| OrangeWind a întrebat:

Acum doua zile am calcat stramb cu piciorul si cred ca mi-am luxat glezna.Imediat dupa nu m-a durut insa a doua zi dimineata m-am trezit cu o mica durere.Acum nu ma mai doare dar glezna este putin umflata.Ce pot sa fac? Am pus niste gheata.Ede rau? Cat de repede o sa se dezumfle?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Masezi zona afectată cu un antiinflamator și pui o pernă sub picior când stai în pat, favorizează circulația venoasă de întoarcere. Evită să te sprijini în el câteva zile.
Dacă în 2-3 zile nu este nicio ameliorare, mergi la ortopedie.
Sănătate!
Pa, pa.