dar anxietate? Cum v-ati tratat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Am avut o depresie minora in anul 4 sau 5 de facultate. Adica mi-era foarte greu sa ma trezesc, plangeam tot timpul in care puteam sa ma ascund de ceilalti, adormeam foarte greu, simteam ca viata s-a terminat si ca niciodata nu voi mai fi fericita. Nu am luat tratament, m-am refugiat in munca si in invatatura. Practic am refuzat sa am vreun minut liber in care sa plang sau sa imi fac ganduri negre. Ma trezeam la 5-5.30 si invatam sau munceam pana cadeam lata (intai in jur de 2.30-3, apoi tot mai devreme, pana am ajuns, cam dupa un an, sa adorm in jur de miezul noptii (obicei la care am ramas pana acum).
Anxietate am din adolescenta, cred ca de prin clasa a zecea cand am trecut printr-un mare pericol. Nu ma tratez si ma ca chinuie. Cand nu o pot controla deloc si ajung sa nu dorm nici doua ore pe noapte mai iau extraveral, dar nu mai mult de 5 zile consecutiv si nu mai des de o data la 3 luni

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu pot sa zic ca am ajuns vreodata cu adevarat in depresie, dar sportul mereu ma binedispune indiferent de starea in care sunt, oricat de grava ar fi. 3-4 km de alergat nu se compara cu niciun tratament

| MihaiNicu23 a răspuns:

Depresie am avut dupa ce m-am despartit de iubita mea cu care fusesem impreuna pentru 6 ani, am tratat depresia cu ceai de sunatoare, 2-3 cani pe zi timp de o luna, si am repetat cura dupa 2 luni si am scapat de depresie, de anxietate inca nu am suferit.

| iamprettybored a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Niciun ceai nu poate trata depresia. Poate ce ai avut tu nu a fost tocmai depresie, ci mai mult o tristețe post-despărțire. Depresia e o boală psihică și poate oricând să reapară dacă nu ești foarte puternic (așa ca mine lol).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut dupa sfarsitul liceului, treaba cu anxietatea este ca nici nu exista este doar in mintea ta, chestia este ca esti paranoic iti creezi tu ganduri care te adancesc si te intristeaza, sa scapi de ea trebuie pur si simplu sa nu te mai gandesti ca esti ciudat, cu depresia este aceeasi chestie, trebuie sa o tratezi de la radacina, esti ranit din dragoste? nu ai un job? vorbeste cu mai multe fete, cautati de lucru, cauta un hobby! Poti face un sport prin care sa elimini toata tensiunea care o ai in minte si corp, aduna ceva bani si investestei in tine.
Nu are rost sa mergi la psiholog sa te bage pe medicamente, asa isi fac ei banii prin boli care nici nu exista.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ha, ha, ha, numai medicii pot prescrie medicamente. Majoritatea psihologilor nu sunt medici.

| Nevroza a răspuns:

Depresia si anxietatea, am avut. Recent am scapat de ea, dar aceastea m-au facut sa nu mai traiesc in iluzii, in scenarii si alte "falsuri". Am avut relatii in care am pus suflet si am fost ranit. Prieteni nu aveam (imi doream, ma simteam singur, dar nu mai am nevoie acum). Mai primeam o pastila, in loc de un sfat: "treaba ta ce faci", "nu esti bun de nimic." si alte c. turi de astea.

Stii cine mi-a fost alaturi? Tot eu. Am citit, dezvoltare personala(putin si inca citesc) si am ajuns sa fiu mult mai realist. Ma simt cel mai bine atunci cand am inceput sa nu mai am asteptari de la nimeni. Reactionez rece, desi gasesc echilibru sa nu fiu un egoist si jumatate. Nu ranesc dar nici nu imi pasa.

| Jigokunokishi a răspuns:

Daca sunt lucruri care te apasa e bine sa le discuti cu cineva in care ai incredere, sa te eliberezi de gandurile care provoaca tensiune. Daca ai facut depresie dintr-o cauza anume si ai un psiholog bun la scoala- in caz ca esti la scoala- iti recomand sa vorbesti cu el, sau cu vreun prieten de la psihologie. Pe langa asta e bine sa faci sport, miscarea iti va da o stare de spirit mai buna si te ajuta la alungarea starilor de anxietate. Poti incerca si meditatia, pe mine m-a ajutat. Alimentatia iarasi joaca un rol important. Trebuie sa te asiguri ca ii oferi organismului necesarul zilnic de vitamine, minerale... Eventual daca iti place sa citesti, iti recomand cartea Puterea prezentului de Eckhart Tolle. Toate cele bune happy

| Doarof3 a răspuns:

Dacă vrei Îți pot da adresa unor psihologi care te pot ajuta. Sfaturile lor Îți vor fi de folos.Și eu eram în depresie în urma cu ceva timp, iar de câte ori îmi revine starea citesc mesajele care mă liniștesc complet

| LilPeep a răspuns:

Depresia si anxietatea sunt companionii mei zilnici de cel putin 12 ani, iau xanax si valium ca sa scap temporar de durere.

| Aihao19 explică (pentru LilPeep):

Si functioneaza? Le iei de 12 ani? Xanaxul da dependenta daca se ia mult, ai grija

| LilPeep a răspuns (pentru Aihao19):

Le iau de cateva luni, cu timpul a trebuit sa maresc doza ca sa aiba acelasi efect, ma simt linistit dupa ce le iau singurul efect negativ e ca ma fac sa ma simt somnoros.

| Uitdetine5 a răspuns:

Anul 2017 si inceputul la 2018 a fost unul depresiv
Adormeam greu, plingeam mai mereu, mincam prost si credeam ca sa mi pun capat zilelor
Ca sa scap din depresie m-a ajutat cea mai buna prietena si prietenul meu
Depinde foarte mult de motivul depresiei tale