| Radulalla a întrebat:

Salut,am si eu o problema cu aftele
Am afte de vreo 1 luna de zile si nu le-am tratat, am crezut ca trec asa, dar au inceput sa se inmulteasca si deja au devenit foarte inestetice.
Am 1 la suprafata buzei,in partea de jos(partea exterioara a buzei,nu la partea unde buza se *intalneste* cu dintii,) este mica, alba, rotunda si tare ca un cos
De asemeni mai am in jur de 3-4 afte tot asa la suprafata pe marginea de sus a buzei superioare(unde incepe sa se formeze mustata practic), 3 dintre ele tot asa albe,iar tot alba dar inconjurata de roseata(acceasi marime ca prima descrisa)
Cu ce ma sfatuiti sa ma dau? (am auzit de glicerina boraxata dar nu stiu exact:
-cu ce sa ma dau;
-modul de aplicare(de cate ori pe zi, trebuie doar sa pun *crema* acolo sau sa si frec cu un pansament steril de la farmacie)
-de cate ori;
Pot sa precisez ca am mai avut o groaza de afte cand eram mic pe limba si in cerul gurii si mi-a zis mama ca m-a frecat cu glicerina boraxata si mi-au trecut, daca va ajuta cu cv

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Aftele bucale apar in interiorul cavitatii bucale(afecteaza gingiile, marginea interna a buzelor si falcilor, marginile limbii). Deci, aftele nu apar pe suprafata externa a buzelor( pe rosul/roz al buzelor)sau pe linia/marginea exterioara a lor.In cazul tau, cu o localizare pe linia exterioara a buzei superioare si inferioare si tari la palpare, nu sunt afte. Ar trebui sa mergi la medic pentru diagnostic si tratament( mai ales ca nu se vindeca de la sine si apar tot mai multe --- aftele s-ar fi vindecat de la sine in maxim 2 saptamani!)
Numai bine!

| Radulalla explică (pentru alessia5158):

Multumesc pentru raspuns, dar mai exact la ce medic, orl /dermatolog sau?

| Radulalla explică (pentru alessia5158):

La ce medic pentru diagnostic sa ma duc?big grin

| alessia5158 a răspuns (pentru Radulalla):

Intai la medicul de familie dupa care, daca considera necesar, iti va da trimitere pentru un consult de specialitate( probabil dermatologie).