| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. As vrea sa va intreb, pe cei care sunteti in domeniul de oftalmologie.
Miopia si astigmatismul se pot vindeca?
Eu port ochelari de mic copil, pentru ca de mic stau la calculator cu ochii in monitor si pana acum vreo 2 ani stateam fata ochelari la laptop sau calculator.
Nu am dioptriile foarte mari am de -1 si de +0.75 si -0.75 pe cilindru la ochiul drept si -0.75 la ochiul stang. Se poate vindeca miopia si astigmatismul la ochi? Daca da cum? Daca nu se poate mi-as pune lentile de contact. Cine poarta lentile de contact spuneti-mi si mie va rog cum sunt, daca sunt incomode pe ochi sau nu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De la -0.75 dioptrii poti si tu readuce ochii la 0 chiar si tu, fara ochelari, facand gimnastica de vedere zilnic, timp de 1-2 ani (ceea ce este recomandat si daca iti petreci prea mult timp in fata ecranului).
La fel, se poate corecta si astigmatismul, daca nu este prea mare, tot cu gimnastica de vedere.

Daca unghiul de diferenta este prea mare, atunci este posibil sa fie nevoie de ajutor prin ochelari sau printr-o mica interventie chirurgicala. Aceste metode se aplica doar in cazuri grave cand gimnastica zilnica intensa nu da rezultate nici in 2 ani.

| Hutzy95 a răspuns (pentru Bula):

Gimnastica oculara poate ajuta in cazul astigmatismului, acesta se poate vindeca, in urma cu 5 ani aveam si la ochiul stang astigmatism miopic, dar acum am doar miopie la ochiul stang, pe cand la dreptul am astigmatism miopic compus. Chiar si medicul oftalmolog mi-a zis ca miopia nu se poate vineca, iar tot ce e pe net cu vindecarea miopiei este vrajeala, pentru ca cei care promoveaza astfel de aberatii cauta sa ia bani pe urma celor care poarta ochelari. Un sarlatan nu poate sti mai bine decat un oftalmolog daca se vindeca sau nu miopia, sarlatani sunt o gramada care spun ca oftalmologii tin secret faptul ca miopia se vindeca, ceea ce e fals. Se tine sub control, dar nu se vindeca, singura solutie ar fi operatia laser.

| Bula a răspuns (pentru Hutzy95):

Nu toate sunt sarlatanii!
1. Gimnastica de vedere corecteaza elasticitatea ochilor si a tendoanelor care le pozitioneaza.
Daca se aplica exercitiile in continuu (trebuie sa devina obicei), ochiul va fi comandat tot mai usor in pozitia "0".
2. Dioptriile "-", cu inaintarea in varsta, trec spre "+". De la -1 - -2 dioptrii, ochiul va reveni la "0" dupa varsta de 40 ani, chiar si fara tratament special (exemplu este mama mea, cine avea -1.5 la 25ani, iar acum, la 80 ani, citeste perfect listele cu ingrediente de pe produsele alimentare, de 4-6 puncte happy ).
3. Miopia se poate opera cu laser dupa varsta "de stabilizare", adica dupa 30-35 ani.

In toate cazurile, gimnastica oculara este foarte indicata, macar pentru mentinere. Vizati sunt cei care stau timp indelungat cu ochiul pe ecranele telefoanelor, tabletelor sau calculatoarelor etc.

| Hutzy95 a răspuns (pentru Bula):

Dar de ce nu se gasesc gratis aceste exercitii de gimnastica oculara? Am cautat, am gasit 2-3 si restul in diverse carti pe care scria pe net ca trebuia sa le cumpar cu 200-300 de lei.
Dioptriile nu trec in nici un caz spre 0 odata cu inaintarea in varsta, cine ti-a spus asta te-a mintit, chiar azi am vorbit cu medicul oftalmolog si mi-a zis ca miopia nu se poate vindeca, de la miopie niciodata nu vei trece la hipermetropie. Iar exemplul mamei tale, care avea la 25 de ani -1, 5 e un exemplu ca un om miop nu va avea niciodata hipermetropie, iar la hipermetropie nu vezi de aproape, la distanta vezi perfect. Si taicamiu, are 60 de ani, la citit inca nu are nevoie de ochelari, iar la distanta vede super bine, si este sofer, gandeste-te la asta. Un miop cel mai probabil va avea prezbitism in viata lui, ceea ce ii va afecta vederea si la distanta si la aproape. In rest toate sunt gogosi, cunosc pe cineva care e miop de mic copil si nici la 50 de ani nu a scapat de miopie, pentru ca nu se vindeca.
De "experti" e plina lumea laughing de adevarati cunoscatori in domeniu este nevoie, pentru ca un oftalmolog stie exact cum este cu vederea si bolile ochiului. Astigmatismul se vindeca, se poate vineca, dar miopia nu, pentru ca la miopie ochiul este putin alungit si imaginea se focalizeaza in fata retinei, aici e vorba de o distanta de microni, in nici un caz de milimetri, e vorba de microni, si ochiul nu isi poate schimba forma...

| Bula a răspuns (pentru Hutzy95):

Miopia se poate corecta si se aduce la aproape 0 dioptrii, prin operatie cu laser.
Asemenea operatii se fac dupa varsta de 30 ani, dupa relativa maturizare si stabilizare. Si atunci se ia in calcul ca, dioptria trece spre + cu inaintarea in varsta.
Am mai multe cunostinte care au fost astfel tratati (cu laser).

| Hutzy95 a răspuns (pentru Bula):

Dioptria poate fi cu + si cand ai miopie, nu obligatoriu cand inaintezi in varsta. Daca ai astigmatism poti avea dioptrii si cu + eu am avut un coleg de clasa la liceu care are dioptrii de -6 +6 si nu are doar miopie, are si astigmatism. Eu m-am gandit la operatie, dar am cautat pe net diverse persoane care s-au operat de miopie, majoritatea aveau dioptrii de la -5 in jos, deci nu mai vreau sa ma operez, ci doar sa port lentile de contact pentru ca am dioptriile mici.

| Bula a răspuns (pentru Hutzy95):

La dioptrii mai mari de +/- 3 nu este recomandabil sa folosesti lentile de contact.
Daca ai varsta de peste 30 ani si mai mult de -3 dioptria, atunci cel mai bine este sa te operezi.
Iti pot recomanda clinica si medic foarte bun, cu experienta, unul dintre cei mai vechi din tara.
Merita sa faci macar un consult la ei, dupa care ti se va spune exact la ce te poti astepta.

| ancaval a răspuns:

Ca să scapi de miopie, sau astigmatism, e drum lung. Trebuie să îndeplinești niște calități, așa că nu te lua după unul altul. Și nici nu spera la prea multe. Nu mai intru în detalii despre cum poți scăpa, pentru că nu ești încă compatibil. Posibil în viitor. Nici nu știu vârsta ta.

Pentru oboseală oculară, pentru stagnarea provizorie a dioptriei trebuie suplimente alimentare, fructe multe proaspete, și niște restricții în alimentație și în rutina zilnică.

| Hutzy95 a răspuns (pentru ancaval):

Am 25 de ani, si m-am gandit la lentile de contact sau la operatie cu laser

| ancaval a răspuns (pentru Hutzy95):

Lentilele de contact trebuie bine întreținute.
Pentru operație trebuie ca miopia să fi stagnat, să NU mai crească dioptriile vreo 2 ani maxim, hai 1 an, pentru reușita operație bineînțeles. Trebuie să NU fie moștenită, tensiunea intraoculară bună, corneea suficient de groasă, altfel....riscuri mari și nu cred că vrei, să NU ai alte boli autoimune, pentru că ești predispus la infecție.
Trebuie mai multe analize înaintea unei operații refractive.

+ Pentru dioptriile astea...te riști degeaba, eu nu aș face așa ceva.

| Hutzy95 a răspuns (pentru ancaval):

M-am mai gandit la ce ai spus tu, si am cautat pe net oameni care s-au operat de miopie si astigmatism si cateva zile dupa operatie ii dureau ochii foarte mult, iar ei de la -4, -5 au facut operatii, iar astea sunt cele mai mici valori ale lor, am vorbit cu cineva care are astigmatism miopic la ochi si poarta ochelari -6 +6 si vrea sa se opereze, iar eu ma gandesc ca mai bine sa raman asa si imi pun lentile de contact.

| ancaval a răspuns (pentru Hutzy95):

E normal, ca după operație, să fie dureri oculare, dar nu exagerate.
Tu ai o valoare mică, pe care o putem nu-mi mai mult o oboseală a ochilor.
Prin niște mici schimbări poți reduce dioptria aproape de zero. Îți plac afinele? Cireșele? Vișinele?
Sau găsești și suplimente alimentare la farmacie pentru miopie.
Lasă calculatorul, televizorul, telefonul, lumina artificială.

Operație nici vorbă!
Lentilele se pun pe cornee. De ce e corneea la exterior? Să poată respira, în afară de alte roluri ale ei. Dacă pui lentila, corneea nu mai are aer. Dacă, Doamne ferește, lentila NU e bine curățată de tine, riști o infecție gravă.
Acum, nici nu o să exagerăm, poți purta lentila la un eveniment, dar NU non-stop.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce nu mergi la un medic oftlmolog sa intrebi? Bolile de ochi se pot corecta mai mult sau mai putin. Ele se pot opera. Gaseste un medic oftalmolog bun si el iti va spune cat de bine poti vedea dupa operatie.