| LittleArmyGirl a întrebat:

Acum aproape 2 luni mi-am facut un pierce in buric, am fost la un salon specializat. Tipa de acolo mi-a spus că după o săptămână va fi ok, însă a trecut atata timp si inca nu e vindecat... E roșu, usor umflat pe margine si uneori mai curge ceva lichid din el. Ai mei susțin că e infectat, ca organismul meu pur și simplu nu il suporta si ca e musai să îl dau jos. Eu chiar nu vreau sa renunț la el, mi l-am dorit foarte mult, însă nici in starea asta nu il pot lasa... din cand in cand il mai dau cu spirt, acum am început să pun apa oxigenata(care a ajutat mult) însă nu stiu ce ar trebui sa mai fac. Exclus sa renunț la el. A mai avut cineva experiențe asemănătoare? Ce as putea face ca sa se vindece si sa il accepte organismul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IrinaMihaela15 a răspuns:

Este normal ca atunci ca d iti pui piercinguri in corp, corpul sa încerce constant sa le respingă. Este important sa cureti regulat (dimineata si seara) atât piercul cat si zona unde il pui, altfel face infecție (lichidul ala de zici tu). Nu conteazăcu ce-l cureti, indiferent ca e spirt, apa oxigenata sau betadina.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da-l jos. Daca se infecteaza mai rau, infectia intra in sange si mori.

| LittleArmyGirl explică (pentru darrio2007):

Intrebarea mea a fost ce as putea face ca organismul sa il accepte. Stiu riscurile la care ma expun, si am mentionat ca in niciun caz nu il scot. Raspunsul tau nu ma ajuta cu nimic

| darrio2007 a răspuns (pentru LittleArmyGirl):

Tu nu poti face nimic. Daca procedura nu s-a facut igienic, organismul reactioneaza. Se vede deja, nu crezi?

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este infectat!
Mergi la medicul de familie sau la spital, sa te curete.
Ca nu merita pentru nimic in lume sa-l pastrezi prosteste, in situatia in care poti face septicemie si murii.
Buricul este intrarea in abdomen si perite accesul la organele interne, iar o infectie in acea zona, este critica.
Lasa-l naibii de cercel, daca corpul tau il elimina si nu-l accepta, ca viata si sanatatea ta, ar trebui sa conteze mult mai mult, decat o atranatica din buric.

| LittleArmyGirl explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru raspuns, însă am mentionat ca e exclus sa il scot

| darrio2007 a răspuns (pentru LittleArmyGirl):

Deci indiferent ce se intampla, nu vrei sa il scoti. Asa te joci cu sanatatea ta. Se pare ca sfaturile noastre nu-si au rostul in cazul tau.

| Anca32 a răspuns:

Dacă îl lași deși vezi ca nu e ok se poate infecta și riști sa ajungi cu probleme grave

| Die25 a răspuns:

Bună,
Am pățit și eu ceva asemănător. Am pierce în buric din luna februarie, ai grija sa îl cureți în fiecare zi cu apa oxigenata, eu de 2 ori pe săptămână îl scot de tot îl țin câteva minute în apa oxigenata apoi îl bag la loc. Ai foarte mare grija la îmbrăcăminte sa nu fie strânsă in zona buricului sau sa nu te frece, eu am pățit de la dresuri prea strânse și îmi ieșea acel lichid alb.