| anonim_4396 a întrebat:

Acum 2 saptamani am facut o operatie de chist ovarian(chistectomie), clasica. In timpul operatiei doctorul(am fost anesteziata in coliana) m'a intrebat daca nu cumva sunt gravida pentru ca am uterul cam "fleoscos". Eu acum 5 luni m-am jucat cu prietenul meu cu mainile si mie mi-a fost teama sa nu fi avut lichid preseminal pe mana si sa fi ramas gravida. Stiu ca e cam aiurea intrebarea mea dar inca sunt obsedata de gandul ca as fi gravida. Teste de sarcina mi-am facut 3 si toate au iesit negative, si am avut ciclu in tot acest timp, dar am senzatia ca am burta mai bombata(umflata)decat era ea candva. Dupa operatie a 2a zi mi-a venit ciclul. E posibil ca din cauza ca era endomentrul ingrosat la maxim sa fi fost uterul asa moale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca erai gravida in 5 luni medicul ar fi vazut clar. Te-a intrebat daca nu esti gravida in 3-4 daptamani (adica sarina foarte mica, care doar mareste volumul uterului). Si este foarte posibil ca endomterul gros, premenstrual sa determine un aspect mai umflat al uterului

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Este posibil să fie din cauza endometrului "îngroşat"...

TOTUŞI, eu am o altă nelămurire : NU pricep de unde până unde s-a constatat că ai fi avut chist ovarian?

Am citit şi întrebările tale anterioare şi am constatat că odată cu operaţia de apendicită ţi s-a făcut şi o chistectomie - lucru foarte RAR întâlnit!

Aspectul "DUBIOS" este dat de faptul că un chist ovarian generează ÎNTÂRZIERI mari ale menstruaţiei ( sau chiar LIPSA totală, pe parcursul mai multor luni ) - iar tu spui că ai avut menstră tot timpul!

Sarcină NU poate fi, deoarece s-ar fi observat când ţi s-a făcut ecografia ( chiar dacă nu a fost una vaginală )!

Deci, NU cred că ai avut chist, cel mult o endometrioză şi în timpul intervenţiei s-a curăţat "surplusul" de endometru.

| maissner a răspuns (pentru bursuc001):

Cu o saptamana intainte de operatie facusem acea ecografie ca care s-a vazut chistul, dar doar "mijlocul"acestuia.chirurgul mi-a explicat ca era un folicul ovarian care nu se eliminase la ciclu, si se umpluse cu sange iar in jurul lui se inchisese intr'un lichid. dar din cate am citit pe net chisturile ovariene adesea nu au nici un simptom...desi eu am avut, pentru ca s-a presupus ca durerile mele erau de fapt de la chis, si nu de la apendic, care ar mai firabdat fara operatie.

| bursuc001 a răspuns (pentru maissner):

Da, e posibil ca durerile să fi fost din cauza chistului ( nu de la apendic ).

Oricum, aşa cum spunea şi Brigaela, când medicul a întrebat de sarcină se referea la una "mică" ( 3-4 săptămâni )...

Dacă testele de sarcină le-ai făcut "corect" ( dimineaţa din prima urină ) şi la intervalul indicat, atunci sunt slabe şanse să fi însărcinată.

Toate cele bune şi multă sănătate.