| Vexio a întrebat:

eu am dioptriile -1.50...si port ochelari... dar stau m mult la calculator.(chiar ff mult) Daca nu as mai sta atat decat maxim 2 ore pe zi km in cat timp mi sa-r corecta? Si vreau sa stiu daca este ff grav

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Miopia nu se corecteaza de la sine, doar prin operatie. Dar daca nu vei mai sta atat de mult la calculator sau/si vei folosi niste ochelari de protectie (pentru calculator, TV, etc.), miopia ta nu se va agrava atat de repede.
Succes! Numai bine!

4 răspunsuri:
| MomaieLoveGogaie a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa intrebi un oftalmolog.
Dar daca ochii nu devin rosii si ai dureri de cap dupa ce ai stat la calculator, sa stii ca nu are nici o legaturaoh go on.
La calculator poti sa nu stai deloc si tot atat ai sa porti la ochelari.

Sper ca te-am ajutat. O seara placuta:*

| LoveTVD a răspuns:

Deci tu ai dioptria cu minus ceea ce inseamna ca ai miopie daca ai miopie inseamna cu toata viata va trebui sa porti ochelari indifernet de ce ai face daca aveai +1. 50 ti se corecta da ai cu minus. Se poate rezolva doar prin operatie cand vei avea 18 ani.
in rest nu se poate face nimicwinking funda? te rog

| briana a răspuns:

Dioptria e suficient de mare in cat sa iti pot spune ca trebuie sa porti ochelari. Nu cred ca statul mai putin in fata calculatorului tear ajuta prea mult. Daca iti iei ochelari puneti pe lentile protectie pentru calcuulator dar oricun ti-o va indica medicul oftalmolog. Daca nu vrei sa potrti ochelari poti sa iti ei lentile de contact insa sunt mult mai scumpe si mai greu de ingrijit. Vei iesi mai ieftin daca iti iei ochelari si iti pui pe lentile heliomat care da bine pe orice lentile dar intreaba medicul despre asta nu stiu daca ai voie sa iti pui. Acum alege ce varianta crezi ca e mai buna pentru tine.

| man_4700 a răspuns:

Este foarte grav daca stai mult la calculator. dar acum e tehnologia torser pe piata si poti sa o folosesti ca protectie (radiatii) pentru monitor si asa cum scrie pe site la ei te ajuta sa-ti corectezi problema cu ochii, eu iti recomand si mult sport atunci cand ai timp. Oricum imbunatatirea vederii depinde de metabolismul si stilul de viata al fiecarui om, deci nu poti sa estimezi exact in cat timp sau daca se va imbunatati.