| Aihao19 a întrebat:

A avut vreodata cineva de aici depresie? cum v-ati manifestat? Cum v-ati revenit? Cum ati gestionat situatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alyyyyy2018 a răspuns:

Eu nu am avut, dar am auzit femei care dupa nastere au intrat in despresie, probabil si din cauza oboselii, din cauza ca nu avea timp sa iasa, sa socializeze, sau in alte situatii stresati la munca si poate probleme financiare.
Cum se manifesta... Stiu ca nu vad rostul vietii, nu se bucura de nimic, au o gandire negativa mereu...
Ies din depresie cei care isi doresc.
Cum tu ai pus aceasta intrebare, ma gandesc ca daca ai depresie sau poate doar o stare asemanatoare, cauti sa te schimbi si vei reusi. Zic situatie asemanatoare, pentru ca sunt si persoane care gandesc negativ des, sunt plictisiti, dar stiu ce le place si s-ar bucura de anumite lucruri. Atat ca nu stie cum sa nu mai fie asa negativa.
In ambele cazuri, trebuie procedat la fel. Schimbata gandirea. Trebuie sa vezi lucruri care ti-ar place sa le faci si sa le pui in practica. Sa schimbi rutina, daca e nevoie... Si locul de munca. Sa eviti stresul, sa eviti persoanele ce te fac sa gandesti negativ despre tine sau despre ceilalti, sa faci in fiecare zi ceva nou. Iti notezi ce ai putea face in fiecare zi.
Sa zicem ca maine obisnuiesti sa stai in casa si dupa amiaza sa mergi la cumparaturi. In rest pierzi vremea pe net.
Schimba altfel. Iti dau exemplu: iti scrii pe o foaie frumos cu carioci, ganduri pozitive. Le lipesti pe frigider. Acolo scrii sa pui si muzica. Cand te trezesti. In loc sa stai pana la amiaza, te ridici din pat, mergi sa iei micul dejun, citesti ce scrie pe frigider, pui muzica, mananci, strangi masa. Apoi mergi la cumparaturi sau pur si simplu la o plimbare. De preferabil sa ai companie, dar cineva care gandeste pozitiv. Sa mai ieși cu persoana aia unde merge, ce hobby-uri are. Poate mergeți la fotbal, tenis, pingpong, bowling, etc. Cunoști persoane noi. Nu te da bolnav (a) că nu ești. Zâmbește și demonstrează că ai abilități, ajuta un vecin cu ceva, să spele o mașină, gătește și du-i mâncare unei persoane mai în vârstă. Ajuta un coleg la lucru. Ajuta pe cineva în casa la treabă, in doi e mai ușor. Descopera-te. Fii util. Bucură-te de lucruri mărunte.

12 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Eu cand ma simt depresiv ma uit la asta
http://akk.li/pics/anne.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, eu am întrat ușor, ușor în depresie și anxietate pe parcursul a aproximativ 20 de ani și mai bine. Nu știu cum am să ies din ea, cel puțin nu fără ajutor din exterior din moment ce a devenit nici măcar a doua natură, ci prima, a devenit cam "tot ce știu" in viața asta. Până nu am ajuns la extreme și am dat-o în atacuri de panică acum un an și ceva, nici nu am băgat de seamă fiindcă am intrat încetul cu încetul în depresie, am avut timp să mă acomodez și am crezut că așa sunt eu. La momentul când am dat-o în "extreme" m-am dus într-un final la doctor, am primit trimitere la psihiatrie și acolo și diagnosticul "oficial". De atunci am trecut prin 6 luni de pastile care m-au "tranchilizat" practic pe perioada respectivă și apoi am tot încercat să merg înainte. Am ajuns cam de unde am plecat. Atât că acum conștientizez situația, știu ce e cu mine și încerc să mă ajut singur (fără prea mare succes...) și să cer sprijin moral și de la cunoscuți (la fel, tot fără succes...) Cam asta-i situația la mine pe scurt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca depresia este strict problema ta, numai a ta. Nu te ajuta cu nimic daca iti spun unii ca si ei au depresie sau ca au trecut prin depresie. Bazeaza-te pe trairile si experientele tale, nu pe vorbe in vant.

Răspuns utilizator avertizat
| Perversul69 a răspuns:

Smoke weed every day big grin Chiar m-a ajutat

Răspuns utilizator avertizat
| Perversul69 a răspuns (pentru Kevlar):

big grin big grin Te-ai ofticat.

| NevermindXEXEXD a răspuns:

Am avut si eu depresie. A fost o perioada in care am fost mai tacut, profesorii au observat asta. Am luat somnifere ca sa mai reduc din soul pain, aveam o gandire negativa cu tot felul de ganduri, si treptat "m-am imbatat cu apa rece" facandu mi prieteni caci nu aveam, inca fac asta... nu am un prieten bun cu care sa vorbesc despre mine deschis. Am incercat sa deschid subiectul asta cu cativa insa il inchideau rapid... de o luna si ceva ma simt iar inutil si prost. Mai ales ca azi e ziua mea, am ajuns la conculzia ca o zi importanta va fi cea in care voi muri, caci dincolo e mai bine. De ce crezi ca nu s-a mai intors nimeni?

| LilPeep a răspuns:

Da am depresie si nu cred ca o sa ies vreodata din ea, cum am gestionat situatia? droguri si alcool.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru LilPeep):

"nu cred ca o sa ies vreodata din ea"
Daca tu crezi cã nu o sã iesi, cu siguranta o sã ramai. Gândurile iti creeaza realitatea.