| AlexSkillz19 a întrebat:

A folosit cineva roacutanee pentru acnee? Ca mi s-a inrautatit acneea si persista de vreo 10ani, am 16 ani si vreau sa trec pe antibiotic puternic ca mi-am dat cu tot felul de creme si pastile si degeaba, si am auzit ca roacutanee este un antibiotic foarte puternic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Roacutanee poate fi foarte folositor sau poate nu iti foloseasca la nimic, depinde de persoana dar in general ajuta. Insa e foarte periculos, ar trebui sa il iei in calcul numai dupa ce discuti cu un specialist.

| Donsavas a răspuns:

Este un medicament care poate afecta creierul. Sunt multe studii care demonstrează asta! Încearcă altceva! Cauza poate fi o dereglare hormonala!

| alina2k18 a răspuns:

Ce vrei sa iei tu se ia doar la indicatia medicului si cu analize amanuntite + monitorizare pe durata tratamentului. Nu mai bine iti alcatuiesti o rutina de ingrijire buna si eficienta impotriva acneei? Un gel de spalare bine formulat, un acid de exfoliere, ser cu niacinamide, hidratare corecta si protectie solara si o sa vezi ca dupa minim 3 luni o sa ai un ten curat si frumos si acneea tinuta in frau?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De 10 ani?! Îmi vine să râd laughing) E imposibil...
Roaccutane este cel mai puternic. L-am folosit și eu. Și chiar dacă am avut reacții adverse minore, le-am ignorat pentru a vindeca acneea.
Te sfătuiesc sincer. Mănâncă cât mai multe fructe și legume proaspete. Nu mânca multe grăsimi. Dulciuri nu mânca prea multe. Afectează foarte mult sebumul! Ai grijă!
Stresul iarăși este nociv.
Trebuie să-ți iei un săpun de alep, sa ai prosoapele tale personale, etc. Sapunul de alep este extraordinar de bun! Nu o să-ți vina sa crezi cât de mult se schimba în bine aspectul tenului tău! Să-l păstrezi într-o cutie specială pentru săpun! Sa ai grija sa nu-l scapi în chiuveta în timp ce te speli.

Si sa ai răbdare! happy sa nu-ți storci coșurile, altfel riști sa ramai cu ele câțiva ani buni. Pielea trebuie să se vindece. Acum e alegerea ta dacă vrei sa o chinui sau să te porți blând cu ea.
E într-adevăr neplăcut, dar na, ce vrei? Cui crezi ca ii place?

Aplică sfaturile și o sa vezi rezultate! Repet: mănâncă multe fructe și legume, au foarte multe vitamine.
A, și da... Îți mai recomand asta;
https://ro.iherb.com/......32-g/30664

Ceaiul verde e absolut minunat! Citește despre beneficiile lui.

Te salut

| AlexSkillz19 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc din suflet, si ai folosit roacutanee si ti a trecut?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexSkillz19):

Da. A trecut, dar nu s-a vindecat complet si mi-au fost prescrise creme. Dar cu ajutorul lui Dumnezeu, sper ca voi scapa definitiv de acnee.
Încearcă aloe vera, in loc de sucurile carbogazoase.

| Daniel323 a răspuns:

Stiu recent un caz unde acneea aproape a disparut in doua saptamani dupa o schimbare drastica de alimentatie. Zero ciocolata,zero prajeli,zero zahar, zero sucuri din comert, zero mezeluri, zero ardei usturat, zero pizza si cartofi prajiti.