| blurixe a întrebat:

Acum 2 saptamani, eu si cel mai bun prieten am incercat sa fumam o tigare. Mie nu mi-a placut, am tras un fum si am renuntat. e oribil! Dar lui i-a placut extrem de mult si acum fumeaza in fiecare dimineata inainte de scoala. Eu de atunci nu am mai fumat, si nu voi mai fuma pentru ca nu mi-a placut deloc. Dar nu stiu cum sa il conving ca isi distruge viata! Sa il conving sa se lase.Pt. ca nu ma asculta.De atunci a fumat 2 pachete sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Malvina24 a răspuns:

Nu mai poti face nimic acum.Doar vointa lui ii va determina sa se lase. Tu nu poti decat sa-ii fi alaturi!

5 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Dorinta, decizia si hotararea trebuie sa fie numai a lui. Nu exista cuvantul nu pot, ci inseamna nu vreau. Totusi cred ca daca se straduieste putin si daca îl sustineti si dumneavoastra sigur o sa reuseasca.

| IoanaEvelina a răspuns:

Mai sincer... cred ca toate dovezile astea cu consecintele fumatului nu au nici un efect pentru cei care devin dependenti... trebuie sa'si dea seama singur ca nu e ceva bun"fumatul". ci dimpotriva isi distruge singur organismulhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa fim seriosi! spune'i ca isi strica sanatatea, daca nu intelege, cumpara'i niste dulciuri de'alea in forma de tigara cu ciocolata si inlocuieste tigarile cu alea' tongue...sau nu stiu' i'ai niste benzi dea'lea verzi care fac sa renunti la fumat, si asigura'te ca le pune, sau trece la alt subiect cand ia tigara in mana, cand merge de acasa, discuta cu el ca mergeti intr-un loc' unde nu se accepta fumatul, sau gaseste ceva care sa ii distraga atentia pentru un timp, pana uita poootin de ele, si tot asa pana va renunta.Sau ar mai fi o modalitate:duceti'va intr'un loc' unde nu e permis sa fumati, si nu va putea.Mergeti mai des cu,, niste probleme'' si apoi va renunta. SA SPERAM ca se va lasa, ca poate sa... si nu e bine crying

| ovidiustefan a răspuns:

Zii ca il spui lu masa si lu tasu ...sh se lasa imediat!laughing))

| ovidiustefan a răspuns:

Si zii ca nu mai vorbesti cu el...