| FreddieM a întrebat:

Am avut un accident acu doua zile, sucit rău glezna, s-a lăsat si cu o fractura a osului metatarsal. Umblu cu aparatul imobilizator, trebuie să-l port intre 4-6 săptămâni. Piciorul e umflat literalmente cât o pâine. Doare mai puțin dar nu ma pot lasa pe el, umblu in cârje.
V-aș ruga, dacă e careva printre voi care a suferit o entorsa a gleznei, cam cât timp a trebuit sa se vindece si după cât timp a inceput sa pună piciorul pe pământ?
Cheers

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Entorsa se vindeca dar fractura o sa te sacaie toata viata. Eu am piciorl stang fracturat de 40 de ani si, desi este fara deplasare de os, ma doare zilnic. Nu ma doare rau dar doare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Al meu era doar cât o chiflă. O săptămână.

| Fatamuntilor a răspuns:

Am avut si eu entorsa, dar una usoara!
Accidentul a fost pe la pranz, nu ma durea. Spre seara a inceput sa ma doara si sa se umfle.A doua zi am fost la doctor, mi-a facut radigrafie.Am fost dusa cu masina, dar puteam si pe picioarele mele.
In perioada aia incercam sa solicit piciorul cat mai putin
Au trecut 4 ani, mai ma doare glezna si acum cand se schimba vremea!

| 19flo79 a răspuns:

Doar doctorul iti va spune ce trebuie happy