| pumpkinky a întrebat:

A luat cineva vreodata SERODEPS 10mg? (anti-depresiv). Am luat pentru prima oara si ma simt f rau de la ele, senzatii de voma, gura uscata, inghitit in sec, frisoane, am adormit greu si imi vine sa-mi intind tot corpul intr-una in timpul somnului.L-am luat intr-o seara si in ziua urmatoare cand m-am trezit eram cam la fel, putin mai ameliorate senzatiile de greata dar cam ametita de cap. Ce sa fac? Eu nu le-as mai lua. Astept sa-mi raspunda si medicul meu sa vad ce zice.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Sunt foarte multe antidepresive, sigur gaseste ceva potrivit pentru tine. Dar nu intrerupe de capul tau tratamentul, asteapta sa vorbesti cu medicul.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu le mai lua daca iti fac atat de rau!
Ia suplimente cu Magneziu si Vitamina B3 - care te ajuta in caz de depresie si anxietate. Situatia se amelioreaza vizibil dupa 7 zile de cand incepi sa le iei.

| Donsavas a răspuns:

Ia medicamentul asa cum ti a fost prescris data viitoare! Te vei obișnui si reactiile adverse de la început dispar. Nu compensa luand o doza mai mare! Incepe cu o jumatate dimineata sau seara dacă iti mai este rau si dupa poti lua asa cum ti s-a spus. E nevoie de timp pentru a ti fi bine.

| mihaicelsfant a răspuns:

Nu mai lua daca iti face rau.

| Quassaar a răspuns:

Întrebare: le-ai luat la recomandarea medicului? Dacă, da, nu trebuie sa întrerupi tratamentul. La început organismul răspunde foarte agresiv, cu timpul o să fie ok. Aceleași simptome apar și dacă le lași brusc după tratament. Medicul îți dă o schema de administrare pe care trebuie sa o respecți cu sfințenie. Sănătate!

| Paula2018 a răspuns:

Pai normal ca nu le mai iei. La ce reactii adverse ai... Eu stiu pe cineva care ia acest medicament, parca 3 luni avea prescris, la ea se vedeau rezultatele, clar depinde de fiecare organism. Cel mai ok e sa-ti prescrie altceva medicul si sa nu iei tu alte pastile fara recomandarea lui.

| pumpkinky explică:

Asa slabita ma simt si fara nicio pofta de mancare, tristete, nu stiu ce sa mai fac.

| pumpkinky explică:

Medicul mi-a zis sa iau o jumatate dimineata si cealalta jumatate seara, dar fiindca n am fost atenta si abia ce am aflat, eu am luat aseara pentru prima oara una intreaga si azi nu stiu ce sa fac, el zice sa iau o jumatate, dar mi-e frica sa mai iau. Nu vreau sa mai iau deloc

| IRINACRETU a răspuns:

Bună ziua, numele meu este Irina și vă cer permisiunea de a fi contactat de reprezentantul companiei producătoare a medicamentului Serodeps, Terapia. Compania are obligația de a colecta date legate de siguranța tuturor produselor comercializate, în interesul pacienților care le utilizează. În cazul în care sunteți de acord, vă rugăm să transmiteți aici sau pe adresa office@sigurantapacientului.ro datele dumneavoastră de contact (adresa de email). Acestea vor rămâne confidențiale și nu vor fi folosite decât în scopul declarat mai sus.

| IRINACRETU a răspuns:

Numele meu este Irina și vă cer permisiunea de a fi contactat de reprezentantul companiei producătoare a medicamentului Serodeps, Terapia. Compania are obligația de a colecta date legate de siguranța tuturor produselor comercializate, în interesul pacienților care le utilizează. În cazul în care sunteți de acord, vă rugăm să transmiteți aici sau pe adresa office@sigurantapacientului.ro datele dumneavoastră de contact (adresa de email). Acestea vor rămâne confidențiale și nu vor fi folosite decât în scopul declarat mai sus.

| IRINACRETU a răspuns:

Buna dimineata, numele meu este Irina și vă cer permisiunea de a fi contactat de reprezentantul companiei producătoare a medicamentului Serodeps, Terapia. Compania are obligația de a colecta date legate de siguranța tuturor produselor comercializate, în interesul pacienților care le utilizează. În cazul în care sunteți de acord, vă rugăm să transmiteți aici sau pe adresa office@sigurantapacientului.ro datele dumneavoastră de contact (adresa de email). Acestea vor rămâne confidențiale și nu vor fi folosite decât în scopul declarat mai sus.